Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to ru translation catalogue (1934 entries)

en: Please keep only one Redirection plugin active to avoid redirect conflicts or unexpected behavior.
ru: Пожалуйста, держите активным только один плагин Redirection, чтобы избежать конфликтов перенаправления или неожиданного поведения.

en: WC Product
ru: Товар WC

en: We would love to get your feedback! It's essential for our continued development. Please consider taking a moment to leave us a review.
ru: Будем рады получить ваши отзывы! Это важно для нашего дальнейшего развития. Пожалуйста, найдите минутку, чтобы оставить нам отзыв.

en: The format of the tables array has changed. Please update your code accordingly.
ru: Формат массива таблиц изменился. Пожалуйста, обновите код соответствующим образом.

note: translators: %1$s is the error message, %2$s is the table name.
en: Rank Math SEO: Getting error "%1$s" while creating table <code>%2$s</code>. Please contact your server administrator to fix this issue.
ru: Rank Math SEO: Возникает ошибка "%1$s" при создании таблицы <code>%2$s</code>. Обратитесь к администратору сервера, чтобы исправить эту проблему.

en: Halloween Sale
ru: Распродажа осенняя

note: Translators: 1: opening anchor tag, 2: closing anchor tag.
en: The React Settings UI is currently disabled, and the classic settings interface is active. Note: The PHP-based settings interface will be removed in an upcoming release. %1$sEnable the React Settings UI%2$s to switch back.
ru: Пользовательский интерфейс настроек React в настоящее время отключен, а классический интерфейс настроек активен. Внимание: интерфейс настроек на основе PHP будет удален в следующем выпуске. %1$sНастроить пользовательский интерфейс настроек React%2$s, чтобы переключиться обратно.

en: We would love to get your feedback! It's essential for our continued development. Please consider taking a moment to leave a review of your experience on Trustpilot.
ru: Будем рады получить ваши отзывы! Это важно для нашего дальнейшего развития. Пожалуйста, уделите немного времени тому, чтобы оставить отзыв о вашем опыте работы с TrustPilot.

en: The current theme does not have "post-thumbnails" support.
ru: Текущая тема не поддерживает "post-thumbnails".

en: Sorry, you don't have the required permissions to access this page.
ru: У вас нет необходимых разрешений для доступа к этой странице.

en: The post could not be found.
ru: Не удалось найти запись.

en: Enable Tracking
ru: Включить отслеживание

en: Share anonymous usage data to help us improve Rank Math. No personal info is collected.
ru: Делитесь анонимными данными об использовании, чтобы помочь нам улучшить Rank Math. Персональная информация не собирается.

en: Learn more about what data is and isn't tracked.
ru: Узнать больше о том, какие данные отслеживаются, а какие нет.

en: Media
ru: Медиафайлы

en: A Custom Watermark item could not be saved because the name field is empty.
ru: Не удалось сохранить водяной знак, поскольку поле названия не заполнено.

en: Next update on %s (in %s)
ru: Следующее обновление %s (в %s)

en: Invalid type.
ru: Недопустимый тип.

en: Serve a custom llms.txt file to guide AI models with posts, terms, and most important content on your website.
ru: Использовать собственный файл llms.txt для выбора моделей ИИ для записей, условий, и контента сайта.

note: translators: Note text
en: %s The URLs will be submitted to Bing and Yandex only, and not to Google.
ru: %s URL будут отправлены только в Bing и Yandex, но не в Google.

en: Edit llms.txt
ru: Править llms.txt

en: Configure your llms.txt file for custom crawling/indexing rules.
ru: Настроить файл llms.txt для использования собственных правил обхода/индексации.

note: Translators: placeholder is the llms.txt file URL.
en: Your <code>llms.txt</code> file is available at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>.
ru: Ваш <code>llms.txt</code> файл доступен по адресу <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>.

en: Select Post Types
ru: Выбрать типы записей

en: Select the post types to be included in the llms.txt file.
ru: Выберите типы записей, которые будут включены в файл llms.txt.

en: Select Taxonomies
ru: Выбрать таксономии

en: Select the taxonomies to be included in the llms.txt file.
ru: Выберите таксономии, которые будут включены в файл llms.txt.

en: Posts/Terms Limit
ru: Ограничение записей/условий

en: Maximum number of links to include for each post type.
ru: Максимальное количество ссылок для каждого типа записей.

en: Additional Content
ru: Дополнительный контент

en: Add any extra text or links you'd like to include in your llms.txt file manually.
ru: Добавьте любой дополнительный текст или ссылки, которые нужно включить в файл llms.txt вручную.

en: There was an issue scheduling the async action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
ru: Возникла проблема с планированием асинхронного действия, необходимого для аналитики; если проблема не устранена, свяжитесь с нашей службой поддержки.

en: There was an issue scheduling a single action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
ru: Возникла проблема с планированием отдельного действия, необходимого для аналитики; если проблема не устранена, свяжитесь с нашей службой поддержки.

en: There was an issue scheduling the recurring action required for Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
ru: Возникла проблема с планированием повторяющихся действий, необходимых для аналитики; если проблема не устранена, свяжитесь с нашей службой поддержки.

en: There was an issue unscheduling a background action related to Analytics; if the problem persists, please contact our support team.
ru: Возникла проблема с незапланированным фоновым действием, связанным с аналитикой; если проблема не устранена, свяжитесь с нашей службой поддержки.

note: translators: 1: settings URL, 2: settings text
en: To properly rebuild Analytics posts in secondary languages, please disable the %1$s when using a different domain per language.
ru: Чтобы правильно настроить аналитику записей на других языках, необходимо отключить %1$s при использовании разных доменов для каждого языка.

en: Make themes work multilingual option in WPML settings
ru: Настроить WPML, чтобы тема работала с несколькими языками

en: No file selected for upload.
ru: Файл для загрузки не выбран.

note: translators: constant value
en: Loopback requests to %s are blocked. This may prevent scheduled tasks from running. Please check your server configuration.
ru: Циклические запросы к %s заблокированы. Это может помешать выполнению запланированных задач. Проверьте конфигурацию своего сервера.

note: translators: constant value
en: WordPress's internal cron system is disabled via %s. Please ensure a real cron job is set up, otherwise scheduled features like Analytics may not work correctly.
ru: Внутренняя cron-система WordPress отключена с помощью %s. Убедитесь, что настроено реальное cron-задание, иначе запланированные функции, такие как сбор аналитики, могут работать некорректно.

en: Current Step
ru: Текущий шаг

en: Current Step Data
ru: Данные о текущем шаге

en: The input provided is invalid. Please check the format and try again.
ru: Введённые данные неверны. Проверьте формат и попробуйте еще раз.

en: The service is temporarily unavailable. Please try again later.
ru: Услуга временно недоступна. Повторите попытку позже.

en: Unauthorized request. The client credentials are invalid.
ru: Несанкционированный запрос. Учётные данные клиента недействительны.

en: No results found for the given query. Please modify your request and try again
ru: По данному запросу данных не найдено. Измените запрос и попробуйте ещё раз.

en: Insufficient results to complete the request. Please refine your query or reduce the requirements.
ru: Недостаточно данных для выполнения запроса. Уточните запрос или уменьшите требования.

en: Sorry, you are not authorized to Import/Export the settings.
ru: У вас нет прав на импорт/экспорт настроек.

en: Invalid action selected.
ru: Выбрано недопустимое действие.

en: Redirection URL
ru: URL переадресации

en: Redirection ID
ru: ID переадресации

en: Whether the object has a redirect or not
ru: Имеет ли объект перенаправление

en: Sorry, the field contains invalid characters.
ru: Поле содержит недопустимые символы.

en: Selected posts to update the data for.
ru: Выбранные записи для обновления данных.

en: Mode to set
ru: Устанавливаемый режим

en: Action to perform
ru: Действие для выполнения

en: Post scores
ru: Оценки записей

en: Invalid module
ru: Неверный модуль

en: Clear log by type.
ru: Очистка журнала по типу.

en: Filter log by type.
ru: Фильтрация журнала по типу.

en: The list of urls to submit to the Instant Indexing API.
ru: Список URL для отправки в API мгновенной индексации.

en: If true, forces a fresh research request.
ru: Если «да», запрашивается новое исследование.

en: The ID of the post initiating the keyword research request.
ru: ID записи, инициирующей запрос на исследование ключевиков.

en: The country for which the keyword should be researched.
ru: Страна, для которой следует исследовать ключевик.

en: The keyword to be researched.
ru: Ключевик, подлежащий исследованию.

en: List of attachment IDs for which to generate alt text.
ru: Список ID вложений, для которых необходимо сгенерировать альтернативный текст.

en: Content AI reset date to update in the Database
ru: Сбрасываемые данные Контентного ИИ для обновления в базе данных.

en: Content AI plan to update in the Database.
ru: План контентного ИИ для обновления в базе данных.

en: A list of prompts received from the API to be saved in the database.
ru: Список запросов, полученных от API, который будет сохранён в базе данных.

en: The prompt data to be saved in the database.
ru: Данные запроса для сохранения в базе данных.

en: The selected prompt to be updated in the recent prompts.
ru: Выбранный запрос, который будет обновлён в журнале.

en: The output index to delete, applicable only to the Chat endpoint.
ru: Выходной индекс для удаления, применимый только к конечной точке Чата.

en: Indicates if the request to delete the output was for the Chat endpoint.
ru: Указывает, был ли запрос на удаление выходных данных направлен на конечную точку Чата.

en: Credit usage details returned by the API.
ru: Сведения об использовании кредита, возвращаемые API.

en: The parameters used to generate the AI output.
ru: Параметры, используемые для генерации выходных данных ИИ.

en: Indicates if the request was for the Chat endpoint.
ru: Указывает, был ли запрос направлен для конечной точки Чата.

en: The API endpoint for which the output was generated.
ru: Конечная точка API, для которой был сгенерирован вывод.

en: An array of AI-generated and existing outputs to be saved.
ru: Массив сгенерированных ИИ и существующих выходных данных, которые необходимо сохранить.

en: The title of the new post.
ru: Заголовок новой записи.

en: The content of the new post.
ru: Содержимое новой записи.

en: Hide.
ru: Скрыть.

en: Toggle bar.
ru: Панель переключения.

en: Filter type.
ru: Тип фильтра.

en: Filter.
ru: Фильтр.

en: User preferences.
ru: Настройки пользователя.

en: Search.
ru: Поиск.

en: Order.
ru: Порядок.

en: Order by.
ru: Сортировка.

en: Results per page.
ru: Результатов на страницу.

en: Page number.
ru: Номер страницы.

en: Post Type.
ru: Тип записи.

en: Post ID.
ru: ID записи.

en: Determine Search Intent
ru: Определение цели поиска

en: Your current plugin version does not support this feature. Please update Rank Math PRO to version 3.0.83 or later to unlock full functionality.
ru: Текущая версия плагина не поддерживает эту функцию. Обновите Rank Math PRO до версии 3.0.83 или более поздней, чтобы разблокировать полный функционал.

note: Translators: placeholders are opening and closing tags for connect analytics setting and using ga4 property doc.
en: Universal Analytics (UA) is no longer supported. Please connect your Google Analytics GA4 account by navigating to %1$sGeneral Settings → Analytics%2$s. For more details, refer to this guide: %3$sHow to Use Google Analytics 4 (GA4) Property with Rank Math%4$s.
ru: Universal Analytics (UA) больше не поддерживается. Подключите свою учётную запись Google Analytics GA4, перейдя в раздел %1$sОбщие настройки → Аналитика%2$s. Для получения более подробной информации обратитесь к этому руководству: %3$sПоказать, как использовать свойство Google Analytics 4 (GA4) с математическим ранжированием%4$s.

en: Select Account
ru: Выбрать учётную запись

note: Translators: placeholder is the URL to the robots.txt tester tool.
en: Test and edit your live robots.txt file with our <a href="%1$s" target="_blank">Robots.txt Tester</a>.
ru: Тестирование и правка в реальном времени файла robots.txt с помощью <a href="%1$s" target="_blank">Тестера robots.txt</a>.

en: Include Authors Without Posts
ru: Включая авторов без публикаций

en: Enable this option to include authors in the sitemap even if they have not created any posts. This ensures all author archives are listed, regardless of content availability.
ru: Все авторы будут включены в карту сайта, даже если они не создавали никаких записей. Это гарантирует, что в списке будут указаны все архивы авторов, независимо от доступности контента.

en: Sorry, you are not allowed to create/update schema.
ru: К сожалению, вам не разрешено создавать/обновлять схему.

en: Total number of keywords your site ranks for within top 100 positions.
ru: Общее количество ключевиков, по которым ваш сайт входит в топ-100 позиций.

en: Average position of all the keywords ranking within top 100 positions.
ru: Средняя позиция всех ключевиков, входящих в топ-100.

[ctx: block keyword]
en: FAQ
ru: ЧаВо

[ctx: block keyword]
en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

[ctx: block keyword]
en: Structured Data
ru: Структурированные данные

[ctx: block keyword]
en: Block
ru: Блок

[ctx: block keyword]
en: Markup
ru: Разметка

[ctx: block keyword]
en: Rich Snippet
ru: Расширенный сниппет

[ctx: block title]
en: HowTo by Rank Math
ru: Инструкция от Rank Math

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, HowTo block to your content.
ru: Легко размещайте на сайте Schema-пригодный, SEO-оптимизированный блок инструкции.

[ctx: block keyword]
en: HowTo
ru: Инструкция

[ctx: block title]
en: Schema by Rank Math
ru: Schema от Rank Math

[ctx: block title]
en: FAQ by Rank Math
ru: ЧаВо от Rank Math

[ctx: block description]
en: Add the Schema generated by Rank Math anywhere on your page using this Block.
ru: Размещайте на сайте Schema, сгенерированную Rank Math, в любое место вашей страницы, используя этот блок.

en: You do not have permission to edit the .htaccess file.
ru: У вас нет прав на редактирование файла .htaccess.

en: Arabic
ru: Арабский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Write Image Alt Text with AI
ru: Создать альт-теги изображений с помощью ИИ

en: Bulk image alt generation started. It might take few minutes to complete the process.
ru: Запущена пакетная генерация альтернативных тегов изображений. Процесс может занять несколько минут.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d post. | Image alt attributes successfully updated in %d posts.
ru[0]: Alt изображений успешно обновлены в %d записи.
ru[1]: Alt изображений успешно обновлены в %d записях.
ru[2]: Alt изображений успешно обновлены в %d записях.

en: Bulk image alt generation failed.
ru: Пакетная генерация альтернативных тегов изображений не удалась.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
ru: Alt изображений успешно обновлены в %d записях. Процесс был остановлен, так как исчерпаны кредиты сайта.

en: Provide relevant details of your company to include in the Organization Schema.
ru: Предоставьте соответствующие сведения о своей компании для включения в Schema организации.

en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

en: Enter the contact email address that could be displayed on search engines.
ru: Введите контактный адрес электронной почты, который может отображаться в поисковых системах.

en: URL of your website or your company’s website.
ru: URL своего сайта или сайта своей компании.

en: Provide a detailed description of your organization.
ru: Предоставьте подробное описание своей организации.

en: Number of Employees
ru: Количество сотрудников

en: Tax ID
ru: ИНН

en: Global Location Number
ru: Глобальный номер местоположения

en: NAICS Code
ru: Код NAICS

en: LEI Code
ru: Код LEI

en: ISO 6523 Code
ru: Код ISO 6523

en: Founding Date
ru: Дата основания

en: Legal Name
ru: Юридическое наименование

en: Description:
ru: Описание:

en: Gain Access to 40+ Advanced AI Tools.
ru: Получите доступ к более чем 40 передовым инструментам искусственного интеллекта.

en: Experience the Revolutionary AI-Powered Content Editor.
ru: Испытайте революционный редактор контента на базе искусственного интеллекта.

en: Engage with RankBot, Our AI Chatbot, For SEO Advice.
ru: Используйте RankBot (чат-бот с ИИ) для получения советов по SEO.

en: Escape the Writer's Block Using AI to Write Inside WordPress.
ru: Выйдите из творческий кризиса, используя ИИ для написания текстов в WordPress.

note: Description of the plugin
en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
ru: Rank Math SEO - это лучший SEO-плагин WordPress со множеством инструментов SEO и ИИ в одном пакете, который поможет увеличить ваш SEO-трафик.

en: Cancel Content AI Bulk Editing Process
ru: Отменить процесс пакетной правки Контентного ИИ

note: Translators: placeholders are the number of posts that were processed.
en: Terminate the ongoing Content AI Bulk Editing Process to halt any pending modifications and revert to the previous state. The bulk metadata has been generated for %1$d out of %1$d posts so far.
ru: Прекращение текущего процесса пакетного редактирования Контентного ИИ, чтобы остановить все планируемые изменения и вернуться к предыдущему состоянию. На данный момент для %1$d из %1$d записей были пакетно сгенерированы метаданные.

en: Terminate
ru: Прекратить

en: Bulk Editing Process Successfully Cancelled
ru: Процесс пакетной правки успешно отменён

en: Christmas Sale
ru: Рождественская распродажа

en: New Year Sale
ru: Новогодняя распродажа

en: Anniversary Sale
ru: Юбилейная распродажа

en: Black Friday Sale
ru: Распродажа чёрной пятницы

en: Cyber Monday Sale
ru: Распродажа киберпонедельника

en: Set to index
ru: Установить индекс

en: Set to noindex
ru: Установить noindex

en: Set to nofollow
ru: Установить nofollow

en: Set to follow
ru: Установить follow

en: Remove custom canonical URL
ru: Удалить кастомный канонический URL

en: Remove redirection
ru: Удалить переадресацию

en: Set Schema: None
ru: Установить Schema: нет

note: Translators: placeholder is the default Schema type setting.
en: Set Schema: Default (%s)
ru: Установить Schema: по умолчанию (%s)

en: Invalid API key. Please check your API key or reconnect the site and try again.
ru: Неверный ключ API. Проверьте свой ключ API или повторно подключите сайт и повторите попытку.

en: User wallet not found.
ru: Бумажник пользователя не найден.

en: Course Mode
ru: Режим курса

en: Course Workload
ru: Нагрузка курса

en: Course Type
ru: Тип курса

en: Course Currency
ru: Валюта курса

en: Course Price
ru: Стоимость Курса

en: Repeat Count
ru: Количество повторений

en: Repeat Frequency
ru: Частота повторений

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Search Engines.
ru: Это количество просмотров страниц, выполненных посетителями из поисковых систем.

en: Content AI Plan
ru: Тариф Контентого ИИ

en: Content AI Credits
ru: Кредиты Контентного ИИ

en: Content AI Refresh Date
ru: Дата обновления Контентного ИИ

en: US English
ru: Американский английский

en: UK English
ru: Британский английский

[ctx: block description]
en: Generate content without any hassle, powered by Rank Math's Content AI.
ru: Создавайте контент без хлопот, используя Контентный ИИ RankMath.

[ctx: block keyword]
en: ai
ru: ии

[ctx: block keyword]
en: content
ru: содержимое

[ctx: block keyword]
en: rank math
ru: rankmath

[ctx: block title]
en: AI Assistant [Content AI]
ru: Ассистент ИИ [Контентный ИИ]

[ctx: block keyword]
en: content ai
ru: ИИ

en: Crafters
ru: Ремесленники

en: Dancers
ru: Танцоры

en: DIYers
ru: Самодельщики

en: Designers
ru: Дезайнеры

en: Educators
ru: Преподаватели

en: Engineers
ru: Инженеры

en: Entrepreneurs
ru: Предприниматели

en: Environmentalists
ru: Экологи

en: Fashionistas
ru: Модельеры

en: Foodies
ru: Гурманы

en: Gaming Enthusiasts
ru: Геймеры

en: Gardeners
ru: Садовники

en: General Audience
ru: Широкая аудитория

en: Health Enthusiasts
ru: ЗОЖники

en: Fitness Enthusiasts
ru: Фитнесисты

en: Healthcare Professionals
ru: Медработники

en: Indoor Hobbyists
ru: Хоббисты домашние

en: Investors
ru: Инвесторы

en: Job Seekers
ru: Ищущие работу

en: Movie Buffs
ru: Киноманы

en: Musicians
ru: Музыканты

en: Parents
ru: Родители

en: Pet Owners
ru: Владельцы питомцев

en: Photographers
ru: Фотографы

en: Podcast Listeners
ru: Слушатели подкастов

en: Professionals
ru: Профессионалы

en: Retirees
ru: Пенсионеры

en: Seniors
ru: Пожилые

en: Social Media Users
ru: Пользователи соцсетей

en: Sports Fans
ru: Болельщики

en: Students
ru: Студенты

en: Tech Enthusiasts
ru: Технари

en: Travelers
ru: Путешественники

en: Outdoor Enthusiasts
ru: Туристы местные

en: TV Enthusiasts
ru: Любители телевизора

en: Video Creators
ru: Видеографы

en: Writers
ru: Писатели

en: Default Language
ru: Язык по умолчанию

en: This option lets you set the default language for content generated using Content AI. You can override this in individual tools.
ru: Эта опция позволяет установить язык по умолчанию для текста, создаваемого с помощью Контентного ИИ. Его можно настраивать в отдельных инструментах.

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Chinese
ru: Китайский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Activists
ru: Активисты

en: Artists
ru: Художники

en: Bargain Hunters
ru: Охотники за выгодой

en: Bloggers
ru: Блогеры

en: Business Owners
ru: Владельцы компаний

en: Collectors
ru: Коллекционеры

en: Cooks
ru: Повара

en: Please connect your account to use the Content AI.
ru: Подключите свою учётную запись, чтобы использовать Контетный ИИ.

en: Please update the Rank Math SEO plugin to the latest version to use this feature.
ru: Обновите плагин Rank Math SEO до последней версии, чтобы использовать эту функцию.

en: This feature is only available for Content AI subscribers.
ru: Эта функция доступна только для подписчиков Контетного ИИ.

en: Oops! Too many requests in a short time. Please try again after some time.
ru: Слишком много запросов за короткое время! Повторите попытку через некоторое время.

en: You've used up all available credits for this domain.
ru: Вы израсходовали все доступные кредиты для этого домена.

en: You've used up all available credits from the connected account.
ru: Вы израсходовали все доступные кредиты подключенного аккаунта.

en: Please revise the entered values in the fields as they are not secure. Make the required adjustments and try again.
ru: Пересмотрите введённые значения в полях, поскольку они небезопасны. Внесите необходимые коррективы и повторите попытку.

en: The output was stopped as it was identified as potentially unsafe by the content filter.
ru: Вывод был остановлен, поскольку фильтр содержимого определил его как потенциально небезопасный.

en: Could not generate. Please try again later.
ru: Не удалось сгенерировать текст. Повторите попытку позже.

en: Bulk editing SEO meta started. It might take few minutes to complete the process.
ru: Началось пакетное редактирование SEO-метаданных. Завершение процесса может занять несколько минут.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: SEO meta successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
ru: SEO-метаданные успешно обновлены в %d записях. Процесс был остановлен, так как вы использовали все кредиты на своем сайте.

note: Translators: placeholder is the new label.
en: Content AI %s
ru: Контетный ИИ %s

en: &#8595; Rank Math Content AI
ru: &#8595; Контетный ИИ Rank Math

en: Write SEO Title with AI
ru: Написание SEO-заголовка с помощью ИИ

en: Write SEO Description with AI
ru: Написание SEO-описание с помощью ИИ

en: Write SEO Title & Description with AI
ru: Написание SEO-заголовка и описания с помощью ИИ

en: Another bulk editing process is already running. Please try again later after the existing process is complete.
ru: Другой процесс пакетного редактирования уже запущен. Повторите попытку позже, после завершения существующего процесса.

en: AI Tools
ru: Инструменты ИИ

en: Content AI Tools
ru: Инструменты Контетного ИИ

en: Content Editor
ru: Текстовый редактор

en: Content AI Editor
ru: Текстовый редактор с ИИ

en: Chat
ru: Чат

en: Content AI Chat
ru: Чат Контетного ИИ

en: Content AI History
ru: История Контетного ИИ

en: Content AI tailors keyword research to the target country for highly relevant suggestions. You can override this in individual posts/pages/CPTs.
ru: Контетный ИИ адаптирует исследование ключевиков к целевой стране для получения наиболее релевантных предложений. Это можно переопределить в отдельных записях/страницах/записях произвольных типов.

en: Choose the type of posts/pages/CPTs where you want to use Content AI.
ru: Выберите тип записей/страниц/записей произвольных типов, для которых нужно использовать Контетный ИИ.

en: Default Tone
ru: Тон по умолчанию

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
ru: Эта функция позволяет использовать основной тон или стиль написания по умолчанию, который характеризует ваш контент. Это можно перенастроить в отдельных инструментах.

en: Analytical
ru: Аналитический

en: Argumentative
ru: Аргументированный

en: Casual
ru: Повседневный

en: Conversational
ru: Разговорный

en: Creative
ru: Творческий

en: Descriptive
ru: Описательный

en: Emotional
ru: Эмоциональный

en: Empathetic
ru: Сопереживающий

en: Expository
ru: Пояснительный

en: Factual
ru: Фактологический

en: Formal
ru: Формальный

en: Friendly
ru: Дружелюбный

en: Humorous
ru: Юмористический

en: Informal
ru: Неформальный

en: Journalese
ru: Журнальный

en: Narrative
ru: Повествовательный

en: Objective
ru: Объективный

en: Opinionated
ru: Упрямый

en: Persuasive
ru: Убедительный

en: Poetic
ru: Поэтический

en: Satirical
ru: Сатирический

en: Story-telling
ru: Мифологичный

en: Subjective
ru: Субъективный

en: Technical
ru: Технический

en: Default Audience
ru: Аудитория по умолчанию

en: This option lets you set the default audience that usually reads your content. You can override this in individual tools.
ru: Эта опция позволяет установить аудиторию по умолчанию, которая обычно читает ваш контент. Также настраивается в отдельных инструментах.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: %1$s credits left this month. Credits will renew on %2$s or you can upgrade to get more credits %3$s.
ru: В текущем месяце осталось %1$s кредитов. Кредиты будут продлены %2$s, или вы можете перейти на другой тариф, чтобы получить больше кредитов %3$s.

note: Translators: placeholder is the number of modified items.
en: SEO meta successfully updated in %d item. | SEO meta successfully updated in %d items.
ru[0]: SEO-метаданные обновлены в %d элементе.
ru[1]: SEO-метаданные обновлены в %d элементах.
ru[2]: SEO-метаданные обновлены в %d элементах.

en: Latvian
ru: Латышский

en: Custom Webmaster Tags
ru: Произвольные метки вебмастера

note: translators: %s: Allowed tags
en: Enter your custom webmaster tags. Only %s tags are allowed.
ru: Введите свои метки вебмастера. Разрешены только такие: %s.

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
ru: Выбранные роли будут исключены из XML- и HTML-карт сайта.

note: Translators: link to the update page.
en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
ru: Доступна новая версия Контентого ИИ! %s плагин SEO Rank Math для использования этой функции.

en: Please update
ru: Пожалуйста, обновитесь

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
ru: Переадресация, которую вы пытаетесь обновить, может привести к бесконечному циклу. Пожалуйста, проверьте URL источника и назначения.

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
ru: Переадресация, которую вы пытаетесь создать, может привести к бесконечному циклу. Проверьте URL источника и назначения. Переадресация отключена.

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
ru: На вашем сайте отключена опция автоматического обновления плагинов для всего сайта.

en: The Google Search Console request failed.
ru: Не удалось выполнить запрос Google Search Console.

en: The Google Analytics Console request failed.
ru: Не удалось выполнить запрос консоли Google Analytics.

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
ru: Импорт данных не будет работать для этой службы, так как не предоставлены необходимые разрешения.

en: Test Connections
ru: Тест подключений

en: Additional Profiles
ru: Дополнительные профили

en: Import Social URLs of your author archive pages.
ru: Импорт URL-адресов страниц в соцсетях вашего авторского архива.

note: translators: Link to social setting KB article
en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
ru: Добавьте информацию о социальной учётной записи в Schema и OpenGraph вашего сайта. %s.

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
ru: Дополнительные профили для добавления в свойстве Schema <code>sameAs</code>.

en: Additional profile URLs
ru: URL дополнительных профилей

en: (No Description)
ru: (нет описания)

en: (No Title)
ru: (нет заголовка)

note: Translators: placeholder is the new Rank Math label.
en: SEO Analyzer
ru: SEO-анализатор

en: Confirm custom tagline is set for your site
ru: Подтвердите, что в настройках вашего сайта введено краткое описание

en: Check your site's visibility to search engines
ru: Проверьте видимость вашего сайта в поисковых системах

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
ru: Проверьте свой сайт на соответствие требованиям SEO структуры постоянных ссылок

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
ru: Подтвердите, что фокусные ключевики установлены для всех записей сайта

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
ru: Проверьте наличие ключевиков в заголовках записей

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
ru: Подтвердите подключение Rank Math к консоли поиска

en: Check the presence of sitemaps on your website
ru: Проверьте наличие карт сайта на своём веб-сайте

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
ru: Убедитесь, что автоматическое обновление включено для Rank Math

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
ru: Конвертация блоков ЧаВо, Как и Оглавление, созданные с помощью Yoast. Используйте эту опцию, чтобы легко переместить ваши предыдущие блоки в Rank Math.

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
ru: Автоматическая генерация оглавления из заголовков, присутствующих на странице.

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
ru: Оглавление от Rank Math

en: Heading H6
ru: Заголовок H6

en: Heading H5
ru: Заголовок H5

en: Heading H4
ru: Заголовок H4

en: Heading H3
ru: Заголовок H3

en: Heading H2
ru: Заголовок H2

en: Heading H1
ru: Заголовок H1

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
ru: Выберите заголовки, которые нужно исключить из блока оглавления.

en: Table of Contents Exclude Headings
ru: Исключаемые из оглавления заголовки

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
ru: Выберите стиль списка по умолчанию для блока оглавления.

en: Table of Contents List style
ru: Стиль списка оглавления

en: Table of Contents
ru: Оглавление

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
ru: Введите заголовок по умолчанию, который будет использоваться для блока оглавления.

en: Table of Contents Title
ru: Заголовок оглавления

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
ru: Возьмите под свой контроль настройки по умолчанию, доступные для блоков Rank Math.

en: Blocks
ru: Блоки

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
ru: Уверены, что хотите преобразовать блоки AIOSEO в блоки Rank Math? Это действие необратимо.

en: AIOSEO Block Converter
ru: Конвертер блоков AIOSEO

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
ru: Включить архивы авторов в HTML-карту сайта, если она включена.

en: Enable the HTML sitemap.
ru: Включение HTML-карты сайта.

en: Display Format
ru: Формат отображения

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
ru: Выберите, как нужно отображать HTML-карту сайта.

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
ru: Используйте этот шорткод для отображения HTML-карты сайта.

en: Selected page:
ru: Выбранная страница:

note: translators: link to the selected page
en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
ru: Выбранная страница: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
ru: Выберите страницу для отображения HTML-карты сайта. Как только настройки будут сохранены, карта сайта будет отображаться под содержимым выбранной страницы.

en: Select a page
ru: Выберите страницу

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
ru: Выберите, как нужно сортировать элементы в HTML-карте сайта.

en: Sort By
ru: Принцип сортировки

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Show Dates
ru: Отображать даты

en: Show published dates for each post & page.
ru: Показывать даты публикации для каждой записи и страницы.

en: Item Titles
ru: Заголовки элементов

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
ru: Отображение заголовков записей или SEO-заголовков в HTML-карте сайта.

en: SEO Titles
ru: SEO-заголовки

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
ru: Включить этот тип записей в HTML-карту сайта, если она включена.

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
ru: Включить архивные страницы этой таксономии в HTML-карту сайта.

en: HTML Sitemap
ru: HTML-карта сайта

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
ru: Эта вкладка содержит настройки, связанные с HTML-картой сайта.

en: Include author archives in the XML sitemap.
ru: Включить в XML-карту сайта архивы авторов.

en: Include in HTML Sitemap
ru: Включить в HTML-карту сайта

en: Exclusive Offer!
ru: Эксклюзивное предложение!

note: translators: %1$s: general reading settings URL.
en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
ru: <strong>Уведомление о SEO</strong>: Ваш сайт не индексируется и не будет отображаться в поисковых системах. Изменить видимость в поисковой системе можно <a href="%1$s">отсюда</a>.

en: Website Name
ru: Название сайта

en: Enter the name of your site to appear in search results.
ru: Введите название сайта, которое будет отображаться в поисковике.

en: Website Alternate Name
ru: Альтернативное название сайта

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
ru: Альтернативная версия названия сайта (например, аббревиатура или сокращенное название).

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
ru: Ваше имя или название компании, предназначенное для отображения в панели знаний Google.

en: Person/Organization Name
ru: Имя лица/организации

en: Primary Terms
ru: Основные пункты

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
ru: Вывод списка вариантов из основной таксономии, связанной с текущей записью.

note: translators: start, end, total
en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
ru: Пересчёт оценок для записей %1$s - %2$s...

en: Update SEO Scores
ru: Обновить SEO-оценки

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
ru: Этот инструмент рассчитывает SEO-оценки для записей/страниц, для которых установлен фокусный ключевик. Важно: процесс расчёта может занять некоторое время, и во время его работы вкладка браузера должна оставаться открытой.

en: Recalculate Scores
ru: Пересчитать оценки

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
ru: <strong>Размер от 112×112px</strong>.<br /> Поисковые системы предпочитают квадратные изображения.

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
ru: Создание карты сайта для новостного контента. Карта сайта для новостей нужна только в том случае, если вы планируете размещать на сайте новостной контент.

en: This module is available in the PRO version.
ru: Этот модуль доступен в про-версии.

en: Video Sitemap
ru: Карта сайта видео

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
ru: При размещении на сайте видеоконтента карта сайта для видео рекомендуемым методом повышения рейтинга и включения в поисковый индекс видеозаписей.

en: Podcast
ru: Подкаст

en: More powerful options are available in the PRO version.
ru: В про-версии доступны более мощные опции.

en: PRO options are enabled.
ru: Про-опции включены.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
ru: Сделайте свои подкасты доступными для поиска через Google Podcasts, Apple Podcasts и аналогичные сервисы с RSS-каналом подкастов и разметкой Schema, созданной Rank Math.

en: News Sitemap
ru: Новостная карта сайта

note: translators: Link to kb article
en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
ru: Получите сложные предложения ИИ по связанным ключевикам, вопросам и ссылкам для включения в область метаданных и контента SEO. %s.

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
ru: Отладчик переадресации Rank Math SEO

en: Served from cache
ru: Подаётся из кэша

en: WordPress General Settings
ru: Основные настройки WordPress

en: Site Address (URL)
ru: Адрес сайта (URL)

en: WordPress Address (URL)
ru: Адрес WordPress (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
ru: Rank Math не может быть подключен, поскольку URL вашего сайта имеет недопустимый формат. Если доменное имя содержит специальные символы, обязательно используйте закодированную версию в полях %1$s и %2$s на странице %3$s.

en: Noindex Subpages
ru: Неиндексируемые подстраницы

en: Noindex Paginated Single Pages
ru: Неиндексируемые отдельные пагинированные страницы

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
ru: Предотвращение отображения пагинированных отдельных страниц и записей в результатах поиска. Это также относится к странице блога.

en: Click here to reconnect.
ru: Нажмите, чтобы перепотключить.

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
ru: Похоже, URL вашего сайта изменился с тех пор, как вы подключились к Rank Math.

note: translators: %1$s: opening tag of the link, %2$s: the closing tag
en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
ru: Перейдите в раздел %1$sНастройки > Чтение%2$s и отключите параметр «Попросить поисковые системы не индексировать сайт».

[ctx: Schema type name in a field description]
en: Article
ru: Статья

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
ru: Не удалось проверить регистрационные данные Rank Math SEO.

en: Please try reconnecting.
ru: Попробуйте переподключиться.

note: translators: KB Link
en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
ru: Если проблема не устранена, попробуйте решение, описанное в статье нашей базы знаний: %s

en: [3. Unable to Encrypt]
ru: [3. Невозможно зашифровать]

note: translators: The settings page link
en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
ru: Чтобы настроить метатеги для страниц с мультимедийными вложениями, нужно сперва указать %s для родительского элемента.

note: translators: The settings page link
en: disable redirect attachments
ru: отключить переадресацию вложений

note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
ru: Расширенный сниппет по умолчанию, используемый при создании новой записи этого типа. Если выбрать %s, он будет применяться ко всем существующим записям без выбранной Schema.

en: Note
ru: Примечание

note: translators: %s: Link to KB article
en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
ru: Готовы перейти на Google Analytics 4? %s

en: Click here to know how
ru: Нажмите, чтобы узнать как

en: Data Stream
ru: Поток данных

note: translators: %1$d: number of changes, %2$s: new collation.
en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
ru[0]: %1$d сопоставление изменено на %2$s.
ru[1]: %1$d сопоставления изменены на %2$s.
ru[2]: %1$d сопоставлений изменено на %2$s.

en: No collation mismatch to fix.
ru: Сопоставлений для исправления не обнаружено.

en: Fix Analytics table collations
ru: Исправление сопоставлений таблиц аналитики

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
ru: В некоторых случаях таблицы или столбцы базы данных аналитики не совпадают друг с другом, что может привести к ошибкам базы данных. Данный инструмент может решить такую проблему.

en: Fix Collations
ru: Исправление сопоставлений

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
ru: Предотвращение индексации изображений страницы Google и другими поисковыми системами.

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
ru: Ошибка: лента блога Rank Math не может быть загружена.

en: Frontend Stats Bar
ru: Внешняя панель статистики

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
ru: Отображает статистику аналитики во фронтэнде рядом с панелью администратора.

en: Enable the Index Status tab
ru: Включить вкладку «Статус индекса»

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
ru: Включите опцию, чтобы отобразить вкладку «Статус индекса» в модуле «Аналитика».

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
ru: Неизвестная ошибка, вызовите get_response(), чтобы узнать детали.

en: Database Table: Inspections
ru: Таблица базы данных: проверки

note: Translators: Placeholder expands to number of redirections.
en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
ru: Количество ваших активных переадресаций превышает %d. Экспорт их в файл .htaccess может вызвать проблемы с производительностью!

note: Translators: %s is the words "Check Key".
en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
ru: Используйте кнопку %1$s, чтобы убедиться, что ключ доступен для поисковых систем. При нажатии на неё в браузере должен открыться файл ключа API.

en: API Key
ru: Ключ API

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
ru: Ключ API IndexNow подтверждает право собственности на сайт. Он генерируется автоматически. Вы можете изменить ключ, если он станет известен третьим лицам.

en: Change Key
ru: Изменить ключ

en: API Key Location
ru: Расположение ключа API

en: Check Key
ru: Проверить ключ

en: Unlimited Websites
ru: Неограниченное количество сайтов

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
ru: Оценивайте свой контент с помощью Про и ИИ.

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
ru: Контентый ИИ (искусственный интеллект)

en: Keyword Rank Tracker
ru: Трекер рейтинга ключевиков

en: 24x7 Premium Support
ru: Премиальная поддержка 24x7

en: SEO Email Reports
ru: Письма с отчетами по SEO

en: and Many More…
ru: и многое другое…

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
ru: Уведомляйте напрямую поисковые системы, такие как Яндекс и Bing, используя %s, когда страницы добавляются, обновляются и удаляются, или отправляйте URL-адреса вручную.

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Invalid request.
ru: Неверный запрос.

en: Invalid API key.
ru: Неверный ключ API.

en: Invalid URL.
ru: Неверный URL.

en: Too many requests.
ru: Слишком много запросов.

en: Internal server error.
ru: Внутренняя ошибка сервера.

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
ru: Отправляйте URL-адреса непосредственно в API IndexNow.

en: History
ru: История

en: The last 100 IndexNow API requests.
ru: Последние 100 запросов API IndexNow.

en: Error submitting page to IndexNow.
ru: Ошибка отправки страницы в IndexNow.

note: translators: %s: Number of pages submitted.
en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
ru[0]: %s страница отправлена ​​в IndexNow.
ru[1]: %s страницы отправлено ​​в IndexNow.
ru[2]: %s страниц отправлено ​​в IndexNow.

en: No URLs provided.
ru: URL не указаны.

en: Invalid URLs provided.
ru: Указаны недопустимые URL.

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
ru: Не удалось отправить URL. Подробности во вкладке «История».

note: Translators: %s is the number of URLs submitted.
en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
ru[0]: %s URL успешно отправлен.
ru[1]: %s URL успешно отправлено.
ru[2]: %s URL успешно отправлено.

note: Translators: placeholder is human-readable time, e.g. "1 hour".
en: %s ago
ru: %s назад

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
ru: Вставьте URL-адреса для отправки в API IndexNow (по одному в строке, до 10 000):

en: Clear History
ru: Очистить историю

en: Manual
ru: Вручную

en: Auto
ru: Автоматически

en: Response
ru: Ответ

en: Response Code Help
ru: Справка по кодам ответа

en: Response Message
ru: Ответное сообщение

en: Reasons
ru: Причины

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
ru: URL успешно отправлен в API IndexNow.

en: Accepted
ru: Принято

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
ru: URL успешно отправлен в API IndexNow, но ключ API будет проверен позже.

en: Bad Request
ru: Неверный запрос

en: The request was invalid.
ru: Запрос недействителен.

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
ru: Ключ недействителен (например: ключ не найден, ключ отсутствует в файле).

en: Unprocessable Entity
ru: Необрабатываемый объект

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
ru: URL не принадлежат хосту или ключ не соответствует схеме в протоколе.

en: Too Many Requests
ru: Слишком много запросов.

en: Too Many Requests (potential Spam).
ru: Слишком много запросов (потенциальный спам).

en: Auto-Submit Post Types
ru: Автоматическая отправка типов записей

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
ru: Автоматическая отправка записей этих типов в API IndexNow, когда совершается публикация, обновление или удаление записи.

en: Instant Indexing: Submit Page
ru: Мгновенное индексирование

en: Instant Indexing: Submit Pages
ru: Мгновенное индексирование страниц

en: Take your SEO to the Next Level!
ru: Поднимите SEO своего сайта на новый уровень!

en: Get Rank Math PRO!
ru: Заполучите Rank Math PRO!

en: Click here to see all the exciting features.
ru: Нажмите сюда, чтобы увидеть все захватывающие функции.

en: Take SEO to the Next Level!
ru: Поднимите SEO на новый уровень!

en: Unlimited personal websites
ru: Неограниченное количество персональных сайтов

en: Track 500 Keywords
ru: Отслеживание 500 ключевиков

en: Powerful Schema Generator
ru: Мощный Schema-генератор

en: 24/7 Support
ru: Поддержка 24/7

en: Buy
ru: Купить

en: Free 15 Content AI Credits
ru: 15 бесплатных кредитов Контентного ИИ

en: Less than a minute
ru: Меньше минуты

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
ru: Когда опция включена и информацию о товаре отправляют через Slack, будет показана дополнительная информация (цена).

en: Written by
ru: Автор

en: Time to read
ru: Время чтения

en: Slack Enhanced Sharing
ru: Расширенная отправка через Slack

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
ru: Когда опция включена и архивом автора делятся в Slack, будет показана дополнительная информация (имя и количество записей).

note: Translators: Post type name.
en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
ru: Когда опция включена и %s отправляют через Slack, будет показана дополнительная информация (примерное время прочтения и автор).

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
ru: Когда опция включена и ссылку на страницу отправляют через Slack, будет показана дополнительная информация (примерное время прочтения и автор).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
ru: Когда опция включена и информацию о товаре отправляют через Slack, будет показана дополнительная информация (цена и доступность).

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
ru: Когда опция включена и ссылку на таксономию отправляют через Slack, будет показана дополнительная информация (количество записей таксономии).

en: Exclude this attachment from sitemap
ru: Исключить это вложение из карты сайта

en: URL to get HTML tags for.
ru: URL, для которого нужно получить HTML-теги.

en: Click to refresh the available credits.
ru: Нажмите, чтобы обновить доступные кредиты.

en: Headless CMS Support
ru: Headless CMS

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
ru: Регистрация эндпойнт REST API, который возвращает HTML-метатеги для заданного URL. %s

en: New!
ru: Новинка!

en: Select Post Type
ru: Выберите типы записей

en: Default Country
ru: Страна по умолчанию

en: Content AI is not enabled on this Post type.
ru: Контентный ИИ не включен для данного типа записей.

en: NEW!
ru: Новинка!

en: You cant access this page.
ru: Вы не можете получить доступ к этой странице.

en: Content AI
ru: Контентный ИИ

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
ru: Венесуэла

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: United States Of America
ru: США

en: United Arab Emirates
ru: ОАЭ

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Slovenia
ru:  Словения

en: Slovakia
ru:  Словакия

en: Serbia
ru: Сербия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Russian Federation
ru: Россия

en: Peru
ru: Перу

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Pakistan
ru:  Пакистан

en: Nicaragua
ru:  Никарагуа

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Morocco
ru: Марокко

en: Malta
ru: Мальта

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
ru: Северная Македония

en: Lithuania
ru: Литва

en: Latvia
ru: Латвия

en: Korea, Republic Of
ru: Республика Корея

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Jordan
ru: Иордания

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Ghana
ru: Гана

en: Estonia
ru: Эстония

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bolivia, Plurinational State Of
ru: Боливия

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Armenia
ru: Армения

en: Algeria
ru: Алжир

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
ru: Получите сложные предложения ИИ по связанным ключевым словам, вопросам и ссылкам для включения в SEO-метаданные и в область содержимого. Поддерживаются стандарты более 80 стран.

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
ru: Использованы все бесплатные кредиты, доступные для этого домена.

en: This feature is not available on the localhost.
ru: Данная функция недоступна на localhost.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
ru: Извините, только авторизованные пользователи могут исследовать ключевики.

en: No data found for the researched keyword.
ru: Нет данных по исследуемому ключевику.

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
ru: Автоматически ставить заглавные буквы в первом символе каждого слова заголовков.

en: I already added
ru: Я уже добавил

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
ru: Если основное изображение или изображение OpenGraph не настроено для отдельных записей/страниц/записей произвольных типов, это изображение будет использоваться в качестве резервного при публикации на Facebook. Рекомендуемый размер изображения 1200x630 пикселей.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
ru: Rank Math не смог определить, существует ли файл robots.txt, из-за проблемы с файловой системой. Указанное содержимое файла не может быть применено.

en: Uh-oh
ru: Ой-ой

en: It seems that there are no stats to show right now.
ru: Похоже, сейчас нет статистики, которую можно было бы показать.

note: Translators: placeholders are anchor opening and closing tags.
en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
ru: Если вы можете видеть данные сайта в своих аккаунтах Search Console и Analytics, но не здесь, то %1$sпопробуйте переподключить свой аккаунт%2$s и убедитесь, что в %1$sнастройках аналитики%2$s выбраны правильные свойства.

en: Uploaded file could not be read.
ru: Загруженный файл не читается.

en: Spain
ru: Испания

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
ru[0]: Блоки успешно конвертированы в %d запись.
ru[1]: Блоки успешно конвертированы в %d записи.
ru[2]: Блоки успешно конвертированы в %d записей.

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
ru: Не удалось проверить ключевики в записях - размер метатаблиц записей превышает ограничение на размер.

en: Yes, I want better SEO
ru: Да, я хочу лучшее SEO

en: I already purchased
ru: Я уже купил

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
ru: Извините, вам не разрешено редактировать этот термин.

en: Invalid term ID.
ru: Недействительный ID термина.

en: Import Locations Settings.
ru: Настройки импорта местоположений.

en: Add SEO Controls
ru: Добавить элементы управления SEO

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
ru: Импортировать все переадресации, настроенные ранее в AIOSEO Premium.

en: Yes, I want to learn more
ru: Да я хочу узнать больше

en: No, I don't want it
ru: Нет, не хочу

en: I already upgraded
ru: Я уже повысил тариф

en: CAUTION:
ru: ВНИМАНИЕ:

en: This action is IRREVERSIBLE.
ru: Это действие НЕОБРАТИМО.

note: Translators: Placeholders are the opening and closing tag for the link.
en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
ru: Получайте периодические отчёты об эффективности SEO по электронной почте. После включения и сохранения параметров вы можете открыть %1$sпредпросмотр здесь%2$s.

en: Receive Analytics reports periodically in email.
ru: Периодически получать отчёты Google Analytics по электронной почте.

note: Translators: placeholder is "rankmath.com" as a link.
en: This email was sent to you as a registered member of %s.
ru: Это письмо было отправлено вам как зарегистрированному пользователю %s.

en: SEO Report of Your Website
ru: Отчёт о SEO вашего сайта

en: FULL REPORT
ru: ПОЛНЫЙ ОТЧЁТ

en: External Link Icon
ru: Значок внешней ссылки

en: Data Chart
ru: Диаграмма данных

en: Email Reports
ru: Email-отчёты

en: Turn on email reports.
ru: Включить отчёты по электронной почте.

en: Email Frequency
ru: Частота отправления электропочты

en: Email report frequency.
ru: Частота отправки Email-отчётов.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
ru: Rank Math обнаружил новый тип записей: %1$s. Вы можете проверить настройки <a href="%2$s">«Заголовков и мета»</a> и <a href="%3$s">Карты сайта</a>.

en: Learn more about Email Reports.
ru: Узнать больше об Email-отчётах.

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: Rank Math [SEO Report] - %s
ru: Rank Math [отчёт SEO] - %s

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: click here
ru: жмите сюда

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: To update your email preferences, %s.
ru: Чтобы обновить настройки электропочты, %s.

en: Rank Math PRO
ru: Rank Math Pro

en: Every 30 days
ru: Каждые 30 дн.

note: Translators: don't translate the variable names between the #hashes#.
en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
ru: Последние ###PERIOD_DAYS### дн.

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
ru: <b>Предупреждение Rank Math:</b> изменение постоянных ссылок на активном проиндексированном сайте может привести к серьёзной потере трафика, если оно производится неправильно. Рассмотрите возможность добавления переадресации старого формата URL на новый.

note: Translators: Code to add support for Rank Math Breadcrumbs.
en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
ru: Эту опцию нельзя изменить, так как в вашей теме добавлена ​​поддержка цепочки навигации Rank Math, используя: %s

note: Translators: the placeholder is for the sitemap base url.
en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
ru: Поскольку вы используете сервер NGINX, вам может потребоваться добавить следующий код в %s, <strong>если карты сайта не загружаются</strong>. Если вы не знаете, как это сделать, обратитесь к своему хостеру.

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
ru: Импорт всех переадресаций, настроенных ранее в Yoast Premium.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
ru: Rank Math обнаружил новый тип записей: %1$s. Вы можете проверить настройки <a href="%2$s">«Заголовков и мета»</a>.

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
ru: Rank Math обнаружил новые типы записей: %1$s. Вы можете проверить настройки <a href="%2$s">«Заголовков и мета»</a>.

en: No 404 log data found.
ru: Нет данных журнала 404.

en: No Internal Links data found.
ru: Данных о внутренних ссылках не найдено.

en: No Rank Math transients found.
ru: Транзиентов Rank Math не обнаружено.

en: Focus Keywords of the current post
ru: Фокусные ключевики текущей записи

en: Cache deleted.
ru: Кеш удалён.

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
ru: Вы действительно хотите отключить сервисы Google от своего сайта?

en: You are about to delete your 90 days cache.
ru: Вы собираетесь удалить 90-дневный кеш.

en: You are about to delete all the previously imported data.
ru: Вы собираетесь удалить все ранее импортированные данные.

en: Are you sure you want to do this?
ru: Вы уверены, что хотите это сделать?

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: Locations Sitemap %1$s %2$s
ru: Карта сайта местоположений %1$s %2$s

en: No Redirections found.
ru: Переадресаций не найдено.

en: SEO Analyzer data has already been cleared.
ru: Данные SEO-анализатора уже удалены.

en: Active modules
ru: Активные модули

en: (none)
ru: (нет)

en: Self-Hosted Analytics JS File
ru: JS-файл аналитики, размещаемый на сервере сайта

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
ru: Если запрошенная страница отсутствует, будет применена выбранная схема действий. <strong>Внимание</strong>: если запрошенный URL заканчивается на <code>/login</code>, <code>/admin</code>, или <code>/dashboard</code>, WordPress переадресует в соответствующий раздел админки WordPress.

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
ru: Если у вас возникнут вопросы или проблемы - наша служба поддержки к вашим услугам:

en: Rank Math Team
ru: Команда Rank Math

en: Rank Math Free
ru: Rank Math бесплатный

note: Translators: placeholders are the old and new version numbers.
en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
ru: %1$s: старый %2$s -> новый %3$s | Журнал изменений: %4$s

note: translators: post type name
en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
ru: Выберите, какую таксономию вы хотите использовать с функцией «Первичное значение». Эта таксономия также будет отображаться в цепочках навигации при просмотре отдельной записи типа %1$s.

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
ru: С гордостью отображайте SEO-рейтинг в виде значка во фронтенде. Его можно отключить для определенных записей в редакторе.

en: Show SEO Score to Visitors
ru: Показывать посетителям оценку SEO

note: Translators: placeholder is the site title.
en: [%s] An update is available for Rank Math
ru: [%s] Доступно обновление для Rank Math

en: Hello,
ru: Привет,

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
ru: Это автоматическое уведомление по электронной почте, информирующее о наличии обновления плагина Rank Math SEO, установленного на %s

note: Translators: placeholder is the new admin page URL.
en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
ru: Чтобы на вашем сайте всегда была самая последняя версия Rank Math, рекомендуем войти в админку, чтобы обновить плагин как можно скорее: %s

en: Co-founder of Rank Math
ru: Соучредитель Rank Math

en: Yes, you deserve it
ru: Да, вы это заслужили

en: No, maybe later
ru: Нет, может позже

en: I already did
ru: Уже поставил

note: Translators: placeholder is the plugin name.
en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
ru: Привет, мы заметили, что вы используете %s уже больше недели - это здорово!

en: NEW
ru: НОВИНКА

note: translators: Link to kb article
en: Instant Indexing module settings. %s.
ru: Настройки модуля мгновенного индексирования. %s.

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
ru: Пересоздание таблицы началось. Это может занять несколько минут.

en: Data fetching cancelled.
ru: Получение данных отменено.

en: Cancel Fetching
ru: Отменить получение

en: Data fetching started in the background.
ru: Получение данных началось в фоновом режиме.

en: Cancel Fetch
ru: Отменить получение

en: Given
ru: Даны

en: Not Given
ru: Не даны

en: Warning:
ru: Внимание:

note: translators: %s is the reconnect link.
en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
ru: Вы не дали разрешения на получение этих данных. Пожалуйста, <a href="%s">переподключитесь</a> со всеми необходимыми разрешениями.

en: Google Permission
ru: Разрешения Google

en: Submit URLs
ru: Применить URL'ы

en: Instant Indexing
ru: Индексирование

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
ru: URL организации добавлен в настройки местного SEO.

note: translators: Auth URL
en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
ru: Похоже, связь между вашим аккаунтом Google и Rank Math должна быть установлена заново. Пожалуйста, <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">нажмите сюда</a>.

en: Re-create Missing Database Tables
ru: Пересоздание отсутствующих таблиц базы данных

en: Check if required tables exist and create them if not.
ru: Проверка, существуют ли необходимые таблицы, и их создание, если нет.

note: translators: reconnect link
en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
ru: Проблема с токеном аутентификации Google. Пожалуйста, <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">переподключите</a> своё приложение

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ru: Импортируйте метаданные своих терминов, такие как titles, descriptions, robots meta, OpenGraph  и т.д.

en: Version
ru: Версия

en: Database version
ru: Версия БД

en: Plugin subscription plan
ru: Тариф подписки плагина

en: Free
ru: Бесплатно

en: Google Refresh token
ru: Токен обновления Google

en: No token
ru: Нет токена

en: Token exists
ru: Токен имеется

en: Database Table: Google AdSense
ru: Таблица базы данных: Google AdSense

en: Database Table: Google Analytics
ru: Таблица базы данных: Google Analytics

en: Database Table: Google Search Console
ru: Таблица базы данных: Google Search Console

en: Database Table: 404 Log
ru: Таблица базы данных: журнал ошибок 404

en: Database Table: Flat Posts
ru: Таблица базы данных: простые записи

en: Database Table: Internal Link
ru: Таблица базы данных: внутренняя ссылка

en: Database Table: Redirection Cache
ru: Таблица базы данных: кэш переадресации

en: Database Table: Redirection
ru: Таблица базы данных: переадресация

en: Database Table: Internal Link Meta
ru: Таблица базы данных: мета внутренних ссылок

en: Re-create Tables
ru: Регенерация таблиц

en: Database Table: Keyword Manager
ru: Таблица базы данных: диспетчер ключевиков

note: Translators: placeholder is a link to the Pro version
en: Multiple Locations are available in the %s.
ru: Множественные местоположения доступны в %s.

en: Video Settings imported successfully.
ru: Настройки видео импортированы.

en: Days
ru: Дни

en: Go Pro
ru: Перейти на Pro

en: (opens in a new window)
ru: (открывается в новом окне)

en: Blog
ru: Блог

en: Total number visits received on all the 404 pages.
ru: Общее количество посещений на всех 404 страницах.

en: URL Hits
ru: Переходы по URL

en: Total number of 404 pages opened by the users.
ru: Общее количество 404 страниц, открытых пользователями.

en: Log Count
ru: Счётчик

en: Rank Math Overview
ru: Обзор Rank Math

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
ru: Импорт настроек карты сайта из аддона Yoast Video.

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
ru: Импорт настроек новостей из аддона Yoast News.

en: Latest Blog Posts from Rank Math
ru: Последние публикации в блоге Rank Math

en: Total number of hits received by all the Redirections.
ru: Общее количество обращений, полученных всеми переадресациями.

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
ru: Общее количество переадресаций, созданных Rank Math.

en: View Report
ru: Посмотреть отчёт

en: Import Video Sitemap Settings
ru: Импорт настроек видео-карты сайта

en: Search Engine Optimization by Rank Math PRO - https://rankmath.com/
ru: Поисковая оптимизация от Rank Math Pro - https://rankmath.com/

en: Last 30 Days
ru: Последние 30 дн.

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
ru: Поддержка Google AdSense доступна только в модуле Advanced Analytics для Rank Math Pro.

en: Reconnect
ru: Переподключиться

en: Sorry, no post found for given id.
ru: Для заданного ID записи не найдены.

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
ru: Примените опцию, только если не используете другой плагин/тему для установки кода Google Analytics.

en: Top 3 Positions
ru: Топ-3 позиции

en: 4-10 Positions
ru: 4-10 позиции

en: 11-50 Positions
ru: 11-50 позиции

en: How many times your site showed up in the search results.
ru: Сколько раз ваш сайт появлялся в результатах поиска.

en: Search Traffic
ru: Поисковый трафик

en: Upgrade
ru: Апгрейд

en: Posts
ru: Записи

en: How many times your site was clicked on in the search results.
ru: Сколько раз на ваш сайт нажимали в результатах поиска.

en: Note:
ru: Примечание:

en: Import News Settings
ru: Импортировать настройки новостей

en: News Settings imported successfully.
ru: Настройки новостей успешно импортированы.

en: Benefits of Connecting Google Account
ru: Преимущества подключения к аккаунту Google

en: Connect Google Services
ru: Подключить сервисы Google

en: Anonymize IP addresses
ru: Анонимизировать IP-адреса

en: Install analytics code
ru: Установить код аналитики

en: View
ru: Просмотреть

en: Property
ru: Свойство

en: Site
ru: Сайт

en: Disconnect
ru: Отключить

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
ru: Мы не храним какие-либо данные из вашей учетной записи Google на наших серверах, все обрабатываются и хранятся на вашем сервере. Мы очень серьезно относимся к вашей конфиденциальности и гарантируем, что ею никогда не будут злоупотреблять. %s

en: Created
ru: Создано

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
ru: Импортировать настройки местоположений из плагина Yoast.

en: Exclude Logged-in users
ru: Исключить авторизованных пользователей

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Canada
ru: Канада

en: Chile
ru: Чили

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Denmark
ru: Дания

en: Egypt
ru: Египет

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: Germany
ru: Германия

en: Greece
ru: Греция

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hungary
ru: Венгрия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Japan
ru: Япония

en: Kenya
ru: Кения

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Mexico
ru: Мексика

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Norway
ru: Норвегия

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Romania
ru: Румыния

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Turkey
ru: Турция

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
ru: Преимущества подключения к аккаунту Rank Math

en: Connect Your Rank Math Account
ru: Подключите свой аккаунт Rank Math

en: Czechia
ru: Чехия

en: Worldwide
ru: Весь мир

note: translators: number of days
en: Storage Days: %s
ru: Хранить дней: %s

en: Delete data
ru: Удалить данные

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: free version
ru: бесплатная версия

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
ru: Введите количество дней для хранения данных Analytics в базе данных. Максимально допустимое количество дней: 90 в %s. Тем не менее, данные 2x будут сохранены в БД для правильного расчета разницы.

en: Analytics Database
ru: База данных аналитики

en: Next data fetch on %s
ru: Следующая загрузка данных %s

en: Post re-index in progress.
ru: Выполняется переиндексирование записи.

en: Analytics cache cleared.
ru: Кэш аналитики очищен.

en: Clear Cache
ru: Очистить кэш

en: Now!
ru: Сейчас!

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
ru[0]: %s секунда
ru[1]: %s секунды
ru[2]: %s секунд

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
ru[0]: %s час
ru[1]: %s часа
ru[2]: %s часов

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
ru[0]: %s день
ru[1]: %s дня
ru[2]: %s дней

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
ru[0]: %s неделя
ru[1]: %s недели
ru[2]: %s недель

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
ru[0]: %s месяц
ru[1]: %s месяца
ru[2]: %s месяцев

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
ru[0]: %s год
ru[1]: %s года
ru[2]: %s лет

en: Sorry, no post id found.
ru: К сожалению, ID записи не найден.

en: Sorry, no preference found.
ru: Извините, предпочтений не найдено.

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
ru: Rank Math импортирует последние данные из подключенных сервисов Google, осталось %1$s.

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
ru: Бесплатный сервис подбора ключевиков при вводе фокусного ключевика

note: translators: Link to kb article
en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
ru: Получайте данные от Google Search Console, Analytics и AdSense, не покидая панели WP. %s.

en: Rebuild Index
ru: Перестроить индекс

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
ru: В данных Google Analytics отсутствуют какие-то записи/страницы? Очистите индекс и создайте новый для более точной статистики.

en: Rebuild Index for Analytics
ru: Перестроить индекс для аналитики

en: Purge Analytics Cache
ru: Очистить кэш аналитики

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
ru: Очистка кэша аналитики с целью вычислить всю статистику заново.

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
ru: Автоматически отправляйте карты сайта в Google Search Console

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
ru: Узнайте подробности плюсах подключения учётной записи здесь

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
ru: Легко настройте Google Analytics без дополнительных плагинов

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
ru: Подтвердите владение сайтом в Google Search Console одним кликом

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
ru: Используйте наш революционный анализатор SEO для сканирования вашего сайта на наличие ошибок SEO

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
ru: Получайте расширенную аналитику оценок страниц и ключевиков

en: Russian
ru: Русский

en: EDD Product
ru: EDD продукт

en: WooCommerce Product
ru: WooCommerce продукт

en: Modified Date
ru: Дата изменения

en: Published Date
ru: Дата публикации

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Current Post Thumbnail
ru: Миниатюра текущей записи

en: Post Thumbnail
ru: Миниатюра записи

en: URL of the current post/page
ru: URL текущей публикации/страницы

en: Post URL
ru: URL записи

en: Import Locations
ru: Импор местоположений

en: Telephone
ru: Телефон

en: schemas to add or update data.
ru: schema для добавления или обновления данных.

en: Export Options
ru: Параметры экспорта

en: No valid ID found.
ru: Действительный ID не найден.

en: No schema found.
ru: Schema не найдена.

en: Fix 404 Errors
ru: Исправление 404 ошибок

en: 404 Monitor Settings
ru: Настройки отслеживания ошибки 404

en: Knowledge Base Articles:
ru: Статьи базы знаний:

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
ru: С помощью монитора 404 вы можете видеть, где пользователи и поисковые системы не могут найти целевое содержимое вашего сайта.

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
ru: Название организации добавлено в настройки местного SEO.

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
ru: Логотип организации добавлен в настройки местного SEO.

note: translators: WordPress Version
en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
ru: Вы используете устаревшую версию WordPress, пожалуйста, обновите его до версии %s или выше.

en: Unexpected API response.
ru: Неожиданный ответ API.

note: Translators: placeholder is a HTTP error code.
en: HTTP %d error.
ru: HTTP %d ошибка.

en: SEO Score: Ok
ru: SEO Оценка: Ok

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин Web Stories, чтобы использовать этот модуль.

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
ru: Сделайте любую историю, созданную с помощью плагина Web Stories WordPress, SEO Ready с автоматической поддержкой Schema и метатегов.

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин WPML String Translation, чтобы преобразовать значения Rank Math Setting на разных языках.

en: Account
ru: Учётная запись

en: Disconnect Account
ru: Отключить учётку

note: translators: taxonomy name
en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
ru: Пользовательские значения для метатега robots в архивах %s.

note: translators: post type name
en: Custom values for robots meta tag on %s.
ru: Пользовательские значения для метатега robots в %s.

en: Snippet
ru: Сниппет

note: translators: 1. post type name 2. link translators: 1. taxonomy name 2. link
en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
ru: Измените глобальные параметры SEO, Schema, и другие настройки для %1$s. %2$s

note: translators: Link to KB article
en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
ru: Настройте параметры мета SEO для таких страниц, как результаты поиска, 404, и т.д. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Change SEO options related to the author archives. %s.
ru: Измените параметры SEO, связанные с архивами автора. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
ru: Добавьте SEO мета и OpenGraph на свою домашнюю страницу. %s.

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
ru: Используйте шорткод <code>[rank_math_contact_info]</code> для отображения контактной информации в удобном формате. Вам также следует заявить о своей компании в Google, если вы еще этого не сделали.

en: Image Preview
ru: Размер картинок

en: Video Preview
ru: Предпросмотр видео

note: translators: Link to KB article
en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
ru: Измените Общие мета настройки, которые действуют на вашем сайте. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
ru: Измените здесь некоторые необычные, но важные настройки. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
ru: Введите коды подтверждения для сторонних инструментов для веб-мастеров. %s

note: translators: Link to kb article
en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
ru: Измените способ открытия и работы некоторых ссылок на вашем сайте. %s.

en: Advanced Mode
ru: Расширенный режим

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
ru: Оптимизируйте страницы WooCommerce для поисковых систем, добавив необходимые метаданные и Schema для продукта, которые выделят ваш сайт в результатах поиска.

en: Image SEO
ru: SEO изображений

en: read here
ru: читать здесь

note: translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
ru: Измените настройки файла Sitemap для %1$s. %2$s.

note: translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree
en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
ru: Отслеживайте битые страницы, которые портят пользовательский опыт и влияют на SEO. %s.

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
ru: Преобразование началось. Сообщение об успехе будет показано здесь, как только процесс завершится. Вы можете закрыть эту страницу.

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
ru: WordPress панель > Настройки > Постоянные ссылки > Постоянная ссылка товара Пример: было: /product/accessories/action-figures/acme/ - будет: /accessories/action-figures/acme/

note: translators: Link to kb article
en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
ru: Выберите, как вы хотите, чтобы Rank Math управлял вашим WooCommerce SEO. %s.

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
ru: На вашем сайте не включены автообновления. %s

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
ru: Невозможно получить журнал ошибок: файл журнала ошибок слишком велик.

en: The error log cannot be retrieved.
ru: Журнал ошибок не может быть получен.

en: Easy Mode
ru: Упрощённый режим

note: translators: Link to kb article
en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
ru: Здесь вы можете настроить функцию цепочек навигации. %s

note: translators: Link to AMP plugin
en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
ru: Установите %s, чтобы Rank Math работал с ускоренными мобильными страницами (AMP). Rank Math автоматически добавляет необходимые мета-теги на все AMP страницы.

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
ru: Используйте следующий код в файлах шаблона темы для отображения цепочки навигации.

note: translators: Link to kb article
en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
ru: Легко создавайте переадресации, не возясь с утомительным кодом. %s.

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
ru: Легко переадресуйте URL на несуществующие страницы с помощью статусов 301 и 302. Это может помочь улучшить рейтинг вашего сайта. Также поддерживается множество других кодов ответов сервера.

note: translators: Redirection page url
en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
ru: Оптимизируйте локальный поиск и граф знаний с помощью этих настроек. %s.

en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
ru: Диспетчер ролей позволяет использовать роли WordPress для управления тем, кто из пользователей вашего сайта может редактировать или просматривать доступ к настройкам Rank Math.

note: translators: Link to kb article
en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
ru: Легко редактируйте содержимое своего файла .htaccess. %s.

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
ru: Подсчитывает общее количество внутренних и внешних ссылок, ссылок на и из ваших записей. Вы также можете увидеть то же самое количество на странице списка записей.

note: translators: hreflang tags documentation link
en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
ru: Rank Math создает только стандартные карты сайта, а WPML позаботится обо всём остальном. Когда бот поисковой системы посещает любую запись/страницу, отображается тег hreflang, который помогает сканировать переведённые страницы. Это один из методов, рекомендуемых Google. %s

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
ru: Расширенные возможности SEO для изображений, чтобы улучшить ваш сайт. Автоматизируйте процесс добавления тегов Alt и Title к вашим изображениям на лету.

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
ru: Включите функцию карты сайта Rank Math, которая помогает поисковым системам качественно сканировать содержимое сайта. Он также поддерживает тег hreflang.

en: Dominate the search results for the local audiences by optimizing your website for Local SEO and it also helps you to acquire the Knowledge Graph.
ru: Доминируйте в результатах поиска для местной аудитории, оптимизируя свой сайт для местного SEO, а также используя граф знаний.

note: translators: Link to kb article
en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
ru: Отредактируйте файл robots.txt, чтобы контролировать, что видят боты. %s.

en: Edit Page:
ru: Редактировать страницу:

note: translators: something
en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
ru: Статическая страница устанавливается в качестве главной (Консоль WP > Настройки > Чтение). Чтобы добавить SEO-заголовок, описание и мета-данные главной страницы, нажмите сюда: %s

en: Click here to Deactivate
ru: Нажмите здесь, чтобы отключить

note: translators: plugin name
en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
ru: Вам не разрешено деактивировать этот плагин: %s.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
ru: Извините, вам не разрешено деактивировать плагины для этого сайта.

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: filter
ru: фильтр

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
ru: Если вы показываете оценки SEO в интерфейсе пользователя, эта опция вставит обратную ссылку %1$s на RankMath.com, чтобы показать вашу поддержку. Вы можете изменить ссылку и текст с помощью этого %2$s.

note: translators: 1. Example text 2. Example text
en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
ru: Удалить префикс типа %1$s из URL продукта, выбранного в %2$s

en: Enable Auto Updates
ru: Включить автообновления

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
ru: На вашем сайте включена опция автообновления Rank Math.

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
ru: Включите автообновления, чтобы всегда использовать последнюю версию Rank Math.

en: Automatic Updates
ru: Автоматические обновления

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
ru: Извините, вам нельзя редактировать эту запись.

en: configuration file
ru: файл конфигурации

en: Invalid post ID.
ru: Неверный ID записи.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
ru: Извините, вам нельзя создавать/обновлять переадресацию.

en: Click here to see the code.
ru: Нажмите сюда, чтобы увидеть код.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
ru: Вам нельзя редактировать этот тип записей.

en: Online Event URL
ru: URL онлайн мероприятия

en: Event Attendance Mode
ru: Режим посещаемости мероприятия

en: Online + Offline
ru: Онлайн + оффлайн

en: Import Blocks
ru: Импортировать блоки

en: No post found.
ru: Записей не найдено.

en: Total Time:
ru: Общее время:

en: Blocks import failed.
ru: Не удалось импортировать блоки.

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 day, 8 hours and 30 minutes'
en: %1$s, %2$s and %3$s
ru: %1$s, %2$s и %3$s

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 hour and 30 minutes'
en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

note: translators: %d is the number of minutes. translators: %d: minutes
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

note: translators: %d is the number of hours.
en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

note: translators: %d is the number of days.
en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

note: translators: start, end, total
en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
ru: Импортированные блоки из записей %1$s - %2$s из %3$s

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, Frequently Asked Questions to your content.
ru: Легко размещайте на сайте Schema-пригодный, SEO-оптимизированный раздел ответов на часто задаваемые вопросы.

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
ru: Импорт и конвертация всех совместимых блоков в содержимое записи.

note: translators: sitemap url
en: Your sitemap index can be found here: %s
ru: Индекс карты сайта можно найти здесь: %s

en: Convert Blocks
ru: Конвертировать блоки

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Numbered
ru: Нумерованный

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
ru: Вы действительно хотите преобразовать блоки Yoast в блоки Rank Math? Это действие необратимо.

en: Yoast Block Converter
ru: Конвертер блоков Yoast

en: No posts found to convert.
ru: Нет записей для преобразования.

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
ru: Конвертация блока оглавления, созданного с помощью AIOSEO. Используйте эту опцию для переноса ранее созданного блока в Rank Math.

en: Version Control
ru: Управление версиями

en: Installing the rollback version&#8230;
ru: Установка версии отката&#8230;

en: Plugin rollback successful.
ru: Откат плагина выполнен успешно.

en: Rollback Plugin
ru: Откатить плагин

en: This update will install a beta version of Rank Math.
ru: Это обновление установит бета версию Rank Math.

en: Database Tools
ru: Инструменты БД

en: Attachments
ru: Вложения

en: Import Schemas
ru: Импорт Schema

en: On-Page Schema Settings
ru: Настройки Schema на странице

en: Schema Type
ru: Тип Schema

en: Schema (Structured Data)
ru: Schema

en: Redirect Orphan Attachments
ru: Переадресация неиспользуемых вложений

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
ru: Эта вкладка содержит параметры SEO для страниц BuddyPress.

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
ru: Пользовательское или сгенерированное SEO описание текущей записи/страницы

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
ru: Пользовательский или сгенерированный SEO заголовок текущей записи/страницы

en: Review (Unsupported)
ru: Обзор (не поддерживается)

en: SEO Description
ru: SEO-описание

note: translators: 1. Bold text 2. Bold text
en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
ru: %1$s Фильтр для удаления данных Rank Math из базы данных в наличии. Деактивация и удаление плагина Rank Math устранит всё, что связано с ним. %2$s

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Read more
ru: Читать далее

en: Meta to add or update data.
ru: Мета для добавления или обновления данных.

en: Object unique id
ru: Уникальный ID объекта

en: username
ru: имя пользователя

en: Unable to connect Rank Math.
ru: Не удалось подключиться к Rank Math.

en: Rank Math plugin could not be connected.
ru: Плагин Rank Math не может быть подключен.

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
ru: Удалить данных разметки Schema со страниц архива магазина WooCommerce.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
ru: Удалить разметку Schema в архиве магазина

en: Can't update redirection.
ru: Не удаётся обновить переадресацию.

en: Redirection updated successfully.
ru: Переадресация успешно обновлена.

en: Object Type i.e. post, term, user
ru: Тип объекта, т.е. запись, термин, пользователь

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
ru: Включите модуль BuddyPress для Rank Math SEO, чтобы сделать форум BuddyPress SEO-оптимизированным, добавив соответствующие метатеги на все страницы форума.

en: Clear 404 Log
ru: Очистить журнал 404

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
ru: Журнал ошибок 404 выходит из-под контроля? Эта опция используется для очистки ВСЕХ 404 журналов, созданных сайтом в мониторе 404 Rank Math.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
ru: В некоторых случаях данные о внутренних ссылках могут показывать завышенное число или вообще не отображать числа. Удаление данных внутренних ссылок может решить проблему.

en: Remove Rank Math Transients
ru: Удалить транзиенты Rank Math

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
ru: Если вы видите какую-либо проблему при использовании Rank Math или одной из его частей - очистка  Rank Math решает проблему в большинстве случаев. Удаление транзиентов не удаляет какие-либо данные, добавленные в Rank Math.

en: Remove transients
ru: Удаление транзиентов

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
ru: Получили циклическую переадресацию или нужно начать все сначала? Удалите все переадресации с помощью этого инструмента. Внимание: этот процесс необратим и удалит ВСЕ ваши правила переадресаций.

en: Flush SEO Analyzer Data
ru: Очистка данных анализатора SEO

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
ru: Вам нужен чистый лист или вы не можете запустить инструмент анализа SEO? Сброс данных анализа может решить проблему. Очистка данных анализатора SEO полностью безопасна и не удаляет с вашего сайта какие-либо важные данные.

en: Example Post title
ru: Пример заголовка страницы

en: Example
ru: Пример

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
ru: Укажите максимальный размер предпросмотра изображения для изображений на этой странице.

en: Group Advanced Robots Meta
ru: Группа расширенных Robots Meta

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
ru: Укажите максимальную длину текста в символах для сниппет страницы.

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
ru: Укажите максимальную продолжительность в секундах для предпросмотра видео.

en: Standard
ru: Стадартный

en: Show Blog Page
ru: Показывать название блога

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Advanced Robots Meta
ru: %s Архивы расширенных Robots Meta

en: Custom Fields
ru: Пользовательские поля

note: translators: post type name
en: %s Advanced Robots Meta
ru: %s Расширенные Robots Meta

en: Date Advanced Robots
ru: Расширенные Robots дата

en: Author Advanced Robots
ru: Расширенные Robots автор

en: Homepage Advanced Robots
ru: Расширенные Robots главная страница

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
ru: Добавить <code>rel="sponsored"</code>

en: Large
ru: Большой

note: translators: %1$s link to the customize settings, %2$s closing tag for the link
en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
ru: Вы еще не ввели слоган. Это хорошая идея, чтобы выбрать один. %1$sВы можете это исправить в настройщике%2$s.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: here
ru: здесь

en: Advanced Robots Meta
ru: Расширенные Robots Meta

note: translators: variable name
en: The $%1$s is required for variable %2$s.
ru: $%1$s требуется для переменной %2$s.

en: The $id variable is required.
ru: Требуется переменная $id.

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
ru: Показывать страницу блога в цепочке навигации.

en: Post Excerpt Only
ru: Только фрагмент записи

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
ru: Список названий произвольных полей для включения в анализ страницы. Добавляйте по одному на строку.

en: Please activate ACF plugin to use this module.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин ACF, чтобы использовать этот модуль.

en: Internal Links successfully deleted.
ru: Внутренние ссылки успешно удалены.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
ru: Вы уверены, что хотите удалить журнал 404? Это действие необратимо.

en: Delete Internal Links
ru: Удалить внутренние ссылки

en: 404 Log successfully deleted.
ru: Журнал 404 ошибок успешно удален.

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
ru: Вы уверены, что хотите удалить данные внутренних ссылках? Это действие необратимо.

en: Delete Internal Links Data
ru: Удалить данные внутренних ссылок

note: Translators: placeholder is the number of transients deleted.
en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
ru[0]: %d транзиент Rank Math удалён.
ru[1]: %d транзиента Rank Math удалено.
ru[2]: %d транзиентов Rank Math удалено.

en: Delete Redirections Rules
ru: Удалить правила переадресации

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
ru: Уверены, что хотите удалить все правила переадресаций? Это действие необратимо.

en: Delete Redirections
ru: Удалить переадресации

en: Redirection rules successfully deleted.
ru: Правила переадресации успешно удалены.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
ru: Поддержка ACF помогает Rank Math SEO читать и анализировать текст, созданный в Advanced Custom Fields. Если ваша тема использует ACF, необходимо включить данную опцию.

en: Clear SEO Analyzer
ru: Очистить анализатор SEO

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
ru: Данные анализатора SEO удалены.

en: Status & Tools
ru: Статус+инструменты

en: Group Description.
ru: Описание группы.

en: BuddyPress group description
ru: Описание группы BuddyPress

en: Groups
ru: Группы

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин BuddyPress, чтобы использовать этот модуль.

en: robots.txt file is not writable.
ru: файл robots.txt не доступен для записи.

en: Group description of the current group
ru: Описание группы для текущей группы

en: Group name of the current group
ru: Название группы для текущей группы

en: Group name.
ru: Название группы.

en: Group Robots Meta
ru: Meta Robots группы

en: Group Description
ru: Описание группы

en: Title tag for groups
ru: Тег title для групп

en: Group Title
ru: Заголовок группы

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ru: Выберите произвольные мета-данные для robots страниц архивов группы. В противном случае будут использоваться мета-данные по умолчанию, установленные на вкладке «Общие мета-данные».

note: Translators: placeholder is the Settings page URL.
en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
ru: <strong>Внимание:</strong> включена опция "попросить поисковые системы не индексировать сайт", она находится в разделе <a href="%1$s" target="_blank">Настройки &gt; Чтение</a>. Это означает, что изменения, которые вы делаете здесь, не вступят в силу. Отключите указанную выше опцию, чтобы иметь возможность менять содержимое файла robots.txt.

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
ru: Произвольные значения для метатега robots на странице групп.

en: Robots Txt
ru: Robotx.txt

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Reset Options
ru: Сбросить параметры

en: Google Rich Results (Mobile)
ru: Расширенные данные Google (мобильный)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
ru: Тестирование расширенных данных Google - смартфонный гуглбот

en: Google Rich Results (Desktop)
ru: Расширенные данные Google (десктоп)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
ru: Тестирование расширенных данных Google - десктопный гуглбот

en: Custom Term description
ru: Описание пользовательского термина

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
ru: Включает или отключает архивы авторов. Если отключено, архивы авторов будут переадресованы на главную страницу сайта. Чтобы избежать проблем с дублированием содержимого, добавьте noindex к архивам автора, если эта опция включена.

en: Custom Term (advanced)
ru: Пользовательский термин (расширенный)

en: Custom term value
ru: Значение собственного термина

en: Custom term value.
ru: Значение собственного термина.

en: The variable has already been registered.
ru: Переменная уже зарегистрирована.

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
ru: Имена переменных могут содержать только буквенно-цифровые символы, подчеркивания и дефисы.

note: Translators: placeholder is an example URL.
en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
ru: Включение или отключение архивов дат (например, %s). Если данная опция отключена, архивы дат будут переадресованы на главную страницу.

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Description
ru: Описание для %s

en: Custom Term description.
ru: Описание пользовательского термина.

en: Custom Term title.
ru: Заголовок пользовательского термина.

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Title
ru: Заголовок для %s

en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, введите валидный емайл.

en: Longitude
ru: Долгота

en: Latitude
ru: Широта

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Brand
ru: Бренд

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Format
ru: Формат

en: Square
ru: Квадрат

en: Circle
ru: Круг

en: Site disconnected successfully.
ru: Сайт успешно отключен.

note: translators: %s is a Rank Math link.
en: Powered by %s
ru: При поддержке %s

en: Please enter a valid URL.
ru: Введите правильный URL-адрес.

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин bbPress, чтобы использовать этот модуль.

en: Please use the correct format.
ru: Пожалуйста, используйте правильный формат.

en: KML File
ru: Файл KML

en: Site token
ru: Токен сайта

en: Support Us with a Link
ru: Поддержите нас ссылкой

en: SEO Score Position
ru: Положение SEO оценки

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
ru: Изменение стиля значка SEO оценки в интерфейсе пользователя.

en: SEO Score Template
ru: Шаблон SEO оценки

note: translators: post type name
en: Date Robots Meta
ru: Дата meta robots

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ru: Выберите пользовательские мета robots для страницы автора, такие как <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> и т.д. В противном случае будут использоваться мета по умолчанию, установленные на вкладке Global Meta (Общие мета).

note: translators: post type name
en: Author Robots Meta
ru: Мета robots автора

en: Settings could not be imported: Upload failed.
ru: Настройки не могут быть импортированы: загрузка не удалась.

en: Job Title
ru: Название вакансии

en: Organization Logo
ru: Логотип организации

en: Organization URL
ru: URL организации

en: Hiring Organization
ru: Нанимающая организация

en: Employment Type
ru: Тип занятости

en: Payroll
ru: Расчет заработной платы

en: Salary
ru: Зарплата

en: Performer URL
ru: URL исполнителя

en: Performer Name
ru: Имя исполнителя

en: Course Provider Name
ru: Название поставщика курса

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
ru: Выберите таксономию бренда продукта для использования в разметке Schema.org и OpenGraph.

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
ru: Узнать больше о <a href="%s" target="_blank">KML файле</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
ru: Этот KML файл создается <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO плагином</a>. Он используется для предоставления информации о местоположении в Google.

en: SEO Score Post Types
ru: Типы записей для оценки SEO

note: translators: 1.SEO Score Shortcode 2. SEO Score function
en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
ru: Отображайте значки автоматически или вставляйте шорткод %1$s в записи и тег шаблона %2$s в файлы шаблона темы.

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
ru: Добавьте правильные метатеги в записи, рубрики, профили и т.д. bbPress форума. Получите больше возможностей для управления тем, что видят поисковые системы и как они это видят.

en: Custom values for robots meta tag on date page.
ru: Пользовательские значения для метатега robots на странице даты.

en: Custom values for robots meta tag on author page.
ru: Пользовательские значения для метатега robots на странице автора.

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
ru: Дает указание поисковым системам индексировать и показывать эти страницы в результатах поиска.

en: Review analytics and sitemaps
ru: Просматривайте аналитику и карты сайта

note: translators: 1 is plugin name
en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
ru:  Плагин %1$s будет отключен автоматически, чтобы избежать конфликтов. <strong>Поэтому рекомендуется импортировать необходимые вам данные прямо сейчас.</strong>

note: translators: 1 is plugin name
en: Import meta data from the %1$s plugin.
ru: Импортировать метаданные из плагина %1$s.

note: translators: 1 is plugin name
en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
ru: Импортировать настройки метаданные из плагина %1$s.

note: translators: 2 is link to Knowledge Base article
en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
ru: Процесс может занять несколько минут, если у вас большое количество записей или страниц <a href="%2$s" target="_blank"> Подробнее о процессе импорта читайте здесь</a>.

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: or
ru: Или

en: Last Mod.
ru: Последнее изм.

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
ru: Эта XML-карта сайта содержит <strong>%s</strong> URL.

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
ru: Этот индексный файл XML-карты сайта содержит <strong>%s</strong> карт сайта.

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
ru: Узнать больше об <a href="%s" target="_blank">XML-картах сайта</a>.

note: translators: link to rankmath.com
en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
ru: Эта XML-карта сайта генерируется плагином <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO</a>. Это то, что Google и другие поисковые системы используют для первичного и повторного анализа записей/страниц/товаров/изображений/архивов сайта.

en: XML Sitemap
ru: XML-карта сайта

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
ru: SEO от Rank Math - https://rankmath.com/

en: Thumbnail for Facebook
ru: Миниатюра для Facebook

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
ru: Изображение отображается при публикации вашей страницы в Facebook и других соц сетях. Для лучшего отображения на устройствах с высоким разрешением, используйте изображения размером не менее 1200 x 630 пикселей.

note: translators: API error
en: <strong>API Error:</strong> %s
ru: <strong>Ошибка API:</strong> %s

en: Homepage Link
ru: Ссылка на главную страницу

en: Rewrite Titles
ru: Переписать заголовки

en: Module slug
ru: Ярлык модуля

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
ru: Извините, поле пустое, что не допускается.

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
ru: Ссылка на главную страницу (первый элемент) в цепочках навигации.

en: Module state either on or off
ru: Состояние модуля, включено или выключено

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
ru: Ваша текущая тема сайта не поддерживает заголовки. Включите эту опцию, чтобы перезаписать заголовки страниц, записей, категорий, архивов и страницы поиска.

en: Editor's Rating:
ru: Рейтинг редакторов:

en: Below Content
ru: Под записью

en: Above Content
ru: Над контентом

en: Above & Below Content
ru: Над и под контентом

en: Custom (use shortcode)
ru: Произвольное положение (использовать шорткод)

en: Your site is accessible by search engine.
ru: Ваш сайт доступен поисковым системам.

en: Attention: Search Engines can't see your website.
ru: Внимание: поисковые системы не видят ваш сайт.

note: translators: %1$s link to the reading settings, %2$s closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ru: Вы должны %1$sзайти в Настройки чтения%2$s и убрать галочку рядом с пунктом "Видимость для поисковых систем".

en: Blog Public
ru: Сайт публичный

note: translators: link to general setting screen
en: Your site may not be visible to search engine.
ru: Ваш сайт может быть не виден поисковым системам.

en: Price Valid Until
ru: Цена действительна до

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
ru: Страница %s

en: Is Pillar
ru: - ключевое содержимое

en: Performer
ru: Исполнитель

en: Not Set
ru: Не задано

en: Time
ru: Время

note: translators: PHP Version
en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
ru: Rank Math требует версию PHP %s или выше. Пожалуйста, обновите версию PHP, чтобы запустить этот плагин.

note: translators: taxonomy name
en: Description for %s archives
ru: Описание для архивов %s

en: Twitter Username
ru: Имя пользователя Twitter

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Primary Taxonomy
ru: Основная таксономия

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
ru: Предотвращение индексации защищенных паролем страниц и записей поисковыми системами.

en: Noindex Search Results
ru: Не индексировать результаты поиска

en: Bulk Editing
ru: Массовое редактирование

note: translators: post type name
en: Description for %s archive pages.
ru: Описание для %s архивных страниц.

en: Noindex Password Protected Pages
ru: Noindex для защищенных паролем страниц

note: translators: post type name
en: Title for %s archive pages.
ru: Заголовок для страниц архива %s.

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
ru: Добавьте колонки массового редактирования на экран списка записей.

en: Titles
ru: Заголовки

en: Facebook Page URL
ru: URL страницы Facebook

note: translators: post type name
en: Single %s Description
ru: Описание отдельной страницы %s

note: translators: post type name
en: Single %s Title
ru: Заголовок отдельной страницы %s

en: Error: Nonce verification failed
ru: Ошибка: ошибка проверки одноразового номера

note: translators: taxonomy name
en: Remove schema data from %s.
ru: Удалить данные schema разметки из %s.

note: translators: taxonomy name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ru: Выберите произвольные метатеги robots, например для страниц архива %s <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> и т. д. В противном случае будут использоваться мета по умолчанию, установленные на вкладке Global Meta (Общие мета).

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Robots Meta
ru: Метатеги robots архивов %s

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Descriptions
ru: Описания архивов %s

note: translators: taxonomy name
en: Title tag for %s archives
ru: Тег Title для %s архивов

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Titles
ru: Заголовки архива %s

note: translators: Learn more link
en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
ru: Введите буквенно-цифровой secret ID. %s.

note: translators: numeric app ID link
en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
ru: Введите %s. Или введите ID пользователя выше.

note: translators: numeric user ID link
en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
ru: Введите %s. Используйте запятую для разделения нескольких ID. Кроме того, вы можете ввести ID приложения ниже.

en: Facebook Admin
ru: Facebook администратор

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
ru: Вставьте URL личного профиля Facebook, чтобы показать авторство Facebook, когда ваши статьи публикуются на Facebook. напр:

en: Facebook Authorship
ru: Facebook авторство

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
ru: Введите полный URL страницы Facebook, напр:

note: translators: post type name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ru: Выберите метатеги robots, такие как <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> и другие для отдельных страниц %s. В противном случае будут использоваться мета по умолчанию, установленные на вкладке Global Meta (Общие мета).

note: translators: post type name
en: %s Robots Meta
ru: Метатеги Robots %s

note: translators: post type name
en: %s Archive Description
ru: Описание архива %s

note: translators: post type name
en: %s Archive Title
ru: Заголовок архива %s

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
ru: Добавьте элементы управления SEO в редактор терминов, чтобы настраивать параметры SEO для отдельных терминов в этой таксономии.

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
ru: Добавьте элементы управления SEO в редактор, чтобы настраивать параметры SEO для записей этого типа.

en: Remove Snippet Data
ru: Удалить данные сниппета

en: Link Suggestion Titles
ru: Заголовки предлагаемых ссылок

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
ru: Включите метабокс «Предлагаемые ссылки» для этого типа записи вместе с функцией «Ключевое содержимое».

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
ru: Запрет индексирования поисковыми системами страниц результатов поиска. Результаты поиска могут рассматриваться как тонкий контент и подвержены проблеме дублирования содержимого.

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
ru: Введите Twitter-ник автора, чтобы добавить записи тег<code>twitter:creator</code>. Например: <code>RankMathSEO</code>

note: translators: post type name
en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
ru: Тег Title по умолчанию для отдельных страниц %s. Это можно изменить для каждой записи в редакторе.

note: translators: post type name
en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
ru: Описание по умолчанию для отдельных страниц %s. Это можно изменить для каждой записи в редакторе.

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
ru: Предотвращение индексации поисковыми системами всех пагинированных страниц.

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
ru: Используйте фокусный ключевик в качестве текста по умолчанию для ссылок, вместо заголовков записей.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Remove
ru: Убрать

note: translators: delete counter
en: %d log(s) deleted.
ru: %d логи удалены.

en: Links
ru: Ссылки

en: Images
ru: Изображения

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ru: Автоматически добавлять атрибут <code>rel="nofollow"</code> для внешних ссылок, появляющихся в ваших записях, страницах и других типах записей. Атрибут динамически применяется, когда отображается контент, сохраненный контент не изменяется.

en: Date archive description.
ru: Описание даты архива.

en: Date Archive Description
ru: Описание даты архива

en: Date Archive Title
ru: Заголовок даты архива

en: Homepage Title
ru: Заголовок главной страницы

en: Homepage Meta Description
ru: Мета описание главной страницы

en: Author Archive Description
ru: Описание архива автора

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
ru: Измените часть <code>/author/</code> в URL архива автора.

en: Author Archives
ru: Архивы автора

en: Homepage Robots Meta
ru: Мета robots главной страницы

en: Twitter Card Type
ru: Тип карты Twitter

en: Alt attribute format
ru: Формат атрибута Alt

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
ru: Формат, используемый для новых значений атрибута <code>alt</code>.

en: I understand the risks and I want to edit the file
ru: Я понимаю риски и хочу отредактировать файл

en: Hide Taxonomy Name
ru: Скрыть имя таксономии

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
ru: Если рубрика является дочерней, то показать все родительские рубрики.

en: Hide Post Title
ru: Скрыть заголовок записи

en: Format the label used for search results pages.
ru: Отформатируйте метку, используемую для страниц результатов поиска.

en: Search Results Format
ru: Формат результатов поиска

en: Format the label used for archive pages.
ru: Отформатируйте метку, используемую для страниц архива.

en: Norton Safe Web Verification ID
ru: Верификация по ID Norton Safe Web

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Pinterest Account
ru: Аккаунт Pinterest

en: Pinterest Verification ID
ru: Верификация по ID Pinterest

note: translators: Bing webmaster link
en: Bing Webmaster Verification Page
ru: Страница верификации Bing Webmaster

en: Variable
ru: Переменная

en: Available variables
ru: Доступные переменные

en: Usage Tracking
ru: Отслеживание использования

note: translators: Link to kb article
en: Why do this?
ru: Зачем это делать?

en: Title attribute format
ru: Формат атрибута Title

en: Add missing TITLE attributes
ru: Добавить недостающие атрибуты TITLE

en: Archive Format
ru: Формат архивов

en: Homepage label
ru: Ярлык главной страницы

en: Show Homepage Link
ru: Показать ссылку на главную страницу

en: Remove Generator Tag
ru: Удалить тег генератора

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
ru: по-умолчанию: /product-category/accessories/action-figures/ - изменено: /accessories/action-figures/

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
ru: по-умолчанию: /product-category/accessories/action-figures/ - в измененном виде: /product-category/action-figures/

en: Remove prefix from category URL.
ru: Удалить префикс из URL категории.

en: Remove category base
ru: Удалить базу категорий (category)

en: Remove base
ru: Удалить базу

en: Product's brand.
ru: Бренд товара.

en: Product's short description of the current product
ru: Краткое описание текущего товара

en: Product's short description.
ru: Краткое описание товара.

en: Product's SKU.
ru: Артикул товара.

en: Product's price.
ru: Цена товара.

en: Image Custom Fields
ru: Произвольные поля изображений

en: Exclude Posts
ru: Исключить записи

en: Exclude Users
ru: Исключить пользователей

en: No sitemaps found.
ru: Карты сайта не найдены.

note: translators: post ID count
en: +%d More...
ru: +%d подробнее...

en: SEO Score
ru: SEO оценка

en: Items
ru: Предметы

en: Google oAuth is not authorized.
ru: Google oAuth не авторизован.

en: Bad request. Please check the code.
ru: Плохой запрос. Пожалуйста, проверьте код.

en: Gender
ru: Пол

en: Menu URL
ru: URL меню

en: Recipe Video Description
ru: Описание видео рецепта

en: Total Time
ru: Общее время

en: Preparation Time
ru: Время подготовки

en: Closing Time
ru: Время закрытия

en: Opening Time
ru: Время открытия

en: Stock Inventory
ru: Запасы

en: Availability Starts
ru: Доступность начинается

en: Availability
ru: Доступность

en: Event Status
ru: Статус события

en: Venue Name
ru: Название места

en: Edition
ru: Издание

en: Export to Nginx config file
ru: Экспорт в конфигурационный файл Nginx

en: Export to .htaccess
ru: Экспорт в .htaccess

en: Add New
ru: Добавить новое

en: All
ru: Все

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Type
ru: Тип

en: From
ru: От

note: translators: source pattern
en: Invalid regex pattern: %s
ru: Неверный шаблон регулярного выражения: %s

en: Status
ru: Статус

en: Latitude and longitude values separated by comma.
ru: Значения широты и долготы, разделенные запятой.

en: Geo Coordinates
ru: Гео координаты

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
ru: Ключ API необходим для отображения встроенных карт Google на вашем сайте. Данные можно получить тут: %s

en: Google Maps API Key
ru: Ключ API Карт Google

en: Contact Page
ru: Страница контактов

en: About Page
ru: О странице

en: Select Page
ru: Выберите страницу

en: The price range of the business, for example $$$.
ru: Ценовой диапазон бизнеса, например, $$$.

en: Price Range
ru: Ценовой диапазон

en: Roadside Assistance
ru: Помощь на дороге

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Saturday
ru: Суббота

en: Friday
ru: Пятница

en: Thursday
ru: Четверг

en: Wednesday
ru: Среда

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Monday
ru: Понедельник

en: Add time
ru: Добавить время

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Address Format
ru: Формат адреса

en: Address
ru: Адрес

en: Incoming Links
ru: Входящие ссылки

en: Internal Links
ru: Внутренние ссылки

en: Links:
ru: Ссылки:

en: Ignore Query Parameters
ru: Игнорировать параметры запроса

en: Add another
ru: Добавить еще

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
ru: Включите, чтобы игнорировать все параметры запроса (часть после вопросительного знака в URL ) при регистрации 404 ошибок.

en: Exclude Paths
ru: Исключить пути

en: Log Limit
ru: Лимит в журнале

en: Mode
ru: Режим

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
ru: Если у вас есть сотни ошибок 404, ваш журнал ошибок может быстро увеличиться. Выбирайте эту опцию только в том случае, если у вас очень мало 404, и вы не можете повторить ошибку 404 на конкретном URL с вашей стороны.

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
ru: <strong>Посмотреть детали</strong> показывает детали о 404 запросах.

en: Access Time
ru: Время доступа

en: Clear Log
ru: Очистить журнал

en: The 404 error log is empty.
ru: Журнал 404 ошибки пуст.

en: On-Page Social Settings
ru: Социальные настройки на странице

en: On-Page Advanced Settings
ru: Расширенные настройки на странице

en: Contains
ru: Содержит

en: Person
ru: Человек

en: Video
ru: Видео

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Music
ru: Музыка

en: Event
ru: Событие

en: Course
ru: Курс

en: Book
ru: Книга

en: Post Types:
ru: Типы записей:

en: Products
ru: Товары

en: Custom field value
ru: Значение пользовательского поля

en: Custom field value.
ru: Значение пользовательского поля.

en: Current Time
ru: Текущее время

en: Current page number
ru: Номер текущей страницы

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Max pages number
ru: Максимальное количество страниц

en: Max Pages
ru: Макс страниц

en: Author ID
ru: ID автора

en: File Name of the attachment
ru: Имя файла вложения

en: File Name
ru: Имя файла

en: Date Published
ru: Дата публикации

en: Description of the site
ru: Описание сайта

en: Link Counter
ru: Счетчик ссылок

en: Rank Math WordPress SEO plugin
ru: Rank Math WordPress SEO плагин

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Facebook Debugger
ru: Отладчик Facebook

en: External Tools
ru: Внешние инструменты

en: Mark this page
ru: Отметить эту страницу

en: Edit SEO settings for the search results page
ru: Изменить настройки SEO для страницы результатов поиска

en: SEO Settings for Search Page
ru: Настройки SEO для страницы поиска

en: Edit SEO settings for this archive page
ru: Изменить настройки SEO для этой страницы архива

en: Edit default SEO settings for this post type
ru: Изменить настройки SEO по умолчанию для этого типа записи

note: translators: Post Type Singular Name translators: Taxonomy Singular Name
en: SEO Settings for %s
ru: Настройки SEO для %s

en: Edit Homepage SEO Settings
ru: Изменить настройки SEO главной страницы

en: Restore
ru: Восстановить

en: Article Type
ru: Тип статьи

en: Product
ru: Товар

en: Add missing ALT attributes
ru: Добавить недостающие атрибуты ALT

en: Site Tagline
ru: Слоган сайта

en: Analyze this Page
ru: Проанализируйте эту страницу

en: Site-wide analysis
ru: Анализ всего сайта

en: Product Brand
ru: Производитель товара

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Hide
ru: Спрятать

en: Hide details
ru: Скрыть детали

en: Show more
ru: Показать больше

en: Baggage Tracking
ru: Отслеживание багажа

en: Emergency
ru: Чрезвычайная ситуация

en: Credit Card Support
ru: Поддержка кредитных карт

en: Reservations
ru: Бронирование

en: Sales
ru: Продажи

en: Bill Payment
ru: Оплата счетов

en: Billing Support
ru: Поддержка биллинга

en: Technical Support
ru: Техническая поддержка

en: Customer Service
ru: Обслуживание клиентов

en: Add number
ru: Добавить число

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Logo
ru: Логотип

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: Available Actions
ru: Доступные действия

en: Screen Content
ru: Содержимое экрана

en: Search Results Title
ru: Заголовок результатов поиска

en: Homepage Title for Facebook
ru: Заголовок домашней страницы для Facebook

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
ru: Пользовательские значения метатега robots для главной страницы.

en: Taxonomies:
ru: Таксономии:

note: translators: Post Type Sitemap Url translators: Taxonomy Sitemap Url
en: Sitemap URL: %s
ru: URL карты сайта: %s

note: translators: database size
en: Size: %s
ru: Размер: %s

en: Total Impressions
ru: Всего показов

en: Total Clicks
ru: Всего кликов

en: Product In-Stock
ru: Товар на складе

en: Cuisine
ru: Кухня

en: Product Price
ru: Цена товара

en: Product Currency
ru: Валюта товара

en: Date Posted
ru: Дата публикации

en: Phone
ru: Телефон

en: Review 404 errors on your site
ru: Просмотрите 404 ошибки на вашем сайте

en: Site-Wide Analysis
ru: Анализ всего сайта

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
ru: Запрещает поисковым системам показывать кэшированные ссылки для страниц

en: Prevents search engines from following links on the pages
ru: Запрещает поисковым системам переходить по ссылкам на страницах

en: Address:
ru: Адрес:

en: SEO Settings
ru: Настройки SEO

en: Exclude Terms
ru: Исключить термины

en: Pages
ru: Страницы

note: translators: Taxonomy singular label
en: %s archives
ru: %s архивы

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Activate
ru: Активировать

en: External Links
ru: Внешние ссылки

en: Post Formats Archive
ru: Архив форматов записей

en: Date Modified
ru: Дата изменения

en: Post Title of parent page
ru: Заголовок родительской страницы

en: your product pages
ru: страницы с вашим товаром

note: translators: Post Type label
en: single %s
ru: одиночная запись %s

en: Permalink Structure
ru: Структура постоянных ссылок

en: Recipe Video Name
ru: Название видео рецепта

en: Organization
ru: Организация

en: Authors
ru: Авторы

en: Tags (advanced)
ru: Теги (расширенные)

en: Categories (advanced)
ru: Рубрики (расширенные)

en: Current Year
ru: Текущий год

en: Current Month
ru: Текущий месяц

en: Page
ru: Страница

en: ID of the current post/page
ru: ID текущей записи/страницы

en: Response Code
ru: Код ответа

en: Currency
ru: Валюта

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Person or Company
ru: Физическое лицо или компания

en: You can search items using the search form at the top.
ru: Вы можете искать элементы, используя форму поиска в верхней части.

en: You can hide/display columns based on your needs.
ru: Вы можете скрыть/отобразить столбцы в зависимости от ваших потребностей.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
ru: Вы можете настроить отображение содержимого этого экрана несколькими способами:

en: Overview
ru: Обзор

en: Not found
ru: Не найдено

en: Show Category(s)
ru: Показывать рубрики

en: Recipe Ingredients
ru: Ингредиенты рецепта

en: Product SKU
ru: Артикул товара

en: Expiry Posted
ru: Дата истечения срока

en: attachments
ru: вложения

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
ru: Постоянные ссылки настроены на пользовательскую структуру, но заголовки записей не отображаются в постоянных ссылках.

en: Service Type
ru: Тип услуги

en: Average Position
ru: Средняя позиция

en: You are not authorized to perform this action.
ru: Вы не авторизованы для выполнения этого действия.

en: Application Category
ru: Категория приложения

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Price Currency
ru: Валюта

en: Recipe Yield
ru: Количество порций

en: Entry Price
ru: Входная цена

en: Author
ru: Автор

en: Headline
ru: Заголовок

en: Not a valid settings founds to delete cache.
ru: Неправильные настройки для удаления кэша.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
ru: Вы также можете активировать, деактивировать или удалить несколько элементов одновременно, используя выпадающий список Массовые действия.

en: Trash
ru: Корзина

en: Add
ru: Добавить

en: Package Tracking
ru: Отслеживание отправлений

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ru: Выберите, представляет ли сайт человека или организацию.

en: Simple
ru: Простой

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
ru: <strong>Удалить</strong> навсегда удаляет элемент из списка.

en: Summary Card
ru: Сводная карточка

en: Summary Card with Large Image
ru: Сводная карточка с большим изображением

en: Robots Meta
ru: Mетатеги robots

en: Link Builder
ru: Конструктор ссылок

en: Software Application
ru: Программное обеспечение

en: Service
ru: Услуга

en: Any
ru: Любой

en: GIF icon
ru: GIF иконка

en: Play icon
ru: Play иконка

en: Hours:
ru: Часы:

en: Others
ru: Разное

en: Post Formats
ru: Форматы записи

en: Homepage
ru: Главная

en: Starts at 1 and increments by 1.
ru: Начинается с 1 и увеличивается на 1.

en: Counter
ru: Счетчик

en: Name of current post type (plural)
ru: Название текущего типа записи (множественное число)

en: Post Type Name Plural
ru: Название типа записи

en: Name of current post type (singular)
ru: Название текущего типа записи (единственное число)

en: Post Type Name Singular
ru: Название типа записи

en: Current Day
ru: Текущий день

en: Current Date
ru: Текущая дата

en: Author Description
ru: Описание автора

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
ru: Показать никнейм автора текущей записи, страницы или архива автора.

en: Post Author
ru: Автор записи

en: example search
ru: пример поиска

en: Search query (only available on search results page)
ru: Поисковый запрос (доступен только на странице результатов поиска)

en: Search Query
ru: Поисковый запрос

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
ru: Разделенный запятыми список рубрик, связанных с текущие записью

en: Post Categories
ru: Рубрики записи

en: Example Category
ru: Пример рубрики

en: Post Category
ru: Рубрика записи

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
ru: Отрывок из текущей записи (без автогенерации)

en: Last modification date of the current post/page
ru: Дата последнего изменения текущей записи/страницы

en: Title of the current post/page
ru: Заголовок текущей записи/страницы

en: Post Title
ru: Заголовок записи

note: translators: %1$d: current page number, %2$d: max pages.
en: Page %1$d of %2$d
ru: Страница %1$d из %2$d

en: Documentation
ru: Документация

en: Items per page
ru: Элементов на странице

en: Settings
ru: Настройки

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
ru: Пожалуйста, активируйте плагин WooCommerce, чтобы использовать этот модуль.

en: As NoFollow
ru: Как NoFollow

en: As NoIndex
ru: Как NoIndex

en: SEO Settings for Date Archives
ru: Настройки SEO для архивов дат

en: Search
ru: Поиск

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: Learn more.
ru: Узнать больше.

note: translators: Link to kb article translators: Link to social setting KB article
en: Learn More
ru: Узнать больше

note: translators: Link to kb article translators: Link to KB article translators: Redirection page url translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree translators: Learn more link. translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Export
ru: Экспорт

en: Delete
ru: Удалить

en: Plugin deactivated successfully.
ru: Плагин успешно деактивирован.

en: Settings imported successfully.
ru: Настройки успешно импортированы.

en: Role Manager
ru: Диспетчер ролей

en: Search Console
ru: Консоль поиска

en: OK
ru: ОК

en: Title tag on 404 Not Found error page.
ru: Тег Title на странице ошибки 404.

en: 404 Title
ru: Заголовок 404

en: Title tag on search results page.
ru: Тег Title для страницы результатов поиска.

en: Title tag on day/month/year based archives.
ru: Тег Title архивов на день/месяц/год.

en: Date Archives
ru: Дата архива

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
ru: Изображение отображается, когда ваша домашняя страница публикуется в Facebook и других соц сетях. Для лучшего отображения на устройствах с высоким разрешением, используйте изображения размером не менее 1200 x 630 пикселей.

en: Homepage Thumbnail for Facebook
ru: Миниатюра домашней страницы для Facebook

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
ru: Описание вашего сайта при публикации в Facebook, Twitter и других соц сетях.

en: Homepage Description for Facebook
ru: Описание домашней страницы для Facebook

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
ru: Заголовок вашего сайта при публикации в Facebook, Twitter и других соц сетях.

en: Homepage meta description.
ru: Мета описание (description) главной страницы.

en: Homepage title tag.
ru: Тег Title главной страницы.

en: OpenGraph Thumbnail
ru: Миниатюра OpenGraph

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
ru: Вы можете использовать символ разделителя в заголовках, вставив <code>%separator%</code> или <code>%sep%</code> в поля заголовков.

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
ru: Мета описание для архивов отдельного автора. Параметры SEO для оперделенных архивов авторов могут быть установлены с помощью meta поля в профилях пользователей.

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
ru: Заголовок для архивов автора. Параметры SEO для оперделенных авторов могут быть установлены с помощью meta поля в профилях пользователей.

en: Author Archive Title
ru: Заголовок архива автора

en: Author Base
ru: База автора

en: Enabled
ru: Включено

en: Disabled
ru: Выключено

note: translators: Norton webmaster link
en: Norton Ownership Verification Page
ru: Страница Norton Ownership Verification

en: Yandex Verification ID
ru: Верификация по ID Яндекс

note: translators: Bing webmaster link
en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
ru: Введите HTML код подтверждения Bing Webmaster Tools или ID. Получите данные здесь: %s

note: translators: Google Search Console Link
en: Search Console Verification Page
ru: Страница верификации Search Console

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ru: Ссылка на ваш сайт с названием и описанием вашего сайта в качестве якоря.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ru: Ссылка на ваш сайт с названием вашего сайта в качестве якоря.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ru: Ссылка на публикацию с заголовком в качестве якоря.

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
ru: Формат, используемый для новых значений атрибута <code>title</code>.

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ru: Добавить атрибут <code>TITLE</code> для всех <code>изображений</code>, которые не имеют атрибута <code>TITLE</code>. Атрибут динамически применяется, когда отображается содержимое, а сохраненное содержимое не изменяется.

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ru: Добавьте атрибуты <code>alt</code> для <code>изображений</code>, которые не имеют атрибута <code>alt</code>. Атрибут динамически применяется, когда отображается содержимое, а сохраненное содержимое не изменяется.

en: 404 label
ru: Метка 404

en: Product's brand of the current product
ru: Бренд (производитель) текущего товара

en: Product's SKU of the current product
ru: Артикул текущего товара

en: Product's price of the current product
ru: Цена текущего товара

en: Include Empty Terms
ru: Включить пустые термины

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
ru: Добавьте ID терминов, разделенные запятой. Эта опция применяется для всех таксономий.

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
ru: Включите рекомендуемое изображение, даже если оно не отображается непосредственно в содержимом записи.

en: Include Featured Images
ru: Включить рекомендуемые изображения

en: Links Per Sitemap
ru: Ссылки в каждой карте сайта

en: Exclude User Roles
ru: Исключить роли пользователей

note: translators: Taxonomy singular label
en: your product %s pages
ru: вашего товара %s страницы

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
ru: Обратите внимание, что в карту сайта будут добавлены URL страниц вложения, а не прямые URL изображений.

en: You have not linked Google Search Console yet.
ru: Вы еще не привязали Google Search Console.

en: Google Search Console has been linked.
ru: Google Search Console привязана.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
ru: Для слогана вашего сайта задано пользовательское значение.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
ru: Для слогана вашего сайта задано значение по умолчанию <em>Еще один сайт WordPress</em>.

note: translators: Link to Search Console KB article
en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
ru: Прочитайте <a href="%1$s" target="_blank">эту статью</a>, чтобы получить подробные инструкции по настройке учетной записи Google Webmaster и настройке Rank Math для работы с Google Search Console.

note: translators: link to plugin search console setting screen
en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
ru: Вы можете интегрировать Google Search Console с Rank math на <a href="%1$s" target="_blank">вкладке Консоль поиска </a> меню Общие настройки Rank Math.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
ru: Google Search Console является важным источником информации о ваших позициях и кликах. Rank Math может импортировать эти данные, поэтому вам не нужно входить в свой аккаунт Google, чтобы получить необходимые данные.

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
ru: Этот параметр заменит часть "?p=99" URL-адреса заголовком сообщения, напр: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

note: translators: link to permalink setting screen
en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
ru: К счастью, это очень легко исправить. Просто перейдите в <a target="_blank" href="%1$s">Настройки - Постоянные ссылки</a>. Затем выберите опцию «Название записи».

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
ru: Это не очень приятно для глаз и ничего не делает для SEO вашего сайта. На самом деле, это может навредить ему - бот Google довольно осторожно относится к сканированию страниц, которые выглядят автоматически сгенерированными.

note: translators: link to plugin setting screen
en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
ru: Зарегистрируйтесь в Google Search Console и подтвердите свой сайт, добавив код в <a href="%1$s"> Настройки &gt; Инструменты верификации</a>, затем перейдите в <a href="%2$s"> Настройки &gt; Консоль поиска</a> для аутентификации и привязки вашего сайта.

note: translators: link to general setting screen
en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
ru: Изменить слоган сайта очень легко. Просто зайдите в <a target="_blank" href="%1$s">Настройки - Общие</a> в панели WordPress или нажмите на ссылку в этом предложении.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
ru: К сожалению, используется стандартное описание WordPress - «Еще один сайт на WordPress». Это выглядит довольно небрежно и ничего не делает для вашего SEO. На самом деле, это угроза безопасности - хакерам легко найти ваш сайт с помощью автоматического поиска и взломать его.

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
ru: Большинство тем WordPress размещают слоган-описание сайта на видном месте (внутри тегов заголовка в верхней части страницы). Использование правильного описания сайта может дать вашему сайту повышенные позиции в поиске.

note: translators: link to general setting screen
en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
ru: Ваша тема может отображать описание-слоган сайта, а также его можно использовать в SEO заголовках и описаниях. Сделайте описание сайта уникальным. Вы можете изменить его, перейдя в <a href="%s">Настройки &gt; Общие</a>.

note: translators: number of rows
en: Data Rows: %s
ru: Строки данных: %s

en: Fetching in Progress
ru: Извлечение в процессе

en: Update data manually
ru: Обновить данные вручную

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Duration
ru: Длительность

en: Serves Cuisine
ru: Местная кухня

en: Recipe Instructions
ru: Инструкции по рецепту

en: Recipe Video Thumbnail
ru: Миниатюра видео рецепта

en: Cooking Time
ru: Время приготовления

en: Unpublish when expired
ru: Отменить публикацию по истечении срока

en: Salary Currency
ru: Валюта заработной платы

en: Ticket URL
ru: URL тикета

en: Venue URL
ru: URL места

en: Event Type
ru: Тип мероприятия

en: Course Provider URL
ru: URL автора курса

en: Course Provider
ru: Автор курса

en:  To
ru:  На

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

en: Last Accessed
ru: Последний доступный

en: To
ru: На

en: Edit
ru: Редактировать

en: No valid action found.
ru: Действительных действий не найдено.

en: Time format used in the contact shortcode.
ru: Формат времени, используемый в шорткоде контакта.

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
ru: Выберите часы работы. Вы можете добавить несколько наборов, если у вас разные часы открытия или закрытия в некоторые дни или если у вас перерыв на обед. Время указывается в 24-часовом формате.

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
ru: Формат, используемый, когда адрес отображается с использованием шорткода <code>[rank_math_contact_info]</code>.<br><strong>Доступные теги: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
ru: Поисковые системы могут отображать ваш контактный телефон на видном месте для мобильных пользователей.

en: URL of the item.
ru: URL элемента.

en: Name
ru: Имя/Название

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
ru: В простом режиме регистрируются только URI и время доступа, а в расширенном режиме создаются подробные журналы, включая доп информацию, такую как URL реферера.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
ru: Вы можете изменить порядок списка, нажав на столбце заголовков.

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
ru: Вы можете указать, сколько элементов отображать на экране, используя вкладку Параметры экрана.

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
ru: При наведении указателя на строку в списке отображаются ссылки действий, позволяющие управлять элементом. Вы можете выполнить следующие действия:

en: Hits
ru: Запросы

en: Referer
ru: Реферер

en: No valid id found.
ru: Действительный ID не найден.

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все журналы ошибок 404?

note: translators: delete counter
en: Log cleared - %d items deleted.
ru: Журнал очищен -%d элементов удалены.

en: Top Admin Bar
ru: Верхняя админ панель

en: On-Page General Settings
ru: Основные настройки на странице

en: Titles & Meta Settings
ru: Настройки заголовков и метаданных

en: End With
ru: Заканчивается на

en: Starts With
ru: Начинается на

en: Exact
ru: Точное соответствие

en: 302 Temporary Move
ru: 302 Временное перемещение

en: 301 Permanent Move
ru: 301 Постоянное перемещение

en: Job Posting
ru: Объявление о вакансии

en: No Image Index
ru: Не индексировать изображения

en: No Archive
ru: Без архива

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
ru: Запрещает индексировать страницы и отображать их на страницах результатов поиска

en: No Index
ru: Не индексировать

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
ru: Оставьте поле пустым, чтобы WordPress мог динамически обрабатывать его содержимое. Если фактический robots.txt присутствует в корневой папке вашего сайта, эта опция не вступит в силу, и вам придется редактировать файл напрямую или удалить его, а затем редактировать отсюда.

en: Misc Pages
ru: Разные страницы

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
ru: Пример Тег 1 | Пример Тег 2

en: Current server time with custom formatting pattern.
ru: Текущее серверное время с настраиваемым шаблоном форматирования.

en: Modified date with custom formatting pattern.
ru: Дата изменения с настраиваемым шаблоном форматирования.

en: Publish date with custom formatting pattern.
ru: Дата публикации с настраиваемым шаблоном форматирования.

en: Current server year
ru: Текущий серверный год

en: Current server month
ru: Текущий серверный месяц

en: Current server day
ru: Текущий серверный день

en: Current server date
ru: Текущая серверная дата

en: Current server time
ru: Текущее серверное время

en: Post ID
ru: ID записи

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
ru: ID автора текущей записи, страницы или архива автора.

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
ru: Биография автора текущей записи, страницы или архива автора.

en: Current term description
ru: Текущее описание термина

en: Term Description
ru: Описание термина

en: Example Term
ru: Пример термина

en: Current term name
ru: Текущее название термина

en: Current Term
ru: Текущий термин

en: Example Category 1, Example Category 2
ru: Пример Рубрика 1, Пример Рубрика  2

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
ru: Первая рубрика (в алфавитном порядке), связанная с текущей записью, <strong>ИЛИ</strong> текущая рубрика в архивах рубрик

en: Example Tag 1, Example Tag 2
ru: Пример Тег 1 | Пример Тег 2

en: Post Tags
ru: Теги записи

en: Post Tag
ru: Тег записи

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
ru: Дата публикации текущей записи/страницы <strong>ИЛИ</strong> указанная дата в архиве даты

en: Title of the site
ru: Заголовок сайта

en: Separator character, as set in the Title Settings
ru: Символ-разделитель, установленный в настройках заголовка

en: Separator Character
ru: Символ-разделитель

en: Title of the parent page of the current post/page
ru: Заголовок родительской страницы текущей записи/страницы

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Active
ru: Активно

en: AMP plugin
ru: AMP плагин

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
ru: Свяжите Rank Math с Google Search Console, чтобы видеть самую важную информацию от Google прямо на панели WordPress.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
ru: Включите поддержку структурированных данных, которые добавляют Schema код на ваш сайт, что приводит к показы расширенных результатов в поиске, повышению CTR и увеличению трафика.

en: Homepage SEO
ru: SEO главной страницы

en: Rank Math Dashboard
ru: Панель управления Rank Math

en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic.
ru: Важно оставлять активным только один плагин для карты сайта, иначе можно потерять позиции сайта и трафик.

en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic.
ru: Важно оставлять активным только один SEO-плагин, иначе можно потерять позиции сайта и трафик.

en: Rank Math Knowledge Base
ru: База знаний Rank Math

en: Plugin settings and site-wide meta data.
ru: Настройки плагина и метаданные для всего сайта.

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
ru: Импортируйте все Schema для записей, страниц и пользовательских типов записей.

en: User meta import failed.
ru: Не удалось импортировать мета пользователя.

en: Term meta import failed.
ru: Не удалось импортировать мета термины.

en: Posts meta import failed.
ru: Не удалось импортировать мета записей.

en: Import Term Meta
ru: Импорт мета терминов

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
ru: Импорт настроек плагина, глобальных мета, настроек карты сайта и т.д.

en: News Article
ru: Новостная статья

en: Blog Post
ru: Запись блога

en: Article
ru: Статья

en: Post Excerpt
ru: Отрывок записи

en: Facebook Sharing Debugger
ru: Отладка поделится в Facebook

note: translators: start, end, total
en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
ru: Импортирована метаинформация для пользователей %1$s - %2$s из %3$s

note: translators: total
en: Imported term meta for %s terms.
ru: Импортированны метаданные для %s терминов.

note: translators: start, end, total
en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
ru: Импортированы метаданные для записей %1$s - %2$s из %3$s

en: Unable to perform action this time.
ru: Невозможно выполнить действие прямо сейчас.

en: Import Author Meta
ru: Импорт авторов

en: Import Post Meta
ru: Импорт записей

en: Import Settings
ru: Настройки импорта

en: None (Click here to set one)
ru: Нет (нажмите здесь, чтобы установить один)

note: translators: link to title setting screen
en: Default rich snippet selected when creating a new product.
ru: При создании нового товара выбран расширенный фрагмент по умолчанию.

en: 404 Monitor
ru: Мониторинг 404

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ru: Автоматически добавлять атрибут <code>rel = "nofollow"</code> для ссылок, указывающих на внешние файлы изображений. Атрибут динамически применяется, когда отображается контент, сохраненный контент не изменяется.

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
ru: Noindex пустых архивов рубрик и меток

en: Sitemaps
ru: Карты сайта

en: Remove parent slugs from category URL.
ru: Удалить родительские ярлыки из URL рубрики.

en: As Pillar Content
ru: Как ключевое содержимое

en: Enable breadcrumbs function
ru: Включить функцию цепочек навигации

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
ru: Отключение цепочек навигации также скроет цепочки навигации, вставленные в файлы шаблонов.

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
ru: Символ-разделитель или строка, которая появляется между элементами цепочки навигации.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
ru: Метка используется для ссылки на главную страницу (первый элемент) в цепочках навигации.

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
ru: Метка, используемая для страницы ошибки 404 в цепочках навигации.

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
ru: Импортируйте настройки плагина AIOSEO, глобальные мета-данные, карты сайта и т.д.

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ru: Импортируйте мета-данные своих записей/страниц, такие как заголовки, описания, robots-инструкции, OpenGraph и т.д.

en:  Remove parent slugs
ru: Удалить родительские ярлыки

en: Edit .htaccess
ru: .htaccess

en: Edit robots.txt
ru: robots.txt

en: Webmaster Tools
ru: Веб-инструменты

en: Social Meta
ru: Социальные мета

en: Global Meta
ru: Общие мета

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
ru: Выберите страницу сайта, на которой будут показываться метаданные местного бизнеса.

en: SEO Titles &amp; Meta
ru: SEO-заголовки и мета

en: Log item successfully deleted.
ru: Запись журнала успешно удалена.

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
ru: Добавьте элементы управления SEO на страницу профиля пользователя. Доступ к блоку метаданных можно настроить с помощью кода, используя специальную ловушку фильтра.

note: translators: 1. url to new screen, 2. old trashed post permalink
en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
ru: <strong>SEO уведомление:</strong> Ранее опубликованный %1$s был перемещён в корзину. Вы можете переадресовать запросы <code>%2$s</code> на <a href="%3$s">новый URL</a>.

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
ru: 301 переадресации являются <em>постоянными</em>. Старый URL будет затёрт в поисковых системах и заменен новым, передавая SearchRank и другие SEO результаты. Браузеры также могут сохранять новый URL в кэше и переадресовывать на него даже после того, как переадресация была удалена из списка здесь.

en: No Snippet
ru: Нет сниппета

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
ru: Предотвращает отображение сниппета в результатах поиска.

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
ru: Rank Math обнаружил новые типы записей: %1$s. Вы можете проверить настройки <a href="%2$s">Заголовков и мета</a> и <a href="%3$s">Карты сайта</a>.

en: Titles &amp; Meta
ru: Заголовки и мета

en: Display homepage breadcrumb in trail.
ru: Отображение главной страницы в цепочке навигации.

en: Prefix Breadcrumb
ru: Префикс цепочки навигации

en: Prefix for the breadcrumb path.
ru: Элемент перед цепочкой навигации.

en: Hide Post title from Breadcrumb.
ru: Скрыть заголовок записи в цепочке навигации.

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
ru: Скрыть имя таксономии в цепочке навигации.

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ru: Товары с меткой &ldquo;%s&rdquo;

en: Home
ru: Главная

note: translators: Archive title translators: placeholder
en: Archives for %s
ru: Архивы для %s

note: translators: Search query term translators: placeholder
en: Results for %s
ru: Результаты для %s

en: 404 Error: page not found
ru: Ошибка 404: страница не найдена

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
ru: Содержимое заблокировано, поскольку robots.txt находится в корневой папке.

en: Setup Wizard - Rank Math
ru: Мастер установки - Rank Math

en: Redirection Count
ru: Количество переадресаций

note: translators: delete counter
en: %d redirection(s) successfully deleted.
ru: Переадресации (%d шт) успешно удалены.

en: Redirection Type
ru: Тип переадресации

en: New redirection created.
ru: Новая переадресация создана.

en: Create and edit redirections
ru: Создание и редактирование переадресаций

en: Please enable Redirections module.
ru: Включите модуль переадресаций.

en: Manage Redirections
ru: Управление переадресациями

en: Redirection Settings
ru: Настройки переадресации

note: translators: Link to kb article
en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
ru: Переадресация всех URL страниц вложений на запись, в которой они размещены. Для расширенного контроля переадресации используйте встроенный %s.

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
ru: Переадресовать вложения, не прикрепленные к записи, на данный URL. Оставьте пустым, чтобы отключить переадресацию.

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
ru: Переадресации ещё не добавлены. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Добавить новую переадресацию</a>

note: translators: %1$s: post type label, %2$s: edit redirection URL. translators: %1$s: term name, %2$s: edit redirection URL.
en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
ru: SEO-уведомление: вы только что изменили ярлык на %1$s, и Rank Math автоматически создал переадресацию. Вы можете изменить переадресацию <a href="%2$s">нажав сюда</a>.

en: Redirection Debugger
ru: Отладчик переадресации

en: Stop Redirection
ru: Остановить переадресацию

en: Continue redirecting
ru: Продолжить переадресацию

en: Manage This Redirection
ru: Управлять этой переадресацией

en: Manage All Redirections
ru: Управление всеми переадресациями

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
ru: <strong>Править</strong> детали переадресации: с/на URL и её тип.

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
ru: <strong>Активировать/деактивировать</strong> переадресации. Деактивированные переадресации не сказываются на работе сайта.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
ru: <strong>Удалить</strong> навсегда удаляет переадресацию.

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
ru: Здесь вы можете настроить произвольные переадресации. Важно правильно выбрать тип переадресации.

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
ru: Отображение консоли отладки вместо переадресации. Только для администраторов.

en: Custom Redirection
ru: Произвольная переадресация

en: 307 Temporary Redirect
ru: 307 Временная переадресация

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
ru: Записывает URL, по которым посетители и поисковые системы сталкиваются с 404 ошибками. Вы также можете включить переадресации для перенаправления URL, вызывающих ошибки, на другие URL.

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
ru: <strong>Примечание.</strong> Эта промежуточная страница отображается только для администраторов. Посетители сайта переадресуются без задержки.

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
ru: Переадресации можно экспортировать в файл .htaccess для более быстрой переадресации в разделе SEO > Настройки > Импорт/Экспорт.

en: View Redirection
ru: Просмотр переадресации

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
ru: <strong>Переадресация</strong> приведёт вас к менеджеру переадресаций, который обеспечивает переадресацию страниц с ошибкой 404 на другой URL.

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
ru: Вы также можете переадресовать или удалять по несколько элементов одновременно. Выбор нескольких элементов для переадресации позволяет переадресовать их на один URL.

en: Import Redirections
ru: Импорт переадресаций

note: translators: total
en: Imported %s redirections.
ru: Переадресации импортированы (%s шт).

en: There are no redirection to import.
ru: Нет переадресаций для импорта.

en: Redirect Attachments
ru: Переадресация вложений

note: translators: countdown seconds
en: Redirecting in %s seconds...
ru: Переадресация произойдёт через %s сек...

en: Redirecting from
ru: Переадресация с

en: Redirection successfully deleted.
ru: Переадресация успешно удалена.

en: Redirection successfully restored.
ru: Переадресация успешно восстановлена.

en: Redirection successfully moved to Trash.
ru: Переадресация успешно перемещена в корзину.

en: Redirection successfully deactivated.
ru: Переадресация успешно деактивирована.

en: Redirection successfully activated.
ru: Переадресация успешно активирована.

en: Redirect
ru: Переадресация

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
ru: 451 Содержимое недоступно по юридическим причинам

en: 410 Content Deleted
ru: 410 Содержимое удалено

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
ru: Включение архивных страниц терминов этой таксономии в XML-карту сайта.

en: Include this post type in the XML sitemap.
ru: Включите этот тип записи в XML-карту сайта.

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: XML Sitemap %1$s %2$s
ru: XML-карта сайта %1$s %2$s

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
ru: Эта вкладка содержит общие настройки, связанные с XML-картой сайта.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
ru: Если у вас нет XML-карты сайта, лучшим вариантом будет установить плагин, который создает карты сайта для вас. Таким образом, вы будете знать, что карта сайта всегда будет актуальной. Плагины могут также автоматически пинговать поисковые системы при обновлении XML-файла. Плагин Rank Math даёт полный контроль над XML-картами сайта. Вы можете управлять настройками для каждой страницы, когда вы пишете или редактируете её, и Rank Math будет оповещать Google, как только вы опубликуете свои изменения. Это обеспечивает быстрое сканирование и индексацию.

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
ru: XML-карты сайта - это специальный тип текстового файла, который передаёт поисковым системам данные о структуре сайта. Это список всех ресурсов (страниц, записей и файлов), которые нужно, чтобы поисковая система проиндексировала. Вы можете назначить разные приоритеты и определённые страницы будут сканироваться первыми. До появления XML-карт сайтов поисковые системы ограничивались индексацией содержимого, которое они могли найти, переходя по ссылкам. Это по-прежнему важная функция пауков поисковых систем, но карты сайтов упростили совместную работу веб-мастеров и поисковых систем.

note: translators: Redirection page url
en: Redirection Manager
ru: Диспетчер переадресации

en: Redirections Manager
ru: Диспетчер переадресаций

en: Getting Started
ru: Введение

en: Your site has one or more sitemaps.
ru: Ваш сайт имеет одну или несколько карт сайта.

note: translators: Learn more link.
en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
ru: Настройки параметров карты сайта для страниц архива автора. %s.

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
ru: Добавьте ID пользователей, разделённые запятыми, чтобы исключить их из карты сайта.

en: Max number of links on each sitemap page.
ru: Макс. количество ссылок на каждой странице карты сайта.

en: Images in Sitemaps
ru: Изображения в картах сайта

en: Include in Sitemap
ru: Включить в карту сайта

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Opening Hours Format
ru: Формат графика работы

en: Local SEO
ru: Местное SEO

en: Format: +1-401-555-1212
ru: Формат: +7-999-555-7733

en: SEO Analysis for this page
ru: Анализ SEO этой страницы

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
ru: Использование 302 <em>временной</em> переадресации полезно, если нужно протестировать новую страницу на предмет обратной связи с клиентом, не влияя на оценки SEO исходной страницы.

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
ru: Введите ID записей, которые надо исключить из карты сайта (через запятую). Этот параметр **применяется** ко всем типам записей, включая обычные записи блога, страницы и произвольные типы записей.

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
ru: Введите URI или ключевики, которые нужно запретить отслеживать.

en: Debug Redirections
ru: Отладка переадресаций

en: Redirection Hits
ru: Задействия переадресации

en: &raquo; Redirect this page
ru: &raquo; Переадресовать эту страницу

en: Redirect the current URL
ru: Переадресовать текущий URL

en: No redirections found in Trash.
ru: Переадресаций в корзине не найдено.

en: Redirections
ru: Переадресации

en: Open External Links in New Tab/Window
ru: Внешне ссылки в новых вкладках

en: Nofollow External Links
ru: Nofollow внешних ссылок

en: On-Page Analysis
ru: Анализ на странице

en: 404 Monitor Log
ru: Журнал ошибок 404

note: translators: Google article snippet doc link
en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ru: Google не допускает регистрацию персоны как издателя для статей. Должна использоваться организация . Подробнее об этом <a href="%s" target="_blank">здесь</a>.

en: Settings import failed.
ru: Не удалось импортировать настройки.

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
ru: Не удалось создать резервную копию файла .htaccess. Проверьте права доступа.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
ru: Не удалось обновить файл .htaccess. Проверьте права доступа.

en: .htaccess file is not writable.
ru: .htaccess недоступен для записи.

en: Please add at least one valid source URL.
ru: Добавьте хотя бы один корректный исходный URL .

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
ru: Установка максимального количества строк в журнале. Введя 0, вы снимете ограничение.

en: .htaccess file updated successfully.
ru: .htaccess успешно обновлён.

en: .htaccess file not found.
ru: .htaccess не найден.

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
ru: Отрывок текущей записи (или автоматически созданный, если таковой отсутствует)

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
ru: Вывод списка категорий, связанных с текущей записью, с возможностью настройки.

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
ru: Вывод списка меток, связанных с текущей записью, с возможностью настройки.

note: translators: Link to kb article
en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
ru: Параметры SEO, связанные с главным изображением и медиафайлами в содержимом вашей записи. %s.

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
ru: Стандартная структура постоянных ссылок довольно неказиста - WordPress генерирует URL такого типа: http://www.yoursite.com/?p=99

note: translators: link to permalink setting screen
en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
ru: Для достижения наилучших результатов SEO используйте произвольную структуру постоянных ссылок, предпочтительно такую, которая включает заголовок записи (<code>%%postname%%</code>). Вы можете изменить её, перейдя в раздел <a href="%s">Настройки &gt; Постоянные ссылки</a>

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
ru: Постоянные ссылки имеют стандартное значение. <em>Красивые постоянные ссылки</em> отключены.

note: translators: permalink structure
en: Post permalink structure is set to %s.
ru: Структура постоянных ссылок записей установлена на %s.

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
ru: Включите ссылку на изображения из содержимого записи в карты сайта. Это помогает поисковым системам индексировать важные изображения на ваших страницах.

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
ru: Включить архивные страницы терминов, у которых нет связанных записей.

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
ru: HTML-заголовки страниц играют большую роль в алгоритме ранжирования Google. Когда вы добавляете фокусный ключевик в запись или страницу, Rank Math проверит, что вы использовали ключевое слово в заголовке. Если плагин найдет какие-либо записи или страницы, в заголовке которых отсутствует ключевое слово, он сообщит вам об этом тут.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ru: Ссылка на архив автора записи с именем автора в качестве якоря.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
ru: Значения по умолчанию для метатэга robots. Можно изменить для отдельных записей, таксономий и т.д.

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
ru: Тип карточки выбирается при создании новой записи. Также будет применяться к записям без выбранного типа карточки.

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
ru: Будьте осторожны, при редактировании файла .htaccess легко ошибиться и поломать весь сайт. Если это произойдет, вы можете восстановить состояние файла <strong>перед последним редактированием</strong>, заменив испорченный .htaccess резервной копией, созданной плагином Rank Math в том же каталоге (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>), используя FTP-клиент.

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ru: Выберите пользовательские метаданные robots для главной страницы, такие как: <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> и т.д. В противном случае будут использоваться стандартные значения, установленные на вкладке общих мета.

en: Site Description
ru: Описание сайта

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
ru: Первая метка (в алфавитном порядке), связанный с текущей записью, <strong>ИЛИ</strong> текущая из архивов

en: Example Term Description
ru: Пример описания термина

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
ru: Номер страницы с контекстом (например: страница 2 из 4). Отображается только на странице 2 и больше.

en: Custom Field (advanced)
ru: Произвольное поле (расширенное)

en: Date Published (advanced)
ru: Дата публикации (расширенная)

en: Date Modified (advanced)
ru: Дата изменения (расширеннае)

en: Current Time (advanced)
ru: Текущее время (расширенное)

en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: Example Tag
ru: Пример метки

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
ru: Список меток, связанных с текущей записью (через запятую)

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
ru: Удалить из исходного кода тег генератора WooCommerce.

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
ru: Установка <code>noindex</code> для пустых архивов полезна во избежание индексации страниц с пустым содержимым и уменьшения рейтинга страниц. Как только будет добавлена запись, страница архива обновляется до <code>index</code>.

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
ru: Исправить эту проблему легко - просто отредактируйте запись и установите фокусный ключевик. Затем следуйте анализу Rank Math, чтобы улучшить свой рейтинг.

en: Add content before each post in your site feeds.
ru: Добавление содержимого перед каждой записью в ленте сайта.

en: Add content after each post in your site feeds.
ru: Добавление содержимого после каждой записи в ленте сайта.

en: Featured image of the article.
ru: Главное изображение статьи.

en: RSS Before Content
ru: Перед пунктом RSS

en: RSS After Content
ru: После пункта RSS

en: Nofollow Image File Links
ru: Nofollow ссылок изображений

en: Nofollow Domains
ru: Nofollow доменов

en: Nofollow Exclude Domains
ru: Домены без Nofollow

en: Strip Category Base
ru: Рубрики без базы

note: translators: Link to kb article
en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
ru: Удаление /category/ из URL рубрик. %s <br>Например <code>example.com/category/my-category/</code> станет <code>example.com/my-category</code>.

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
ru: Вставьте названия произвольных полей (post meta), которые содержат URL изображений, чтобы включить их в карты сайта. Добавляйте по одному на строку.

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
ru: Добавляет атрибут <code>nofollow</code> для ссылки, только если целевой домен находится в этом списке. Добавляйте по одному на строку. Оставьте пустым, чтобы применить nofollow для <strong>ВСЕХ</strong> внешних доменов.

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
ru: Атрибут <code>nofollow</code> <strong>не будет добавлен</strong> к ссылке, если целевой домен находится в этом списке. Добавляйте по одному на строку.

en: e.g. 09:00-17:00
ru: например: 09:00–17:00

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ru: Автоматическое добавление атрибута <code>target="_blank"</code> внешним ссылкам, появляющимся в записях блога, страницах и других типах записей, чтобы они открывались в новых вкладках браузера. Атрибут применяется динамически при отображении содержимого, а исходные данные не меняеются.

en: Fallback Behavior
ru: Поведение при откате

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom Url
ru: Произвольный URL

en: Redirect to Homepage
ru: Переадресация на главную

en: Default 404
ru: Стандарт 404

en: Auto Post Redirect
ru: Автопереадресация записи

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
ru: Расширение функционала WordPress механизмом переадресации, который срабатывает когда меняется ярлык записи, страницы, категории или произвольного типа записи. Переадресацию можно перенастраивать в любое время, в соответствии с текущими задачами.

en: Total Keywords
ru: Всего ключевиков

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
ru: Установка фокусных ключевиков для записей позволяет Rank Math анализировать содержимое.

note: translators: Norton webmaster link
en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
ru: Введите HTML-код подтверждения Norton Safe Web или ID. Узнайте, как его получить: %s

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Enter your Pinterest verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
ru: Введите HTML-код подтверждения Pinterest или ID. Узнайте, как его получить: %s

note: translators: Yandex webmaster link
en: Enter your Yandex verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
ru: Введите HTML-код подтверждения Яндекс или ID. Узнайте, как его получить: %s

note: translators: Baidu webmaster link
en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
ru: Введите HTML-код подтверждения Baidu Webmaster Tools или ID. Узнайте, как его получить: %s

note: translators: Google Search Console Link
en: Enter your Google Search Console verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
ru: Введите HTML-код подтверждения Google Search Console или ID. Узнайте, как его получить: %s

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
ru: Позвольте Rank Math проанализировать ваш сайт и его содержимое, используя более 28 различных тестов, чтобы предоставить вам индивидуальный анализ SEO.

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
ru: Импорт данных, таких как рубрики, метки и метаданные произвольных типов записей из SEO.

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
ru: Выберите слоган сайта, который описывает ваш сайт в нескольких словах. Слоган сайта также является хорошим местом для использования вашего основного ключевика.

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
ru: Это хорошо для читателей и позволяет помещать ваши ключевики в URL (ключевые слова в URL являются фактором ранжирования).

en: Focus Keywords
ru: Фокусные ключевики

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
ru: Rank Math позволяет вам установить фокусный ключевик для каждой записи и страницы, которую вы пишете - эта опция находится в мета блоке, который появляется под текстовым редактором на экране, где вы пишете и редактируете контент.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
ru: Rank Math использует фокусные ключевики для анализа вашего содержания на странице. Он может сказать, хорошо ли вы проделали оптимизацию текста для ранжирования по этим ключевым словам.

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
ru: Конечно, если вы не предоставите Rank Math фокусный ключевик для работы, он не сможет дать вам полезной обратной связи.

en: Post Titles Missing Focus Keywords
ru: В заголовках записей отсутствуют фокусные ключевики

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
ru: Убедитесь, что фокусные ключевики, которые вы установили для записей, появляются в их заголовках.

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
ru: Устранить проблему просто - отредактируйте запись/страницу и добавьте фокусные ключевики в заголовок.

en: All published posts have focus keywords set.
ru: Все опубликованные записи имеют фокусные ключевики.

note: translators: post type links
en: There are %s with no focus keyword set.
ru: %s без установленного фокусного ключевика.

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
ru: Фокусные ключевики появляются в заголовках опубликованных записей, где они установлены.

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
ru: Импортируйте метаинформацию, такую ​​как заголовки, описания, фокусные ключевики, мета роботы и т.д., Из страниц архива вашего автора.

en: Keywords
ru: Ключевики

en: Focus Keyword
ru: Фокусный ключевик

en: Focus Keyword of the current post
ru: Фокусный ключевик текущей записи

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ru: Импортируйте метаданные ваших записей/страниц, такую ​​как фокусные ключевики, заголовки, описания, мета robots, OpenGraph-данные и т.д.

note: translators: post type links
en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
ru: В заголовках опубликованных записях %s отсутствует основной фокусный ключевик.

en: Capitalize Titles
ru: Заглавные в словах заголовков

en: Breadcrumbs
ru: Цепи навигации

note: translators: Yandex webmaster link
en: Yandex.Webmaster Page
ru: Страница Яндекс Вебмастер

en: Description
ru: Описание

en: None
ru: Нет

en: Save
ru: Сохранить

en: (no title)
ru: (без заголовка)

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Update
ru: Обновить

en: Insert/edit link
ru: Вставить/изменить ссылку

en: No matches found.
ru: Совпадений не найдено.

en: Link selected.
ru: Ссылка выбрана.

en: Link inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
ru: Добавить <code>rel="nofollow"</code>

en: Setup Wizard
ru: Мастер установки

en: Help
ru: Помощь

en: Modules
ru: Модули

en: Facebook profile URL
ru: Ссылка на профиль в Facebook

en: Link Title
ru: Заголовок ссылки

en: Import &amp; Export
ru: Импорт и Экспорт

note: translators: plugin url
en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
ru: Спасибо, что используете <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

en: Copy Link URL to Clipboard
ru: Скопировать ссылку в буфер обмена

en: Insert Link in Content
ru: Вставить ссылку в контент

en: On
ru: Вкл

en: Off
ru: Выкл

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data successfully done.
ru: Очистка %s данных успешно выполнена.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data failed.
ru: Очистка данных %s не удалась.

en: Action not allowed.
ru: Действие не допускается.

en: Backup created successfully.
ru: Резервная копия успешно создана.

en: Other Business Website
ru: Другой бизнес сайт

en: Business Type
ru: Тип бизнеса

en: Other Personal Website
ru: Другой персональный сайт

en: Webshop
ru: Интернет-магазин

en: Small Business Site
ru: Сайт для малого бизнеса

en: Personal Portfolio
ru: Личное портфолио

en: Location
ru: Место нахождения

en: Calories
ru: Калории

en: Price
ru: Цена

en: In stock
ru: В наличии

en: SEO Score: Bad
ru: SEO Оценка: Плохо

en: SEO Score: Good
ru: SEO Оценка: Хорошо

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Settings could not be imported:
ru: Настройки не могут быть импортированы:

en: Backup does not exist.
ru: Резервная копия не существует.

en: No settings found to be imported.
ru: Не найдены настройки для импорта.

en: Cancel
ru: Отменить

en: Panel
ru: Панель

en: General
ru: Основные

en: SEO Title
ru: SEO заголовок

en: SEO Desc
ru: SEO описание

en: SEO Details
ru: SEO детали

en: This field is required.
ru: Это обязательное поле.

en: Title
ru: Заголовок

en: Backup successfully deleted.
ru: Резервная копия успешно удалена.

en: No backup key found to delete.
ru: Не найден ключ резервной копии для удаления.

en: Backup restored successfully.
ru: Резервная копия успешно восстановлена.

en: Community Blog/News Site
ru: Блог / Новостной сайт

en: Personal Blog
ru: Личный блог

en: Articles noindexed
ru: Не индексируемые статьи

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
ru: Настройки успешно импортированы. Ваша старая конфигурация была сохранена как резервная копия.

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
ru: Нажмите на кнопку, чтобы скопировать URL или вставить ссылку в контент. Вы также можете перетаскивать ссылки в текст статьи.

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
ru: Показанное изображение должно быть размером не менее 200 на 200 пикселей, чтобы его могли увидеть Facebook и другие сайты социальных сетей.

en: Unable to create backup this time.
ru: Невозможно создать резервную копию сейчас..

en: Twitter username (without @)
ru: Twitter имя пользователя (без @)

en: Help &amp; Support
ru: Поддержка

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
ru: Введенный вами каноническая ссылка является недопустимой. Пожалуйста, дважды отметьте её в метаполе Rank Math SEO & raquo; Дополнительно.

en: Link Suggestions
ru: Предлагаемые ссылки

en: Pillar Content
ru: Ключевое содержимое

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
ru: Мы не можем показать какие-либо предлагаемые ссылки для этой записи. Попробуйте выбрать рубрики и метки для этой записи и пометьте другие записи как Ключевое содержимое, чтобы они отображались здесь.

en: Sitemap Settings
ru: XML-карта сайта

en: Alternative Text
ru: Атрибут alt

en: $title variable required
ru: Требуется переменная $title

en: Variable Required
ru: Требуется переменная

en: $id variable required
ru: $id - обязательная переменная

en: No items found.
ru: Ничего не найдено.

en: Keyword
ru: Ключевик

en: Focus Keyword Not Set
ru: Фокусный ключевик не установлен

en: Search Options
ru: Поиск настроек
