Themes - Twenty Seventeen - en to da_DK translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
da_DK: Twenty Seventeen skaber liv på dit websted med header-video og fremhævede billeder til at fordybe sig i. Med fokus på virksomhedswebsteder giver dette tema mulighed for flere sektioner på forsiden så vel som widgets, navigation og sociale menuer, et logo m.m. Tilpas dets asymmetriske opbygning med dine egne farveskemaer og udstil dit multimedieindhold med indlægsformater. Vores standardtema for 2017 fungerer fint på mange sprog, for alle uanset erfaring og på alle enheder.

en: Contact us
da_DK: Kontakt os

en: Contact Us
da_DK: Kontakt os

en: Strategy
da_DK: Strategi

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
da_DK: Tilføj widgets her der skal optræde i din sidebar ved blogindlæg og på arkivsider.

en: Blog Sidebar
da_DK: Blog sidebar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll down to content
da_DK: Rul ned til indhold

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
da_DK: Kaffe

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Pause background video
da_DK: Sæt baggrundsvideo på pause

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Play background video
da_DK: Afspil baggrundsvideo

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
da_DK: Forsidesektion %1$s-pladsholder

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
da_DK: Når layoutet med to kolonner anvendes, er side titlen i den ene kolonne og indholdet i den anden.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next Post
da_DK: Næste indlæg

en: Posts
da_DK: Indlæg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
da_DK: Kategorier

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
da_DK: <span class="screen-reader-text">Udgivet den</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
da_DK: af %s

en: Please define an SVG icon filename.
da_DK: Definér venligst et filnavn for SVG-ikonet.

en: Please define default parameters in the form of an array.
da_DK: Definér venligst standardparametre i form af et array.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
da_DK: Vælg sider, der skal fremhæves i hvert område fra dropdown-menuerne. Tilføj et billede til en sektion ved at vælge et fremhævet billede i sideredigering. Tomme sektioner vil ikke blive vist.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
da_DK: Forsidesektion %d-indhold

en: Two Column
da_DK: To kolonner

en: One Column
da_DK: Én kolonne

en: Page Layout
da_DK: Sidelayout

en: Theme Options
da_DK: Temaindstillinger

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Light
da_DK: Lys

en: Color Scheme
da_DK: Farveskema

en: Default Header Image
da_DK: Standard-headerbillede

en: Add widgets here to appear in your footer.
da_DK: Tilføjet widgets her for at få dem vist i din footer.

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Libre Franklin, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
da_DK: til

en: Top Menu
da_DK: Topmenu

en: Reply
da_DK: Svar

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Vi kan vist ikke finde, hvad du leder efter. Måske en søgning vil hjælpe?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men din søgning gav intet resultat. Forsøg igen med andre søgeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s">Start her</a>.

en: Nothing Found
da_DK: Intet fundet

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous Post
da_DK: Forrige indlæg

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous
da_DK: Forrige

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next
da_DK: Næste

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
da_DK: Søg &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
da_DK: Søg efter:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
da_DK: Læs videre<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
da_DK: Mørk

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da_DK: Twenty Seventeen behøver minimum WordPress version 4.7. Du anvender version %s. Opgradér venligst og forsøg igen.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
da_DK: Rediger <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
da_DK: Sider:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
da_DK: Videre til indhold

en: Collapse child menu
da_DK: Skjul undermenu

en: Expand child menu
da_DK: Udvid undermenu

en: Social Links Menu
da_DK: Menu til sociale links

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Footer Social Links Menu
da_DK: Footer, Menu til sociale links

en: Comments are closed.
da_DK: Lukket for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[0]: %1$s kommentar til &ldquo;%2$s&rdquo;
da_DK[1]: %1$s kommentarer til &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Én kommentar til &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
da_DK: Side

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next page
da_DK: Næste side

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da_DK: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske en søgning vil hjælpe?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Hov! Den side findes ikke.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: WordPress-holdet

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyseventeen/
da_DK: https://da.wordpress.org/themes/twentyseventeen/
