Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to ja_JP translation catalogue (1620 entries)

en: Select Account
ja_JP: アカウントを選択

en: Sorry, you are not allowed to create/update schema.
ja_JP: スキーマを作成 / 更新する権限がありません。

[ctx: block keyword]
en: FAQ
ja_JP: よくある質問

[ctx: block keyword]
en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

[ctx: block keyword]
en: Block
ja_JP: ブロック

[ctx: block keyword]
en: Schema
ja_JP: スキーマ

[ctx: block keyword]
en: Structured Data
ja_JP: 構造化データ

[ctx: block keyword]
en: Markup
ja_JP: マークアップ

[ctx: block keyword]
en: Rich Snippet
ja_JP: リッチスニペット

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, HowTo block to your content.
ja_JP: スキーマ対応で SEO に適した HowTo ブロックをコンテンツに簡単に追加します。

[ctx: block description]
en: Add the Schema generated by Rank Math anywhere on your page using this Block.
ja_JP: このブロックを使用して、ページの任意の場所に Rank Math によって生成されたスキーマを追加します。

en: Course Price
ja_JP: コースの価格

en: Course Mode
ja_JP: コースモード

en: Course Workload
ja_JP: コースの作業量

en: Repeat Count
ja_JP: 繰り返しの回数

en: Repeat Frequency
ja_JP: 繰り返しの頻度

en: Course Type
ja_JP: コースタイプ

en: Course Currency
ja_JP: コースの通貨

[ctx: block keyword]
en: content ai
ja_JP: コンテンツ AI

[ctx: block keyword]
en: content
ja_JP: コンテンツ

[ctx: block description]
en: Generate content without any hassle, powered by Rank Math's Content AI.
ja_JP: Rank Math の Content AI を利用して、手間をかけずにコンテンツを生成します。

en: Content AI tailors keyword research to the target country for highly relevant suggestions. You can override this in individual posts/pages/CPTs.
ja_JP: Content AI は、キーワード調査を対象国に合わせて調整し、関連性の高い提案を提供します。 これは個々の投稿 / ページ / CPT でオーバーライドできます。

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
ja_JP: この機能により、コンテンツを特徴づけるデフォルトの主な口調または文体が有効になります。 これは個々のツールでオーバーライドできます。

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: SEO meta successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
ja_JP: SEO メタは %d 投稿で正常に更新されました。 サイト上のクレジットをすべて使用したため、プロセスは停止されました。

en: Another bulk editing process is already running. Please try again later after the existing process is complete.
ja_JP: 別の一括編集プロセスがすでに実行されています。 既存のプロセスが完了してから、もう一度試してください。

note: translators: %s: Allowed tags
en: Enter your custom webmaster tags. Only %s tags are allowed.
ja_JP: カスタムのウェブマスター タグを入力します。 %s タグのみが許可されます。

en: Custom Webmaster Tags
ja_JP: カスタムウェブマスタータグ

note: Translators: link to the update page.
en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
ja_JP: Content AI の新しいバージョンが利用可能になりました。 この機能を使用するには、Rank Math SEO プラグインを %s してください。

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
ja_JP: 選択した役割は XML から除外されます。 HTML サイトマップ。

en: Please update
ja_JP: 更新してください

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
ja_JP: 更新しようとしているリダイレクトにより、無限ループが発生する可能性があります。 送信元と宛先の URL を確認してください。

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
ja_JP: 作成しようとしているリダイレクトにより、無限ループが発生する可能性があります。 送信元と宛先の URL を確認してください。 リダイレクトは無効化されました。

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
ja_JP: サイト全体のプラグインの自動更新オプションがサイトで無効になっています。

en: The Google Search Console request failed.
ja_JP: Google Search Console リクエストが失敗しました。

en: The Google Analytics Console request failed.
ja_JP: Google Analytics Console のリクエストが失敗しました。

en: Test Connections
ja_JP: 接続をテスト

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
ja_JP: 十分な権限が与えられていないため、このサービスではデータのインポートは機能しません。

en: Import Social URLs of your author archive pages.
ja_JP: 投稿者アーカイブ ページのソーシャル URL をインポートします。

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
ja_JP: <code>sameAs</code> Schema プロパティに追加する追加のプロファイル。

en: Additional Profiles
ja_JP: 追加のプロフィール

en: Additional profile URLs
ja_JP: 追加のプロフィール URLs

note: translators: Link to social setting KB article
en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
ja_JP: ソーシャル アカウント情報をサイトのスキーマとオープン グラフに追加します。%s。

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
ja_JP: 投稿タイトルに注目キーワードが含まれていることを確認してください

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
ja_JP: Rank Math の自動更新が有効になっていることを確認します

note: Translators: placeholder is the new Rank Math label.
en: SEO Analyzer
ja_JP: SEO アナライザー

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
ja_JP: Rank Math が Search Console に接続されているかどうかを確認する

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
ja_JP: すべての投稿にフォーカスキーワードが設定されていることを確認する

en: Confirm custom tagline is set for your site
ja_JP: サイトにカスタムのタグラインが設定されていることを確認

en: Check your site's visibility to search engines
ja_JP: 検索エンジンに対するサイトの可視性を確認する

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
ja_JP: サイトの SEO に適したパーマリンク構造を確認します

en: Check the presence of sitemaps on your website
ja_JP: サイトにサイトマップが存在するかどうかを確認する

en: (No Title)
ja_JP: （タイトルなし）

en: (No Description)
ja_JP: (説明はありません)

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
ja_JP: Yoast を使用して作成された FAQ、HowTo、および目次ブロックを変換します。 このオプションを使用すると、以前のブロックを Rank Math に簡単に移動できます。

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
ja_JP: Rank Math の目次

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
ja_JP: このページに追加された見出しから目次を自動的に生成します。

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
ja_JP: Rank Math ブロックで使用できるデフォルト設定を制御します。

en: Table of Contents Title
ja_JP: 目次のタイトル

en: Table of Contents List style
ja_JP: 目次リストのスタイル

en: Table of Contents Exclude Headings
ja_JP: 見出しを除くの目次

en: Table of Contents
ja_JP: 目次

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
ja_JP: 目次ブロックのデフォルトのリスト スタイルを選択します。

en: Heading H6
ja_JP: 見出し 6

en: Heading H5
ja_JP: 見出し 5

en: Heading H4
ja_JP: 見出し 4

en: Heading H3
ja_JP: 見出し 3

en: Heading H2
ja_JP: 見出し 2

en: Heading H1
ja_JP: 見出し 1

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
ja_JP: 目次ブロックに使用するデフォルトのタイトルを入力します。

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
ja_JP: 目次ブロックから除外する見出しを選択します。

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
ja_JP: AIOSEO ブロックを Rank Math ブロックに変換してもよろしいですか? この操作は元に戻すことができません。

en: AIOSEO Block Converter
ja_JP: AIOSEO ブロックコンバーター

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
ja_JP: このショートコードを使用して HTML サイトマップを表示します。

en: Sort By
ja_JP: 並べ替え

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
ja_JP: HTML サイトマップに投稿/用語のタイトル、または SEO タイトルを表示します。

en: Show published dates for each post & page.
ja_JP: 各投稿とページの公開日を表示します。

en: Show Dates
ja_JP: 日付を表示

en: SEO Titles
ja_JP: SEO タイトル

note: translators: link to the selected page
en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
ja_JP: 選択したページ：<a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Selected page:
ja_JP: 選択したページ:

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
ja_JP: ページを選択すると、HTML サイトマップが表示されます。 設定が保存されると、選択したページのコンテンツの下にサイトマップが表示されます。

en: Select a page
ja_JP: ページを選択

en: Item Titles
ja_JP: 項目タイトル

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
ja_JP: 有効になっている場合は、この投稿タイプを HTML サイトマップに含めます。

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
ja_JP: 有効になっている場合は、HTML サイトマップに投稿者のアーカイブを含めます。

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
ja_JP: このタクソノミーの用語のアーカイブ ページを HTML サイトマップに含めます。

en: Enable the HTML sitemap.
ja_JP: HTML サイトマップを有効にします。

en: Display Format
ja_JP: 表示形式

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
ja_JP: HTML サイトマップ内のアイテムを並べ替える方法を選択します。

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
ja_JP: HTML サイトマップの表示方法を選択します。

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
ja_JP: このタブには、HTML サイトマップに関連する設定が含まれています。

en: Include in HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップに含める

en: Include author archives in the XML sitemap.
ja_JP: XML サイトマップに投稿者のアーカイブを含めます。

en: HTML Sitemap
ja_JP: HTML サイトマップ

en: Exclusive Offer!
ja_JP: 特別オファー！

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
ja_JP: Google のナレッジ パネルに掲載されるあなたの名前または会社名。

en: Website Name
ja_JP: サイト名

en: Website Alternate Name
ja_JP: サイトの代替名

en: Person/Organization Name
ja_JP: 人物・団体名

en: Enter the name of your site to appear in search results.
ja_JP: 検索結果に表示するサイトの名前を入力します。

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
ja_JP: サイト名の代替バージョン (頭字語や短縮名など)。

note: translators: %1$s: general reading settings URL.
en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
ja_JP: <strong>SEO に関する注意</strong>: サイトはインデックスなしに設定されており、検索エンジンに表示されません。<a href="%1$s">ここから</a>検索エンジンの表示設定を変更できます。

en: Primary Terms
ja_JP: プライマリ項目

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
ja_JP: 現在の投稿に関連付けられたプライマリータクソノミーからの項目のリストを出力します。

en: Update SEO Scores
ja_JP: SEO スコアを更新

note: translators: start, end, total
en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
ja_JP: %1$s - %2$s 投稿のスコアを再計算する・・・

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
ja_JP: このツールは、重点キーワードが設定されている投稿/ページの SEO スコアを計算します。 注: このプロセスには時間がかかる場合があり、実行中はブラウザ タブを開いたままにしておく必要があります。

en: Recalculate Scores
ja_JP: スコアの再計算

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
ja_JP: <strong>最小サイズ：112Χ112px</strong>。<br />四角い画像は検索エンジンによって好まれます。

en: Video Sitemap
ja_JP: 動画サイトマップ

en: This module is available in the PRO version.
ja_JP: このモジュールは PRO バージョンで利用できます。

en: PRO options are enabled.
ja_JP: PRO オプションが有効になっています。

en: Podcast
ja_JP: ポッドキャスト

en: News Sitemap
ja_JP: ニュースサイトマップ

en: More powerful options are available in the PRO version.
ja_JP: PRO バージョンでは、より強力なオプションが利用可能です。

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
ja_JP: Podcast RSS フィードと Rank Math によって生成されたスキーマ マークアップを使用して、Google Podcast、Apple Podcast、および同様のサービスを介してポッドキャストを検出できるようにします。

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
ja_JP: 動画コンテンツの場合、動画サイトマップは、ランキングを上げて動画検索に含めるための推奨手順です。

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
ja_JP: ニュース関連のコンテンツのニュースサイトマップを作成します。 ニュース関連のコンテンツをサイトに投稿する場合にのみ、ニュースサイトマップが必要です。

note: translators: Link to kb article
en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
ja_JP: SEO メタおよびコンテンツ領域に含める関連キーワード、質問、リンクに対する高度な AI 提案を取得します。%s。

en: Served from cache
ja_JP: キャッシュから提供される

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
ja_JP: Rank Math の SEO リダイレクトデバッガー

en: WordPress General Settings
ja_JP: WordPress 一般設定

en: WordPress Address (URL)
ja_JP: WordPress アドレス (URL)

en: Site Address (URL)
ja_JP: サイトアドレス (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
ja_JP: サイトの URL が有効な URL ではないようなので、Rank Math に接続できません。 ドメイン名に特殊文字が含まれている場合は、%1$s &amp; %3$s ページの %2$s フィールドでエンコードされたバージョンを使用してください。

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
ja_JP: Rank Math に接続してからサイトの URL が変更されたようです。

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
ja_JP: 個別ページや投稿のページ分割されたページが検索結果に表示されないようにします。 これはブログ ページにも当てはまります。

en: Noindex Subpages
ja_JP: サブページを Noindex

en: Noindex Paginated Single Pages
ja_JP: Noindex ページ分割された個別ページ

en: Click here to reconnect.
ja_JP: 再接続するにはここをクリックしてください。

en: [3. Unable to Encrypt]
ja_JP: [3. 暗号化できません]

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
ja_JP: Rank Math SEO 登録データを検証できません。

note: translators: The settings page link
en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
ja_JP: メディア添付ページのメタ タグを構成するには、まず %s を親に設定する必要があります。

en: Please try reconnecting.
ja_JP: 再接続してみてください。

note: translators: %1$s: opening tag of the link, %2$s: the closing tag
en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
ja_JP: %1$s設定 > 表示設定%2$sに移動し、「検索エンジンがサイトをインデックスしないようにする」オプションをオフにします。

note: translators: KB Link
en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
ja_JP: 問題が解決しない場合は、ナレッジベースの記事 に記載されている解決策を試してください。%s

note: translators: The settings page link
en: disable redirect attachments
ja_JP: リダイレクト添付ファイルを無効にする

note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
ja_JP: このタイプの新しい投稿を作成するときに選択されるデフォルトのリッチ スニペット。 %s が選択されている場合、スキーマが選択されていないすべての既存の投稿に適用されます。

[ctx: Schema type name in a field description]
en: Article
ja_JP: 記事

note: translators: %s: Link to KB article
en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
ja_JP: Google Analytics 4 に切り替える準備はできていますか? %s

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
ja_JP: ページ上の画像が Google や他の検索エンジンによってインデックスに登録されるのを防ぎます

en: Note
ja_JP: 注

en: No collation mismatch to fix.
ja_JP: 修正する照合順序の不一致はありません。

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
ja_JP: 場合によっては、Analytics データベースのテーブルまたは列が互いに一致せず、データベース エラーが発生する可能性があります。 このツールはその問題を解決できます。

en: Fix Collations
ja_JP: 照合順序を修正する

en: Fix Analytics table collations
ja_JP: Analytics テーブルの照合順序を修正する

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
ja_JP: 長所と短所を評価ます

en: Data Stream
ja_JP: データストリーム

en: Click here to know how
ja_JP: 方法についてはここをクリックしてください

note: translators: %1$d: number of changes, %2$s: new collation.
en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
ja_JP[0]: %1$d 照合順序は次のように変更されました: %2$s

en: Frontend Stats Bar
ja_JP: フロントエンド統計バー

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
ja_JP: このオプションを有効にすると、管理バーの直後の前面に分析統計が表示されます。

en: Enable the Index Status tab
ja_JP: 「インデックスのステータス」タブを有効にします

en: Database Table: Inspections
ja_JP: データベーステーブル：検査

note: Translators: Placeholder expands to number of redirections.
en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
ja_JP: 警告：%d を超えるアクティブなリダイレクトがあります。それらを .htaccess ファイルにエクスポートすると、パフォーマンスの問題が発生する可能性があります。

en: API Key
ja_JP: API キー

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
ja_JP: IndexNow API キーは、サイトの所有権を証明します。 自動的に生成されます。 キーが第三者に知られるようになった場合は、キーを変更できます。

en: Change Key
ja_JP: キーを変更

en: API Key Location
ja_JP: API キーの場所

en: Check Key
ja_JP: キーを確認してください

note: Translators: %s is the words "Check Key".
en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
ja_JP: %1$s ボタンを使用して、検索エンジンがキーにアクセスできることを確認します。それをクリックすると、ブラウザーでキーファイルが開き、API キーが表示されます。

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
ja_JP: PRO と A.I の力でコンテンツをランク付けする

en: Unlimited Websites
ja_JP: 無制限のサイト

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
ja_JP: コンテンツA.I. （人工知能）

en: Keyword Rank Tracker
ja_JP: キーワードのランクトラッカー

en: 24x7 Premium Support
ja_JP: 24時間年中無休のプレミアムサポート

en: SEO Email Reports
ja_JP: SEO メールレポート

en: and Many More…
ja_JP: などなど…

en: Forbidden
ja_JP: 禁止

en: History
ja_JP: 履歴

en: Bad Request
ja_JP: 不正なリクエスト

en: Accepted
ja_JP: 承認済み

en: Reasons
ja_JP: 理由

en: Response Message
ja_JP: 応答メッセージ

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Manual
ja_JP: 手動

en: Clear History
ja_JP: 履歴を消去

en: Invalid URLs provided.
ja_JP: 無効な URL です。

en: No URLs provided.
ja_JP: URL が提供されていません。

en: Too many requests.
ja_JP: リクエストが多すぎます。

en: Internal server error.
ja_JP: 内部サーバーエラー。

en: Invalid URL.
ja_JP: 無効な URL。

en: Invalid API key.
ja_JP: 無効な API キー。

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエスト。

en: Unknown error.
ja_JP: 不明なエラー。

note: Translators: placeholder is human-readable time, e.g. "1 hour".
en: %s ago
ja_JP: %s前

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
ja_JP: ページが追加、更新、削除されたときに%sを使用して、Bing や Yandex などの検索エンジンに直接通知するか、URLを手動で送信します。

en: Instant Indexing: Submit Pages
ja_JP: インスタントインデックス：ページの送信

en: Instant Indexing: Submit Page
ja_JP: インスタントインデックス：ページの送信

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
ja_JP: URL を IndexNow API に直接送信します。

en: The last 100 IndexNow API requests.
ja_JP: 最後の100個の IndexNow API リクエスト。

en: Error submitting page to IndexNow.
ja_JP: IndexNow へのページの送信中にエラーが発生しました。

note: translators: %s: Number of pages submitted.
en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
ja_JP[0]: IndexNow に送信された%sページ。

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
ja_JP: URL の送信に失敗しました。 詳細については、「履歴」タブをご覧ください。

note: Translators: %s is the number of URLs submitted.
en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
ja_JP[0]: %s URLを正常に送信しました。

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
ja_JP: IndexNow API に送信する URL を挿入します（1行に1つ、最大10000）

en: Response
ja_JP: 反応

en: Response Code Help
ja_JP: レスポンスコードヘルプ

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
ja_JP: URL は IndexNow API に正常に送信されました。

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
ja_JP: URL は IndexNow API に正常に送信されましたが、API キーは後でチェックされます。

en: The request was invalid.
ja_JP: リクエストは無効でした。

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
ja_JP: キーが無効でした（たとえば、キーが見つかりません、ファイルが見つかりましたが、キーがファイルにありません）

en: Unprocessable Entity
ja_JP: 処理できないエンティティ

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
ja_JP: URL がホストに属していないか、キーがプロトコルのスキーマと一致していません。

en: Too Many Requests
ja_JP: リクエストが多すぎます

en: Too Many Requests (potential Spam).
ja_JP: リクエストが多すぎます（潜在的なスパム）。

en: Auto-Submit Post Types
ja_JP: 投稿タイプの自動送信

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
ja_JP: 投稿が公開、更新、またはゴミ箱に移動されたときに、これらの投稿タイプからの投稿を IndexNow API に自動的に送信します。

en: Buy
ja_JP: 購入

en: 24/7 Support
ja_JP: 年中無休のサポート

en: Take your SEO to the Next Level!
ja_JP: SEO を次のレベルに引き上げましょう！

en: Get Rank Math PRO!
ja_JP: Rank Math PRO を入手！

en: Click here to see all the exciting features.
ja_JP: すべてのエキサイティングな機能を表示するには、ここをクリックしてください。

en: Take SEO to the Next Level!
ja_JP: SEO を次のレベルに引き上げましょう！

en: Unlimited personal websites
ja_JP: 無制限の個人サイト

en: Free 15 Content AI Credits
ja_JP: 無料の15コンテンツAIのクレジット

en: Track 500 Keywords
ja_JP: 500 キーワードを追跡する

en: Powerful Schema Generator
ja_JP: 強力なスキーマのジェネレーター

en: Exclude this attachment from sitemap
ja_JP: この添付ファイルをサイトマップから除外します

en: Written by
ja_JP: によって書かれた

en: Time to read
ja_JP: 読む時間

en: Less than a minute
ja_JP: 一分未満

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
ja_JP: このオプションが有効になっていて、投稿者アーカイブが Slack で共有されている場合、追加情報（名前と投稿の総数）が表示されます。

note: Translators: Post type name.
en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
ja_JP: このオプションが有効になっていて、%sが Slack で共有されている場合、追加情報が表示されます（読むための推定時間、および投稿者）。

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
ja_JP: このオプションが有効になっていて、Slack でページが共有されている場合、追加情報が表示されます（推定読み取り時間）

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
ja_JP: オプションが有効になっていて、製品が Slack で共有されている場合、追加情報（価格と在庫状況）が表示されます。

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
ja_JP: オプションが有効になっていて、製品が Slack で共有されている場合、追加情報（価格）が表示されます。

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
ja_JP: オプションが有効になっていて、このタクソノミーの単語が Slack で共有されている場合、追加情報（この単語の項目の総数）が表示されます。

en: Click to refresh the available credits.
ja_JP: クリックして、利用可能なクレジットを更新します。

en: URL to get HTML tags for.
ja_JP: HTML タグを取得するための URL。

en: Headless CMS Support
ja_JP: ヘッドレス CMS サポート

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
ja_JP: このオプションを有効にすると、特定の URL の HTML メタタグを返す REST API エンドポイントが登録されます。%s

en: New!
ja_JP: 新着 !

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Armenia
ja_JP: アルメリア

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Bolivia, Plurinational State Of
ja_JP: ボリビア

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Korea, Republic Of
ja_JP: 大韓民国

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
ja_JP: 北マケドニア

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United States Of America
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
ja_JP: ベネズエラ（ボリバル共和国）

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: Content AI
ja_JP: コンテンツ AI

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
ja_JP: 関連するキーワード、質問、リンクに関する高度なAIの提案を取得して、SEOメタおよびコンテンツエリアに含めます。 80か国以上をサポートします。

en: You cant access this page.
ja_JP: このページにはアクセスできません。

en: NEW!
ja_JP: 新着!

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
ja_JP: 申し訳ありませんが、認証されたユーザーのみがキーワードを調査できます。

en: Content AI is not enabled on this Post type.
ja_JP: この投稿タイプでは、コンテンツAIは有効になっていません。

en: No data found for the researched keyword.
ja_JP: 調査したキーワードのデータが見つかりません。

en: This feature is not available on the localhost.
ja_JP: この機能は localhost では使用できません。

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
ja_JP: このドメインで許可されているすべての無料クレジットを使用しました。

en: Default Country
ja_JP: デフォルト国

en: Select Post Type
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
ja_JP: タイトルの各単語の最初の文字を自動的に大文字にします。

en: I already added
ja_JP: すでに追加しました

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
ja_JP: 注目の画像または OpenGraph 画像が個々の投稿/ページ/ CPTに設定されていない場合、この画像は、投稿がFacebookで共有されるときにフォールバックサムネイルとして使用されます。 推奨される画像サイズは1200x630ピクセルです。

en: Uh-oh
ja_JP: おっとっと

en: It seems that there are no stats to show right now.
ja_JP: 現在表示する統計はないようです。

note: Translators: placeholders are anchor opening and closing tags.
en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
ja_JP: Search Console アカウントと Analytics アカウントにサイトデータが表示されているが、ここには表示されない場合は、%1$sアカウントを再接続して%2$s、%1$sAnalytics 設定%2$sで正しいプロパティが選択されていることを確認してください。

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
ja_JP: ファイルシステムの問題により、RankMath は robots.txt ファイルが存在するかどうかを検出できませんでした。 ここに入力したファイルの内容は適用できない場合があります。

en: Uploaded file could not be read.
ja_JP: アップロードしたファイルを読み取ることができませんでした。

en: Spain
ja_JP: スペイン

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
ja_JP[0]: ブロックは%d投稿で正常に変換されました。

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
ja_JP: 投稿のフォーカスキーワードを確認できませんでした - 投稿メタテーブルがサイズ制限を超えています。

en: Yes, I want better SEO
ja_JP: はい、もっと良いSEOが欲しいです

en: I already purchased
ja_JP: すでに購入しました

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
ja_JP: AIO SEO Premiumで設定済みのすべてのリダイレクトをインポートします。

en: Import Locations Settings.
ja_JP: 場所の設定をインポートします

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
ja_JP: このタームを編集する権限がありません。

en: Invalid term ID.
ja_JP: 無効なターム ID。

en: Add SEO Controls
ja_JP: SEOコントロールを追加する

en: Yes, I want to learn more
ja_JP: はい、もっと知りたいです

en: No, I don't want it
ja_JP: いいえ、望んでいません

en: I already upgraded
ja_JP: すでにアップグレードしました

en: CAUTION:
ja_JP: 注意：

en: This action is IRREVERSIBLE.
ja_JP: このアクションは不可逆的です。

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: click here
ja_JP: ここをクリック

en: Every 30 days
ja_JP: 30日ごと

en: Data Chart
ja_JP: データチャート

en: Email Reports
ja_JP: メールレポート

en: Receive Analytics reports periodically in email.
ja_JP: Analytics レポートを定期的にメールで受け取ります。

en: Learn more about Email Reports.
ja_JP: メールレポートの詳細をご覧ください。

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
ja_JP: Rank Math は新しい投稿タイプを検出しました：%1$s。
    <a href="%2$s">タイトルとメタページ</a>と<a href="%3$s">サイトマップ</a>の設定を確認することをお勧めします。

note: Translators: Placeholders are the opening and closing tag for the link.
en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
ja_JP: メールで定期的なSEOパフォーマンスレポートを受信します。 有効にしてオプションを保存すると、%1$sのプレビューがここ%2$sに表示されます。

en: Turn on email reports.
ja_JP: メールレポートをオンにします。

en: Email Frequency
ja_JP: メールの頻度

en: Email report frequency.
ja_JP: メールレポートの頻度。

en: SEO Report of Your Website
ja_JP: サイトのSEOレポート

note: Translators: don't translate the variable names between the #hashes#.
en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
ja_JP: 過去 ###PERIOD_DAYS### 日間

en: FULL REPORT
ja_JP: 完全なレポート

en: External Link Icon
ja_JP: 外部リンクアイコン

note: Translators: placeholder is "rankmath.com" as a link.
en: This email was sent to you as a registered member of %s.
ja_JP: このメールは %s の登録メンバーとして送信されました。

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: To update your email preferences, %s.
ja_JP: メール設定を更新するには、%s。

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: Rank Math [SEO Report] - %s
ja_JP: Rank Math [SEO レポート] - %s

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
ja_JP: <b>Rank Math の警告：</b> ライブのインデックス付きサイトでパーマリンクを変更すると、正しく行われなかった場合にトラフィックが大幅に失われる可能性があります。 古い URL 形式から新しい形式への新しいリダイレクトを追加することを検討してください。

note: Translators: Code to add support for Rank Math Breadcrumbs.
en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
ja_JP: テーマで次を使用したRank Math パンクスリストのサポートが追加されているため、このオプションは変更できません：%s

note: Translators: the placeholder is for the sitemap base url.
en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
ja_JP: NGINX サーバーを使用しているため、<strong>サイトマップページが読み込まれていない</strong>場合は、%sに次のコードを追加する必要があります。方法がわからない場合は、ホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
ja_JP: Yoast Premium で設定済みのすべてのリダイレクトをインポートします。

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
ja_JP: Rank Mathは新しい投稿タイプを検出しました：%1$s。<a href="%2$s">タイトル&amp;メタページ</a>の設定を確認することをお勧めします。

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
ja_JP: Rank Mathは新しい投稿タイプを検出しました：%1$s。<a href="%2$s">タイトル&amp;メタページ</a>の設定を確認することをお勧めします。

en: No Redirections found.
ja_JP: リダイレクトが見つかりません。

en: No Internal Links data found.
ja_JP: 内部リンクデータが見つかりません。

en: No 404 log data found.
ja_JP: 404ログデータが見つかりません。

en: Cache deleted.
ja_JP: キャッシュが削除されました。

en: Are you sure you want to do this?
ja_JP: 本当に実行してもよいですか ?

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
ja_JP: 本当にサイトから Google サービスの接続を解除してもよいですか ?

en: You are about to delete your 90 days cache.
ja_JP: 90日間のキャッシュを削除しようとしています。

en: You are about to delete all the previously imported data.
ja_JP: 以前にインポートしたすべてのデータを削除しようとしています。

en: Focus Keywords of the current post
ja_JP: 現在の投稿の重要なキーワード

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: Locations Sitemap %1$s %2$s
ja_JP: 場所サイトマップ %1$s %2$s

en: No Rank Math transients found.
ja_JP: Rank Math の過渡現象が見つかりません。

en: Active modules
ja_JP: 有効なモジュール

en: (none)
ja_JP: (なし)

en: Self-Hosted Analytics JS File
ja_JP: セルフホスト Analytics JS ファイル

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
ja_JP: 同様のものが見つからない場合、この動作が適用されます。<strong>ノート：</strong>要求されたURLが<code>/login</code>、<code>/admin</code>、or <code>/dashboard</code>で終わる場合、WordPress は WordPress管理エリア内のそれぞれの場所に自動的にリダイレクトします。

en: Rank Math Team
ja_JP: Rank Math チーム

en: Rank Math Free
ja_JP: Rank Math 無料版

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
ja_JP: ご不明な点がある場合や問題が発生した場合は、サポートチームがお手伝いします。

note: Translators: placeholders are the old and new version numbers.
en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
ja_JP: %1$s: 古い %2$s -> 新しい %3$s | 変更ログ：%4$s

note: translators: post type name
en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
ja_JP: プライマリ単語機能で使用する分類法を選択します。 これは、単一の%1$sが表示されているときにブレッドクラムに表示される分類法にもなります。

en: Show SEO Score to Visitors
ja_JP: 訪問者にSEOスコアを表示する

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
ja_JP: 計算されたSEOスコアをフロントエンドのバッジとして誇らしげに表示します。 投稿エディタの特定の投稿に対して無効にすることができます。

en: Hello,
ja_JP: こんにちは。

note: Translators: placeholder is the site title.
en: [%s] An update is available for Rank Math
ja_JP: [%s] Rank Mathのアップデートが利用可能です

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
ja_JP: これは、次の場所にインストールされているRank Math SEOプラグインの更新が利用可能であることを通知する自動メールです：%s

note: Translators: placeholder is the new admin page URL.
en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
ja_JP: サイトが常に最新の最新バージョンの Rank Math であることを確認するには、管理にログインしてプラグインをできるだけ早く更新することをお勧めします：%s

en: I already did
ja_JP: すでにしました

en: Co-founder of Rank Math
ja_JP: Rank Math の共同創業者

en: No, maybe later
ja_JP: いいえ、おそらく後になります。

note: Translators: placeholder is the plugin name.
en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
ja_JP: ねえ、1週間以上%sを使用していることに気づきました - それは素晴らしいです！

en: Yes, you deserve it
ja_JP: はい、それに値する

en: NEW
ja_JP: 新着!

en: Given
ja_JP: 付与

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Submit URLs
ja_JP: URL を送信

en: Cancel Fetch
ja_JP: 取得をキャンセル

en: Google Permission
ja_JP: Google パーミッション

note: translators: Link to kb article
en: Instant Indexing module settings. %s.
ja_JP: インスタントインデックスモジュールの設定。%s

en: Instant Indexing
ja_JP: インスタントインデックス

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
ja_JP: テーブルの再作成が開始されました。 数分かかる場合があります。

en: Cancel Fetching
ja_JP: 取得をキャンセルする

en: Data fetching cancelled.
ja_JP: データの取得がキャンセルされました。

en: Data fetching started in the background.
ja_JP: データのフェッチはバックグラウンドで開始されました。

en: Not Given
ja_JP: 付与されていません

note: translators: %s is the reconnect link.
en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
ja_JP: このデータをフェッチする権限がありません。 必要なすべての権限で<a href="%s">再接続</a>してください。

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
ja_JP: Local SEO 設定で追加された組織のURL。

note: translators: Auth URL
en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
ja_JP: Google アカウントと Rank Math を再度接続する必要があるようです。<a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">ここをクリックしてください。</a>

en: Re-create Missing Database Tables
ja_JP: 欠落しているデータベーステーブルを再作成する

en: Check if required tables exist and create them if not.
ja_JP: 必要なテーブルが存在するかどうかを確認し、存在しない場合は作成します。

note: translators: reconnect link
en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
ja_JP: Google 認証トークンに問題があります。<a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">アプリを再接続</a>してください

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ja_JP: タイトル、説明、ロボットメタ、OpenGraph 情報などの用語のメタ情報をインポートします。

en: Free
ja_JP: 無料

en: Version
ja_JP: バージョン

en: No token
ja_JP: トークンなし

en: Database version
ja_JP: データベースのバージョン

en: Token exists
ja_JP: トークンあり

en: Database Table: Keyword Manager
ja_JP: データベーステーブル: Keyword Manager

en: Database Table: Google Search Console
ja_JP: データベーステーブル: Google Search Console

en: Database Table: Google Analytics
ja_JP: データベーステーブル: Google Analytics

en: Database Table: Google AdSense
ja_JP: データベーステーブル: Google AdSense

en: Database Table: Flat Posts
ja_JP: データベーステーブル: Flat Posts

en: Plugin subscription plan
ja_JP: プラグイン購読プラン

en: Google Refresh token
ja_JP: Google 更新トークン

en: Database Table: 404 Log
ja_JP: データベーステーブル：404 ログ

en: Database Table: Redirection
ja_JP: データベーステーブル：リダイレクト

en: Database Table: Redirection Cache
ja_JP: データベーステーブル：リダイレクトキャッシュ

en: Database Table: Internal Link
ja_JP: データベーステーブル：内部リンク

en: Database Table: Internal Link Meta
ja_JP: データベーステーブル：内部リンクメタ

en: Re-create Tables
ja_JP: テーブルを再作成します

en: Days
ja_JP: 日

en: Video Settings imported successfully.
ja_JP: 動画設定が正常にインポートされました。

note: Translators: placeholder is a link to the Pro version
en: Multiple Locations are available in the %s.
ja_JP: %s では複数の場所を利用できます。

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Go Pro
ja_JP: プロ版へ

en: Last 30 Days
ja_JP: 過去30日間

en: View Report
ja_JP: レポートを表示

en: Rank Math Overview
ja_JP: Rank Math 概要

en: Log Count
ja_JP: ログカウント

en: (opens in a new window)
ja_JP: (新しいウィンドウで開きます)

en: Total number of 404 pages opened by the users.
ja_JP: ユーザーが開いた404ページの総数。

en: URL Hits
ja_JP: URL ヒット

en: Total number visits received on all the 404 pages.
ja_JP: 404ページすべてで受け取った訪問の総数。

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
ja_JP: Rank Math で作成されたリダイレクトの総数。

en: Total number of hits received by all the Redirections.
ja_JP: すべてのリダイレクションが受信したヒットの総数。

en: Latest Blog Posts from Rank Math
ja_JP: Rank Math からの最新のブログ投稿

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
ja_JP: Yoast News アドオンからニュース設定をインポートします。

en: Import Video Sitemap Settings
ja_JP: 動画サイトマップ設定のインポート

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
ja_JP: Yoast Video アドオンから動画サイトマップ設定をインポートします。

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
ja_JP: Google AdSense サポートは、Rank Math Pro の Advanced Analytics モジュールでのみ利用できます。

en: Reconnect
ja_JP: 再接続

en: Sorry, no post found for given id.
ja_JP: 申し訳ありませんが、指定された ID の投稿が見つかりません。

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
ja_JP: このオプションを有効にするのは、他のプラグイン / テーマを使用して Google Analytics コードをインストールしていない場合のみです。

en: Top 3 Positions
ja_JP: トップ 3 ポジション

en: 4-10 Positions
ja_JP: 4-10 ポジション

en: 11-50 Positions
ja_JP: 11-50 ポジション

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Search Traffic
ja_JP: 検索トラフィック

en: How many times your site showed up in the search results.
ja_JP: サイトが検索結果に表示された回数。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: How many times your site was clicked on in the search results.
ja_JP: 検索結果でサイトがクリックされた回数。

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Property
ja_JP: 物件

en: Site
ja_JP: サイト

en: View
ja_JP: 表示

en: News Settings imported successfully.
ja_JP: ニュース設定が正常にインポートされました。

en: Import News Settings
ja_JP: ニュース設定のインポート

en: Connect Google Services
ja_JP: Google サービスと連携

en: Anonymize IP addresses
ja_JP: IP アドレスの匿名化

en: Install analytics code
ja_JP: Google Analytics コードをインストール

en: Benefits of Connecting Google Account
ja_JP: Google アカウントを接続するメリット

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
ja_JP: Google アカウントのデータはサーバーに保存されません。すべてが処理され、サーバーに保存されます。プライバシーを非常に真剣に受け止め、それが悪用されないようにします。%s

en: Exclude Logged-in users
ja_JP: ログインしたユーザーを除外する

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
ja_JP: Yoast プラグインから場所の設定をインポートします。

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
ja_JP[0]: %s日

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
ja_JP[0]: %sか月

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
ja_JP[0]: %s週間

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
ja_JP[0]: %s年

en: Analytics cache cleared.
ja_JP: アナリティクスのキャッシュをクリアしました。

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Clear Cache
ja_JP: キャッシュをクリア

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: France
ja_JP: フランス

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Now!
ja_JP: 今すぐ

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Russian
ja_JP: ロシア

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: Sorry, no preference found.
ja_JP: 設定が見つかりません。

en: Sorry, no post id found.
ja_JP: 投稿 id が見つかりません。

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: free version
ja_JP: 無料版

en: Delete data
ja_JP: データを削除

en: Czechia
ja_JP: チェコ

en: Connect Your Rank Math Account
ja_JP: Rank Math アカウントを連携

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
ja_JP: 別のサードパーティプラグインなしで Google Analytics を簡単に設定

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
ja_JP: 自動的にサイトマップを Google Search Console に送信

en: Rebuild Index
ja_JP: インデックスを再構築

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
ja_JP: Rank Math は、接続された Google サービスから最新のデータをインポートしています。残りは%1$sです。

note: translators: Link to kb article
en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
ja_JP: WP ダッシュボードを離れることなく、Google Search Console、Analytics、AdSense のデータを確認できます。%s

en: Purge Analytics Cache
ja_JP: Analytics キャッシュのパージ

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
ja_JP: Analytics キャッシュをクリアして、すべての統計を再計算します。

en: Rebuild Index for Analytics
ja_JP: Analytics のインデックスを再構築

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
ja_JP: Analytics データにいくつかの投稿/ページがありませんか？ インデックスをクリアし、より正確な統計のために新しいインデックスを作成します。

en: Post re-index in progress.
ja_JP: 進行中の再インデックスを投稿します。

en: Next data fetch on %s
ja_JP: %s での次のデータフェッチ

en: Analytics Database
ja_JP: Analytics データベース

note: translators: number of days
en: Storage Days: %s
ja_JP: 保管日数：%s

en: Worldwide
ja_JP: 世界的に

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
ja_JP: Rank Math アカウントを接続する利点

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
ja_JP: ワンクリックで Google Search Console のサイト所有権を確認する

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
ja_JP: Advanced Analytics モジュールでページとキーワードのランキングを追跡する

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
ja_JP: フォーカスキーワードを入力するときの無料のキーワード提案

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
ja_JP: 革新的な SEO アナライザーを使用して、サイトで SEO エラーをスキャンします

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
ja_JP: アカウントを接続するメリットについて詳しくは、こちらをご覧ください。

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
ja_JP: Analytics データをデータベースに保存する日数を入力してください。%sでは最大90日まで保存できます。ただし、差分を正しく計算するため、2倍のデータがデータベースに保存されます。

en: WooCommerce Product
ja_JP: WooCommerce 商品

en: EDD Product
ja_JP: EDD 商品

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Export Options
ja_JP: オプションをエクスポート

en: Post Thumbnail
ja_JP: 投稿サムネイル

en: Telephone
ja_JP: 電話

en: Published Date
ja_JP: 公開日

en: Post URL
ja_JP: 投稿の URL

en: Organization Name
ja_JP: 組織名

en: No valid ID found.
ja_JP: 有効な ID が見つかりません。

en: Knowledge Base Articles:
ja_JP: ナレッジベースの記事:

en: Import Locations
ja_JP: 場所をインポート

en: Current Post Thumbnail
ja_JP: 現在の投稿サムネイル

en: No schema found.
ja_JP: スキーマが見つかりません。

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
ja_JP: 404 モニターを使用すると、ユーザーと検索エンジンがコンテンツを見つけられない場所を確認できます。

en: 404 Monitor Settings
ja_JP: 404 モニターの設定

en: Fix 404 Errors
ja_JP: 404 エラーを修正

en: schemas to add or update data.
ja_JP: データを追加または更新するスキーマ。

en: URL of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿 / ページの URL

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
ja_JP: Local SEO設定で追加された組織名。

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
ja_JP: Local SEO 設定で追加された組織のURL。

en: Modified Date
ja_JP: 更新日

note: translators: WordPress Version
en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
ja_JP: 古い WordPress を使用しています。バージョン%s以降に更新してください。

en: Unexpected API response.
ja_JP: 予期しない API 応答。

note: Translators: placeholder is a HTTP error code.
en: HTTP %d error.
ja_JP: HTTP %dエラー。

en: SEO Score: Ok
ja_JP: SEO スコア: Ok

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
ja_JP: このモジュールを使用するには、Web Stories プラグインを有効化してください。

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
ja_JP: Web Stories WordPress プラグイン SEO 対応で作成されたストーリーを作成し、スキーマタグとメタタグを自動的にサポートします。

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Disconnect Account
ja_JP: アカウントの連携を解除

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
ja_JP: WPML 文字列の翻訳プラグインを有効化にして、Rank Math 設定値をさまざまな言語に変換してください。

note: translators: post type name
en: Custom values for robots meta tag on %s.
ja_JP: %s の robots メタタグのカスタム値。

note: translators: taxonomy name
en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
ja_JP: %s アーカイブの robots メタタグのカスタム値。

en: Video Preview
ja_JP: 動画のプレビュー

en: Snippet
ja_JP: スニペット

en: Image Preview
ja_JP: 画像のプレビュー

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
ja_JP: <code>[rank_math_contact_info]</code> ショートコードを使用して、連絡先情報を適切な形式で表示します。 まだ行っていない場合は、Google でビジネスを申請する必要があります。

note: translators: Link to KB article
en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
ja_JP: SEO メタと OpenGraph の詳細をホームページに追加します。%s。

note: translators: Link to KB article
en: Change SEO options related to the author archives. %s.
ja_JP: 投稿者アーカイブに関連する SEO オプションを変更します。%s。

note: translators: Link to KB article
en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
ja_JP: 検索結果、404 などのページの SEO メタ設定をカスタマイズします。%s。

note: translators: 1. post type name 2. link translators: 1. taxonomy name 2. link
en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
ja_JP: %1$s のグローバル SEO、スキーマ、およびその他の設定を変更します。%2$s

en: read here
ja_JP: ここを読む

en: Image SEO
ja_JP: 画像の SEO

en: Easy Mode
ja_JP: 簡単モード

en: Advanced Mode
ja_JP: 上級モード

en: The error log cannot be retrieved.
ja_JP: エラーログを取得できません。

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
ja_JP: エラーログを取得できません。エラーログファイルが大きすぎます。

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
ja_JP: サイトで自動更新が有効になっていません。%s

note: translators: Link to kb article
en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
ja_JP: Rank Math で WooCommerce SEO を処理する方法を選択します。%s。

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
ja_JP: WordPress ダッシュボード > 設定 > パーマリンク > 製品のパーマリンク。例：デフォルト：/product/accessories/action-figures/acme/ - これになります：/accessories/action-figures/acme/

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
ja_JP: 変換を開始しました。 プロセスが完了すると、成功メッセージがここに表示されます。 このページを閉じることができます。

note: translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree
en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
ja_JP: ユーザーエクスペリエンスを台無しにし、SEO に影響を与える壊れたページを監視します。%s。

note: translators: Link to kb article
en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
ja_JP: 面倒なコードをいじることなく、リダイレクトを簡単に作成できます。%s。

note: translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
ja_JP: %1$s のサイトマップ設定を変更します。%2$s。

note: translators: hreflang tags documentation link
en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
ja_JP: Rank Math はデフォルトのサイトマップのみを生成し、残りは WPML が処理します。検索エンジンボットが投稿/ページにアクセスすると、翻訳されたページをクロールするのに役立つ hreflang タグが表示されます。これは、Google が推奨する方法の1つです。%s してください。

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
ja_JP: 存在しないコンテンツを 301 および 302 ステータスコードで簡単にリダイレクトします。これは、サイトのランキングを向上させるのに役立ちます。他の多くの応答コードもサポートします。

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
ja_JP: Rank Math のサイトマップ機能を有効にします。これは、検索エンジンがサイトのコンテンツをインテリジェントにクロールするのに役立ちます。また、hreflang タグもサポートしています。

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
ja_JP: 投稿内のリンクとの間の内部リンクと外部リンクの総数をカウントします。 投稿リストページでも同じ数を確認できます。

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
ja_JP: サイトを過給するための高度な画像 SEO オプション。 ALT タグとタイトルタグをその場で画像に追加するタスクを自動化します。

en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
ja_JP: ロールマネージャーを使用すると、WordPress の役割を使用して、Rank Math の設定への編集または表示アクセス権を持つことができるサイトユーザーを制御できます。

note: translators: Link to AMP plugin
en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
ja_JP: %s をインストールして、Rank Math を Accelerated Mobile Pages で機能させます。Rank Math は、すべての AMP ページに必要なメタタグを自動的に追加します。

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
ja_JP: 必要なメタデータと製品スキーマを追加して、検索エンジンの WooCommerce ページを最適化します。これにより、SERP でサイトを際立たせることができます。

note: translators: Link to kb article
en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
ja_JP: 一部のリンクがサイトで開いて動作する方法を変更します。%s。

note: translators: Link to kb article
en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
ja_JP: ここで、パンくずリスト機能を設定できます。%s

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
ja_JP: パンくずリストを表示するには、テーマテンプレートファイルで次のコードを使用します。

note: translators: Link to kb article
en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
ja_JP: サードパーティのウェブマスターツールの確認コードを入力します。%s

note: translators: Link to kb article
en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
ja_JP: ここで、いくつかの珍しいが重要な設定を変更します。%s。

note: translators: Link to kb article
en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
ja_JP: .htaccessファイルの内容を簡単に編集します。%s。

note: translators: Link to KB article
en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
ja_JP: サイト全体で有効になるグローバルメタ設定を変更します。%s。

note: translators: Redirection page url
en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
ja_JP: これらの設定を使用して、ローカル検索とナレッジグラフ用に最適化します。 %s。

en: Edit Page:
ja_JP: 固定ページを編集:

note: translators: something
en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
ja_JP: 静的ページがフロントページとして設定されます（「WP ダッシュボード」> 「設定」> 「読み取り」）。 ホームページのSEOタイトル、説明、メタを追加するには、ここをクリックしてください：%s

note: translators: Link to kb article
en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
ja_JP: robots.txt ファイルを編集して、ボットに表示される内容を制御します。%s。

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
ja_JP: このサイトのプラグインを停止する権限がありません。

note: translators: plugin name
en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
ja_JP: このプラグインを停止する権限がありません: %s。

en: Click here to Deactivate
ja_JP: ここをクリックして無効化

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: filter
ja_JP: フィルター

note: translators: 1. Example text 2. Example text
en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
ja_JP: %2$s で選択された製品URLから %1$s のようなプレフィックスを削除します

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
ja_JP: フロントエンドに SEO スコアを表示している場合、このオプションは、サポートを示すために、RankMath.com への%1$sバックリンクを挿入します。この%2$sを使用して、リンクとテキストを変更できます。

en: Automatic Updates
ja_JP: 自動更新

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
ja_JP: Rank Math 自動更新設定はお使いのサイトで有効です。

en: Enable Auto Updates
ja_JP: 自動更新を有効化

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
ja_JP: 自動更新を有効にして、常に最新バージョンの Rank Math を使用していることを確認します。

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
ja_JP: この投稿を編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
ja_JP: この投稿タイプを編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
ja_JP: リダイレクトを作成 / 更新する権限がありません。

en: configuration file
ja_JP: 構成ファイル

en: Click here to see the code.
ja_JP: ここをクリックしてコードを見る。

en: Online Event URL
ja_JP: オンラインイベントの URL

en: Online + Offline
ja_JP: オンライン + オフライン

en: Event Attendance Mode
ja_JP: イベント出席モード

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 hour and 30 minutes'
en: %1$s and %2$s
ja_JP: %1$s、%2$s

en: Total Time:
ja_JP: 合計時間:

en: No post found.
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。

en: Import Blocks
ja_JP: ブロックをインポート

en: Blocks import failed.
ja_JP: ブロックのインポートに失敗しました。

note: translators: %d is the number of minutes. translators: %d: minutes
en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d分

note: translators: %d is the number of hours.
en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d時間

note: translators: %d is the number of days.
en: %d day | %d days
ja_JP[0]: %d日

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 day, 8 hours and 30 minutes'
en: %1$s, %2$s and %3$s
ja_JP: %1$s、%2$s、%3$s

note: translators: start, end, total
en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
ja_JP: 投稿からインポートされたブロック %1$s - %2$s / %3$s

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
ja_JP: 投稿コンテンツ内の互換性のあるすべてのブロックをインポートして変換します。

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, Frequently Asked Questions to your content.
ja_JP: スキーマ対応で SEO に適した、よくある質問をコンテンツに簡単に追加できます。

note: translators: sitemap url
en: Your sitemap index can be found here: %s
ja_JP: サイトマップインデックスはここにあります：%s

en: Unordered
ja_JP: 順序なしリスト

en: Yoast Block Converter
ja_JP: Yoast のブロックコンバーター

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
ja_JP: Yoast ブロックを Rank Math ブロックに変換してもよろしいですか？ このアクションは元に戻せません。

en: Convert Blocks
ja_JP: ブロックを変換する

en: No posts found to convert.
ja_JP: 変換する投稿が見つかりません。

en: Numbered
ja_JP: 番号付き

en: Database Tools
ja_JP: データベースツール

en: This update will install a beta version of Rank Math.
ja_JP: このアップデートでは、Rank Math のベータ版がインストールされます。

en: Rollback Plugin
ja_JP: プラグインをロールバックする

en: Plugin rollback successful.
ja_JP: プラグインのロールバックが成功しました。

en: Installing the rollback version&#8230;
ja_JP: ロールバックバージョン &#8230; のインストール

en: Version Control
ja_JP: バージョン管理

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Schema (Structured Data)
ja_JP: スキーマ（構造化データ）

en: Schema Type
ja_JP: スキーマタイプ

en: On-Page Schema Settings
ja_JP: ページ上のスキーマ設定

en: Import Schemas
ja_JP: スキーマのインポート

en: Redirect Orphan Attachments
ja_JP: 放棄された添付ファイルのリダイレクト

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
ja_JP: このタブには、BuddyPress グループページの SEO オプションが含まれています。

en: SEO Description
ja_JP: SEO の説明

en: Review (Unsupported)
ja_JP: レビュー（サポートされていません）

note: translators: 1. Bold text 2. Bold text
en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
ja_JP: %1$s データベースから Rank Math データを削除するためのフィルターが存在します。このプラグインを無効化して削除すると、Rank Math プラグインに関連するすべてのものが削除されます。%2$s

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿/ページのカスタムまたは生成された SEO タイトル

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿/ページのカスタムまたは生成された SEO 説明

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: username
ja_JP: ユーザー名

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
ja_JP: Rank Math SEO の BuddyPress モジュールを有効にして、すべてのフォーラムページに適切なメタタグを追加することで、BuddyPress フォーラムの SEO を友好的にします。

en: Can't update redirection.
ja_JP: リダイレクションを更新できません。

en: Redirection updated successfully.
ja_JP: リダイレクトが正常に更新されました。

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
ja_JP: ショップアーカイブのスキーママークアップを削除する

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
ja_JP: WooCommerce ショップのアーカイブページからスキーママークアップデータを削除します。

en: Rank Math plugin could not be connected.
ja_JP: Rank Math プラグインを接続できませんでした。

en: Unable to connect Rank Math.
ja_JP: Rank Math を接続できません。

en: Object Type i.e. post, term, user
ja_JP: オブジェクトタイプ（投稿、単語、ユーザー）

en: Object unique id
ja_JP: オブジェクトの一意の ID

en: Meta to add or update data.
ja_JP: データを追加または更新するためのメタ。

en: Remove Rank Math Transients
ja_JP: Rank Math の Transient を削除する

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
ja_JP: Rank Math またはそのオプションの1つを使用しているときに問題が発生した場合は、Rank Math の Transient をクリアすると、ほとんどの場合問題が修正されます。
    
    Transient を削除しても、Rank Math を使用して追加されたデータは削除されません。

en: Remove transients
ja_JP: Transient を削除します

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
ja_JP: 場合によっては、内部リンクデータに数値が膨らんだり、数値がまったく表示されなかったりすることがあります。 内部リンクデータを削除すると、問題が解決する場合があります。

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
ja_JP: リダイレクトループを取得しますか、それとも新たなスタートが必要ですか？ このツールを使用して、すべてのリダイレクトを削除します。 注：このプロセスは元に戻せないため、すべてのリダイレクトルールが削除されます。

en: Clear 404 Log
ja_JP: 404ログをクリア

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
ja_JP: 404 エラーログが大きくなりすぎていませんか？ このオプションを使用して、Rank Math 404モニターでサイトによって生成されたすべての404ログをクリアします。

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
ja_JP: Need a clean slate or not able to run the SEO Analysis tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analysis data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.

en: Example
ja_JP: 例

en: Group Advanced Robots Meta
ja_JP: グループの高度な robots のメタ

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
ja_JP: ページのスニペットの最大テキスト長を文字数で指定します。

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
ja_JP: アニメーション動画プレビューの最大期間を秒単位で指定します。

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
ja_JP: このページの画像に表示される画像プレビューの最大サイズを指定します。

en: Example Post title
ja_JP: 投稿タイトルの例

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Large
ja_JP: 大

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Post Excerpt Only
ja_JP: 投稿抜粋のみ

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: here
ja_JP: こちら

en: The $id variable is required.
ja_JP: $id 変数は必須です。

note: translators: variable name
en: The $%1$s is required for variable %2$s.
ja_JP: 変数 %2$s には $%1$s が必要です。

en: Advanced Robots Meta
ja_JP: 高度な robots メタ

note: translators: %1$s link to the customize settings, %2$s closing tag for the link
en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
ja_JP: まだタグラインを入力していません。 いずれかを選択することをお勧めします。 %1$sこれはカスタマイザーで修正できます%2$s。

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
ja_JP: <code>rel="sponsored"</code>を追加

en: Homepage Advanced Robots
ja_JP: ホームページの高度なロボット

en: Author Advanced Robots
ja_JP: 投稿者の高度なロボット

en: Date Advanced Robots
ja_JP: 日付高度なロボット

note: translators: post type name
en: %s Advanced Robots Meta
ja_JP: %s 高度な robots メタ

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
ja_JP: ページ分析に含めるカスタムフィールド名のリスト。 1行に1つずつ追加します。

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Advanced Robots Meta
ja_JP: %s アーカイブ高度の robots メタ

en: Show Blog Page
ja_JP: ブログページを表示

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
ja_JP: ブログページをパンくずリストで表示

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
ja_JP: ACF のサポートは、Rank Math SEO が Advanced Custom Fields に書き込まれたコンテンツを読み取って分析するのに役立ちます。テーマで ACF を使用している場合は、このオプションを有効にする必要があります。

en: Please activate ACF plugin to use this module.
ja_JP: このモジュールを使用するには、ACF プラグインを有効化してください。

en: Delete Internal Links Data
ja_JP: 内部リンクデータを削除する

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
ja_JP: 内部リンクデータを削除してもよろしいですか？ このアクションは元に戻せません。

en: Delete Internal Links
ja_JP: 内部リンクを削除する

en: Delete Redirections Rules
ja_JP: リダイレクトルールの削除

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
ja_JP: すべてのリダイレクトルールを削除してもよろしいですか？ このアクションは元に戻せません。

en: Delete Redirections
ja_JP: リダイレクトを削除する

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
ja_JP: 404ログを削除してもよろしいですか？ このアクションは元に戻せません。

note: Translators: placeholder is the number of transients deleted.
en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
ja_JP[0]: %d Rank Math の transient がクリアされました。

en: Internal Links successfully deleted.
ja_JP: 内部リンクは正常に削除されました。

en: 404 Log successfully deleted.
ja_JP: 404 ログが正常に削除されました。

en: Redirection rules successfully deleted.
ja_JP: リダイレクトルールが正常に削除されました。

en: Status & Tools
ja_JP: ステータスとツール

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Group Title
ja_JP: グループタイトル

en: Group Description
ja_JP: グループ説明

en: robots.txt file is not writable.
ja_JP: robots.txt ファイルに書き込みできません。

en: Group name.
ja_JP: グループ名。

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
ja_JP: このモジュールを使用するには、BuddyPress プラグインを有効化してください。

en: Title tag for groups
ja_JP: グループのタイトルタグ

en: BuddyPress group description
ja_JP: BuddyPress グループの説明

en: Group Robots Meta
ja_JP: グループの Robots メタ

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ja_JP: グループアーカイブページのカスタムロボットメタを選択します。 それ以外の場合は、「グローバルメタ」タブで設定されているデフォルトのメタが使用されます。

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
ja_JP: グループページの robots メタタグのカスタム値。

en: Group name of the current group
ja_JP: 現在のグループのグループ名前

en: Group Description.
ja_JP: グループの説明。

en: Group description of the current group
ja_JP: 現在のグループのグループの説明

note: Translators: placeholder is the Settings page URL.
en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
ja_JP: <strong>警告：</strong>サイトの検索エンジンの表示は<a href="%1$s" target="_blank">設定>閲覧</a>で非表示に設定されています。これは、ここで行った変更が有効にならないことを意味します。robots.txt の内容を変更できるようにするには、検索エンジンの可視性を「公開」に設定します。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Reset Options
ja_JP: 設定をリセット

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
ja_JP: Google リッチリザルトテスト - Googlebot Desktop

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
ja_JP: Google リッチリザルトテスト - Googlebot Smartphone

en: Google Rich Results (Mobile)
ja_JP: Google リッチリザルト (モバイル)

en: Google Rich Results (Desktop)
ja_JP: Google リッチリザルト (デスクトップ)

en: Custom term value
ja_JP: カスタムキーワード値

en: Custom term value.
ja_JP: カスタムキーワード値。

en: Custom Term (advanced)
ja_JP: カスタムキーワード (上級者向け)

en: Custom Term description
ja_JP: カスタムキーワード説明

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
ja_JP: 投稿者アーカイブを有効または無効にします。 無効にすると、投稿者アーカイブはホームページにリダイレクトされます。 重複コンテンツの問題を回避するために、noindex 投稿者のアーカイブを有効にしておくとアーカイブされます。

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
ja_JP: 変数名に使えるのは半角英数字、_ (アンダースコア)、- (ダッシュ) のみです。

en: The variable has already been registered.
ja_JP: その変数はすでに登録されています。

note: Translators: placeholder is an example URL.
en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
ja_JP: 日付アーカイブを有効または無効にします。（例：%s）このオプションを無効にすると、日付アーカイブがホームページにリダイレクトされます。

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Description
ja_JP: %s 説明

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Title
ja_JP: %s タイトル

en: Custom Term title.
ja_JP: カスタム単語のタイトル。

en: Custom Term description.
ja_JP: カスタム単語の説明。

en: Brand
ja_JP: ブランド

en: Circle
ja_JP: 円

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Please enter a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Please enter a valid URL.
ja_JP: 正しい URL を入力してください。

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: KML File
ja_JP: KML ファイル

en: Site token
ja_JP: サイトトークン

en: Please use the correct format.
ja_JP: 正しい形式を使用してください。

en: Settings could not be imported: Upload failed.
ja_JP: アップロードに失敗しましたため、設定をインポートできませんでした。

en: Employment Type
ja_JP: 雇用形態

en: Payroll
ja_JP: 給与

en: Salary
ja_JP: 給料

en: Performer Name
ja_JP: 出演者名

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">KML ファイル</a>について詳細を読む。

en: Organization URL
ja_JP: 組織 URL

en: SEO Score Template
ja_JP: SEO スコアテンプレート

en: SEO Score Post Types
ja_JP: SEO スコア投稿タイプ

en: SEO Score Position
ja_JP: SEO スコア配置

en: Site disconnected successfully.
ja_JP: サイトの切断に成功しました。

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
ja_JP: このモジュールを使用するには、bbPress プラグインを有効化してください。

note: translators: link to rankmath.com
en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
ja_JP: このKML Fiileは、<a href="%s" target="_blank"> Rank Math WordPress SEOプラグイン</a>によって生成されます。 Googleに位置情報を提供するために使用されます。

en: Performer URL
ja_JP: 出演者 URL

en: Job Title
ja_JP: 役職名

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
ja_JP: Schema.org および OpenGraph マークアップで使用する製品ブランドタクソノミーを選択します。

en: Course Provider Name
ja_JP: コースプロバイダーの名前

en: Hiring Organization
ja_JP: 雇用する組織

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
ja_JP: bbPress フォーラムの投稿、カテゴリー、プロファイルなどに適切なメタタグを追加します。検索エンジンが何を表示し、どのように表示するかを制御するためのオプションをさらに取得します。

note: translators: post type name
en: Author Robots Meta
ja_JP: 投稿者robotsメタ

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ja_JP: <code>nofollow</code>、<code>noarchive</code> など、作成者ページのカスタムロボットメタを選択します。
    
    それ以外の場合は、「グローバルメタ」タブで設定されているデフォルトのメタが使用されます。

en: Custom values for robots meta tag on author page.
ja_JP: 投稿者ページのrobotsメタタグのカスタム値。

note: translators: post type name
en: Date Robots Meta
ja_JP: 日付robotsメタ

en: Custom values for robots meta tag on date page.
ja_JP: 日付ページのrobotsメタタグのカスタム値。

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
ja_JP: フロントエンドの SEO スコアバッジのスタイルを変更します。

note: translators: 1.SEO Score Shortcode 2. SEO Score function
en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
ja_JP: バッジを自動的に表示するか、投稿に %1$s ショートコードを挿入し、テーマテンプレートファイルに %2$s テンプレートタグを挿入します。

en: Support Us with a Link
ja_JP: リンクで私たちをサポート

en: Organization Logo
ja_JP: 組織ロゴ

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
ja_JP: これらのページにインデックスを付けて検索結果に表示するように検索エンジンに指示します。

en: Index
ja_JP: インデックス

en: Review analytics and sitemaps
ja_JP: アナリティクスとサイトマップをレビュー

note: translators: 1 is plugin name
en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
ja_JP: 競合を防ぐため、 %1$s プラグインは自動的に無効になります。<strong>現時点で、必要なデータをインポートすることをおすすめします。</strong>

note: translators: 1 is plugin name
en: Import meta data from the %1$s plugin.
ja_JP: %1$s プラグインからメタデータをインポートします。

note: translators: 1 is plugin name
en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
ja_JP: %1$s プラグインから設定とメタデータをインポートします。

note: translators: 2 is link to Knowledge Base article
en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
ja_JP: 投稿やページが多数ある場合は、このプロセスに数分かかることがあります。 <a href="%2$s" target="_blank">インポートプロセスの詳細については、こちらをご覧ください。</a>

en: or
ja_JP: または

note: translators: xsl value count
en: <a href="%s">&#8592; Sitemap Index</a>
ja_JP: <a href="%s">&#8592; サイトマップインデックス</a>

en: XML Sitemap
ja_JP: XML サイトマップ

en: Last Mod.
ja_JP: 最後の更新。

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
ja_JP: この XML サイトマップには <strong>%s</strong>個の URL が含まれます。

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">XML サイトマップ</a>について詳細を読む。

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新日

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
ja_JP: このXMLサイトマップインデックスファイルには、<strong>%s</strong>サイトマップが含まれています。

note: translators: link to rankmath.com
en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
ja_JP: この XML サイトマップは、<a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO プラグイン</a> によって生成されます。
    
    これは、Google のような検索エンジンがサイトの投稿/ページ/製品/画像/アーカイブをクロールおよび再クロールするために使用するものです。

en: Schema
ja_JP: スキーマ

en: Thumbnail for Facebook
ja_JP: Facebook のサムネイル

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
ja_JP: Facebook やその他のソーシャルネットワークでページを共有するときに表示される画像。 高解像度の端末で最高のディスプレイを得るには、1200 x630ピクセル以上の画像を使用してください。

en: Homepage Link
ja_JP: ホームページリンク

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
ja_JP: パンくずリストのホームページ（最初のアイテム）に使用するリンク。

en: Rewrite Titles
ja_JP: タイトルを書き換える

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
ja_JP: 現在のテーマはタイトルタグをサポートしていません。 このオプションを有効にすると、ページ、投稿、カテゴリー、検索、アーカイブのページタイトルが書き換えられます。

note: translators: API error
en: <strong>API Error:</strong> %s
ja_JP: <strong>API エラー:</strong> %s

en: Module slug
ja_JP: モジュールスラッグ

en: Module state either on or off
ja_JP: モジュールの状態がオンまたはオフのいずれか

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
ja_JP: 申し訳ありませんが、フィールドが空であり、許可されていません。

en: Below Content
ja_JP: 以下のコンテンツ

en: Above Content
ja_JP: 上記コンテンツ

en: Above & Below Content
ja_JP: 上と下のコンテンツ

en: Custom (use shortcode)
ja_JP: カスタム（ショートコードを使用）

en: Editor's Rating:
ja_JP: 編集者の評価：

en: Blog Public
ja_JP: 公開ブログ

note: translators: link to general setting screen
en: Your site may not be visible to search engine.
ja_JP: サイトは検索エンジンに表示されない場合があります。

note: translators: %1$s link to the reading settings, %2$s closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ja_JP: %1$s表示設定%2$sに移動し、検索エンジンの表示のチェックボックスをオフにする必要があります。

en: Attention: Search Engines can't see your website.
ja_JP: 注意：検索エンジンはあなたのウェブサイトを見ることができません。

en: Your site is accessible by search engine.
ja_JP: サイトは検索エンジンによってアクセス可能です。

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Price Valid Until
ja_JP: 価格は次の期間まで有効です。

en: Is Pillar
ja_JP: 柱です。

en: Performer
ja_JP: 演奏者

en: Not Set
ja_JP: 未設定

en: Time
ja_JP: 時間

en: Facebook Page URL
ja_JP: Facebook ページ URL

en: Titles
ja_JP: タイトル

en: Twitter Username
ja_JP: Twitter ユーザー名

en: Read Only
ja_JP: リードオンリー

en: Facebook App
ja_JP: Facebook アプリ

en: Facebook Admin
ja_JP: Facebook 管理者

en: Bulk Editing
ja_JP: 一括編集

en: Noindex Search Results
ja_JP: 検索結果にnoindex

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
ja_JP: 検索結果ページが検索エンジンによって索引付けされないようにします。 検索結果は薄いコンテンツであると見なされ、コンテンツの重複の問題が発生しやすい可能性があります。

en: Noindex Password Protected Pages
ja_JP: パスワードで保護されたページを noindex します

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
ja_JP: パスワードで保護されたページと投稿が検索エンジンによってインデックスに登録されないようにします。

note: translators: post type name
en: Single %s Title
ja_JP: 単一の%sタイトル

note: translators: post type name
en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
ja_JP: 単一の%sページのデフォルトのタイトルタグ。 これは、投稿エディタ画面で投稿ごとに変更できます。

note: translators: post type name
en: Single %s Description
ja_JP: 単一の%s説明

note: translators: post type name
en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
ja_JP: 単一の%sページのデフォルトの説明 。 これは、投稿エディター画面で投稿ごとに変更できます。

note: translators: post type name
en: %s Archive Title
ja_JP: %s アーカイブタイトル

note: translators: post type name
en: Title for %s archive pages.
ja_JP: %s アーカイブページのタイトル。

note: translators: post type name
en: %s Archive Description
ja_JP: %s アーカイブの説明

note: translators: post type name
en: Description for %s archive pages.
ja_JP: %s アーカイブページの説明。

note: translators: post type name
en: %s Robots Meta
ja_JP: %s robots のメタ

note: translators: post type name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ja_JP: 単一の%sページには、<code>nofollow</code>、<code>noarchive</code>などのカスタムロボットメタを選択します。 それ以外の場合は、「グローバルメタ」タブで設定されているデフォルトのメタが使用されます。

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
ja_JP: この投稿タイプのリンク提案メタボックスを、ピラーのコンテンツ機能とともに有効にします。

en: Link Suggestion Titles
ja_JP: リンク提案のタイトル

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
ja_JP: 投稿タイトルの代わりに、リンクのデフォルトテキストとしてフォーカスキーワードを使用します。

en: Primary Taxonomy
ja_JP: 一次のタクソノミー

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
ja_JP: 投稿リスト画面に一括編集列を追加します。

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
ja_JP: エディター画面にSEOコントロールを追加して、この投稿タイプの投稿のSEOオプションをカスタマイズします。

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
ja_JP: ここに完全な Facebook ページのURLを入力します。 例えば：

en: Facebook Authorship
ja_JP: Facebook の作成者

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
ja_JP: 個人のFacebookプロファイルURLを挿入して、記事がFacebookで共有されているときにFacebookの作成者を表示します。 例えば：

note: translators: numeric user ID link
en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
ja_JP: %sと入力します。 複数の ID を区切るには、コンマを使用します。 または、以下にアプリ ID を入力することもできます。

note: translators: numeric app ID link
en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
ja_JP: %s と入力します。 または、上記のユーザーIDを入力することもできます。

en: Facebook Secret
ja_JP: Facebook シークレット

note: translators: Learn more link
en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
ja_JP: 英数字のシークレットIDを入力します。%s

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
ja_JP: 投稿に<code>twitter:creator</code>タグを追加するには、投稿者の Twitter ユーザー名を入力します。 例：<code>RankMathSEO</code>

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Titles
ja_JP: %s のアーカイブタイトル

note: translators: taxonomy name
en: Title tag for %s archives
ja_JP: %sのアーカイブのタイトルタグ

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Descriptions
ja_JP: %s アーカイブの説明

note: translators: taxonomy name
en: Description for %s archives
ja_JP: %s アーカイブの説明

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Robots Meta
ja_JP: %s アーカイブrobotsメタ

note: translators: taxonomy name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ja_JP: %sアーカイブページには、<code>nofollow</code>、<code>noarchive</code>などのカスタムロボットメタを選択します。 それ以外の場合は、「グローバルメタ」タブで設定されているデフォルトのメタが使用されます。

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
ja_JP: タクソノミーエディター画面のSEOコントロールを追加して、この分類法の個々の用語のSEOオプションをカスタマイズします。

en: Remove Snippet Data
ja_JP: スニペットデータを削除する

note: translators: taxonomy name
en: Remove schema data from %s.
ja_JP:  %sからスキーマデータを削除します。

en: Error: Nonce verification failed
ja_JP: エラー：nonce検証に失敗しました

note: translators: PHP Version
en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
ja_JP: Rank Math には、PHP バージョン%s以降が必要です。 このプラグインを実行するには、PHP を更新してください。

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: All
ja_JP: すべて

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Available Actions
ja_JP: 可能な操作

en: Book
ja_JP: 本

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Contact Page
ja_JP: お問い合わせページ

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Email
ja_JP: メール

en: Empty Trash
ja_JP: ゴミ箱を空にする

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Getting Started
ja_JP: はじめてみよう

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Images
ja_JP: 画像

en: Inactive
ja_JP: 休止中

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Links
ja_JP: リンク

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Move to Trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: Name
ja_JP: 名前

en: Others
ja_JP: その他

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりませんでした

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Person
ja_JP: 人

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post Formats
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Product
ja_JP: 商品

en: Products
ja_JP: 商品

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Screen Content
ja_JP: 画面コンテンツ

en: Search
ja_JP: 検索

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Site Tagline
ja_JP: サイトのキャッチフレーズ

en: Sitemap
ja_JP: サイトマップ

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Video
ja_JP: 動画

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Service
ja_JP: サービス

en: To
ja_JP: 宛先

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: SEO Settings
ja_JP: SEO 設定

en: Address
ja_JP: 住所

en: Analytics
ja_JP: アナリティクス

en: Any
ja_JP: すべて

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: Availability
ja_JP: 在庫状態

en: Available variables
ja_JP: 利用可能な変数

en: Clear Log
ja_JP: ログを消去

en: Current Month
ja_JP: 今月

en: Current Year
ja_JP: 今年

en: Date Modified
ja_JP: 更新日

en: Date Posted
ja_JP: 投稿日

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Emergency
ja_JP: 緊急

en: File Name
ja_JP: ファイル名

en: From
ja_JP: 送信元

en: Gender
ja_JP: 性別

en: Import Settings
ja_JP: 設定のインポート

note: translators: Link to kb article translators: Link to social setting KB article
en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

note: translators: Link to kb article translators: Link to KB article translators: Redirection page url translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree translators: Learn more link. translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Mode
ja_JP: モード

en: Opening Hours
ja_JP: 営業時間

en: Organization
ja_JP: 組織

note: translators: %1$d: current page number, %2$d: max pages.
en: Page %1$d of %2$d
ja_JP: %1$dページ目 (%2$dページ中)

en: Permalink Structure
ja_JP: パーマリンク構造

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Post Tags
ja_JP: 投稿タグ

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Price Range
ja_JP: 価格範囲

en: Product Price
ja_JP: 商品価格

en: Product SKU
ja_JP: 商品 SKU

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo;に商品をタグ付けしました

en: Redirect
ja_JP: リダイレクト

en: Reservations
ja_JP: 予約

en: Restaurant
ja_JP: レストラン

en: Sales
ja_JP: 販売

en: Select Page
ja_JP: 固定ページを選択

en: Service Type
ja_JP: サービスタイプ

en: Site Description
ja_JP: サイト説明

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: Url
ja_JP: URL

en: Webmaster Tools
ja_JP: Web マスターツール

en: View Redirection
ja_JP: リダイレクトを表示

en: Venue URL
ja_JP: 会場の URL

en: Venue Name
ja_JP: 会場名

en: Variable
ja_JP: 変数

en: Total Time
ja_JP: 所要時間

en: Total Impressions
ja_JP: 総インプレッション

en: Total Clicks
ja_JP: 総クリック

en: Titles &amp; Meta
ja_JP: タイトルとメタ

en: Title of the site
ja_JP: サイトのタイトル

en: Technical Support
ja_JP: 技術サポート

en: Taxonomies:
ja_JP: タクソノミー:

en: Starts With
ja_JP: 以下で始まる

note: translators: database size
en: Size: %s
ja_JP: サイズ: %s

en: Sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: Show more
ja_JP: さらに表示

en: Separator Character
ja_JP: 区切り文字

en: SEO Titles &amp; Meta
ja_JP: SEO タイトルとメタ

note: translators: Search query term translators: placeholder
en: Results for %s
ja_JP: %sの結果

en: Regex
ja_JP: 正規表現

en: Referer
ja_JP: リファラー

en: Redirections
ja_JP: リダイレクト

en: Redirection Type
ja_JP: リダイレクトの種類

en: Redirection successfully restored.
ja_JP: リダイレクトは正常に復元されました。

en: Redirection Settings
ja_JP: リダイレクト設定

en: Recipe
ja_JP: レシピ

en: Rank Math WordPress SEO plugin
ja_JP: Rank Math WordPress SEO プラグイン

en: Rank Math Knowledge Base
ja_JP: Rank Math ナレッジベース

en: Rank Math Dashboard
ja_JP: Rank Math ダッシュボード

en: Post Types:
ja_JP: 投稿タイプ:

en: Post Tag
ja_JP: 投稿タグ

en: Post Excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋

en: Post Categories
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Please add at least one valid source URL.
ja_JP: 有効なソース URL を少なくとも1つ追加してください。

en: Person or Company
ja_JP: 個人または会社

en: Page Number
ja_JP: 固定ページ番号

en: OpenGraph Thumbnail
ja_JP: OpenGraph サムネイル

en: No valid id found.
ja_JP: 有効な id が見つかりませんでした。

en: No Snippet
ja_JP: スニペットなし

en: No sitemaps found.
ja_JP: サイトマップが見つかりません。

en: No Index
ja_JP: インデックスなし

en: No Image Index
ja_JP: 画像インデックスなし

en: No Archive
ja_JP: アーカイブなし

en: News Article
ja_JP: ニュース投稿

en: Music
ja_JP: 音楽

en: Misc Pages
ja_JP: その他の固定ページ

en: Max pages number
ja_JP: 最大固定ページ番号

en: Max Pages
ja_JP: 最大固定ページ数

en: Manage Redirections
ja_JP: リダイレクトを管理

en: Local SEO
ja_JP: ローカルSEO

en: Links:
ja_JP: リンク:

note: Translators: placeholder is the KB link. translators: %s: Link to KB article
en: Learn more.
ja_JP: さらに詳しく。

en: Last Accessed
ja_JP: 前回のアクセス

en: Job Posting
ja_JP: 求人情報

en: Internal Links
ja_JP: 内部リンク

en: Incoming Links
ja_JP: 被リンク

en: Homepage Title
ja_JP: ホームページタイトル

en: Homepage SEO
ja_JP: ホームページの SEO

en: Hide details
ja_JP: 詳細を非表示

en: Headline
ja_JP: 見出し

en: GIF icon
ja_JP: GIF アイコン

en: Geo Coordinates
ja_JP: Geo 座標

en: Focus Keyword of the current post
ja_JP: 現在の投稿の重要なキーワード

en: Focus Keyword
ja_JP: 重要なキーワード

en: File Name of the attachment
ja_JP: 添付ファイルのファイル名

en: External Links
ja_JP: 外部リンク

en: Exclude Paths
ja_JP: パスを除外

en: Example Tag 1, Example Tag 2
ja_JP: タグの例1、タグの例2

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
ja_JP: タグの例1 | タグの例2

en: Example Tag
ja_JP: タグの例

en: Example Category 1, Example Category 2
ja_JP: カテゴリーの例1、カテゴリーの例2

en: Example Category
ja_JP: カテゴリーの例

en: Exact
ja_JP: 正確

en: Event Type
ja_JP: イベント種別

en: Event
ja_JP: イベント

en: End With
ja_JP: 以下で終了

en: Edition
ja_JP: エディション

en: Edit robots.txt
ja_JP: robots.txt を編集

en: Edit .htaccess
ja_JP: .htaccess を編集

en: Description of the site
ja_JP: サイトの説明

en: Date Published
ja_JP: 公開日

en: Customer Service
ja_JP: 顧客サービス

en: Current Time
ja_JP: 現在の時間

en: Current server time
ja_JP: 現在のサーバー時間

en: Current server date
ja_JP: 現在のサーバーの日付

en: Current page number
ja_JP: 現在の固定ページ番号

en: Current Day
ja_JP: 当日

en: Current Date
ja_JP: 現在の日付

en: Cuisine
ja_JP: 料理

en: Course
ja_JP: コース

en: Contains
ja_JP: 含む

en: Blog Post
ja_JP: ブログ投稿

en: Billing Support
ja_JP: 支払サポート

en: Bill Payment
ja_JP: 請求書払い

en: Author ID
ja_JP: 投稿者 ID

en: Author Description
ja_JP: 投稿者の説明

en: attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Article Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Article
ja_JP: 投稿

note: translators: Archive title translators: placeholder
en: Archives for %s
ja_JP: %sのアーカイブ

en: AMP plugin
ja_JP: AMP プラグイン

en: Add time
ja_JP: 時間を追加

en: Add number
ja_JP: 数字を追加

en: Add another
ja_JP: もう一つ追加

en: About Page
ja_JP: About ページ

en: 404 Error: page not found
ja_JP: 404エラー: ページが見つかりません

en: &raquo; Redirect this page
ja_JP: &raquo; このページにリダイレクト

note: translators: Taxonomy singular label
en: %s archives
ja_JP: %sアーカイブ

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
ja_JP: 空のカテゴリとタグアーカイブを Noindex として選択します

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
ja_JP: 空のアーカイブを <code>noindex</code> に設定すると、シンコンテンツページのインデックス作成やページランクの希薄化を回避するのに役立ちます。投稿が追加されるとすぐに、ページが<code>index</code>に更新されます。

en: Nofollow Image File Links
ja_JP: 画像ファイルのリンクを Nofollow

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ja_JP: 外部画像ファイルを指すリンクの<code>rel="nofollow"</code>を自動的に追加します。この属性は、コンテンツが表示されるときに動的に適用され、保存されているコンテンツは変更されません。

en: Nofollow External Links
ja_JP: 外部リンクを Nofollow

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ja_JP: 投稿、ページ、その他の投稿タイプに表示される外部リンクの<code>rel="nofollow"</code>属性を自動的に追加します。 この属性は、コンテンツが表示されるときに動的に適用され、保存されているコンテンツは変更されません。

en: Open External Links in New Tab/Window
ja_JP: 新しいタブ/ウィンドウで外部リンクを開く

en: Strip Category Base
ja_JP: カテゴリベースを削除

en: 404 Monitor
ja_JP: 404 モニター

en: Add missing ALT attributes
ja_JP: 不足しているalt属性を追加する

note: translators: link to title setting screen
en: Default rich snippet selected when creating a new product.
ja_JP: 新しい製品を作成するときに選択されるデフォルトのリッチスニペット。

en: None (Click here to set one)
ja_JP: なし（設定するにはここをクリック）

note: translators: Google article snippet doc link
en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja_JP: Googleは、投稿の発行者として個人を許可していません。 代わりに組織が使用されます。これについて詳しくは、<a href="%s" target="_blank">こちら</a>をご覧ください。

en: Setup Wizard - Rank Math
ja_JP: セットアップウィザード - Rank Math

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
ja_JP: プラグイン設定、グローバルメタ、サイトマップ設定などをインポートします。

en: Import Post Meta
ja_JP: 投稿メタのインポート

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ja_JP: フォーカスキーワード、タイトル、説明、ロボットメタ、OpenGraph 情報などの投稿/ページのメタ情報をインポートします。

en: Import Term Meta
ja_JP: 単語メタのインポート

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
ja_JP: カテゴリー、タグ、CPT メタデータなどのデータをSEOからインポートします。

en: Import Author Meta
ja_JP: 投稿者メタのインポート

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
ja_JP: 投稿者アーカイブページのタイトル、説明、フォーカスキーワード、ロボットメタなどのメタ情報をインポートします。

en: Import Redirections
ja_JP: リダイレクトのインポート

en: Unable to perform action this time.
ja_JP: 今回はアクションを実行できません。

en: Settings imported successfully.
ja_JP: 設定が正常にインポートされました。

en: Plugin deactivated successfully.
ja_JP: プラグインを無効化しました。

note: translators: start, end, total
en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
ja_JP: %1$s の投稿のインポートされた投稿メタ - %2$s / %3$s

note: translators: total
en: Imported term meta for %s terms.
ja_JP: %s 用語のインポートされた用語メタ。

note: translators: start, end, total
en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
ja_JP: %1$s ユーザーのインポートされたユーザーメタ - %2$s / %3$s

note: translators: total
en: Imported %s redirections.
ja_JP: インポートされた %s リダイレクト。

en: Settings import failed.
ja_JP: 設定のインポートに失敗しました。

en: Posts meta import failed.
ja_JP: 投稿のメタインポートに失敗しました。

en: Term meta import failed.
ja_JP: 単語メタのインポートに失敗しました。

en: User meta import failed.
ja_JP: ユーザーメタのインポートに失敗しました。

en: There are no redirection to import.
ja_JP: インポートするリダイレクトはありません。

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
ja_JP: 投稿、ページ、およびカスタム投稿タイプのすべてのスキーマデータをインポートします。

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
ja_JP: AIO SEO プラグイン設定、グローバルメタ、サイトマップ設定などをインポートします。

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
ja_JP: タイトル、説明、ロボットメタ、OpenGraph 情報などの投稿 / ページのメタ情報をインポートします。

en: Plugin settings and site-wide meta data.
ja_JP: プラグイン設定とサイト全体のメタデータ。

en: Edit Homepage SEO Settings
ja_JP: ホームページのSEO設定を編集

note: translators: Post Type Singular Name translators: Taxonomy Singular Name
en: SEO Settings for %s
ja_JP: %sの SEO 設定

en: Edit default SEO settings for this post type
ja_JP: この投稿タイプのデフォルトのSEO設定を編集

en: Edit SEO settings for this archive page
ja_JP: このアーカイブページの SEO 設定を編集します

en: SEO Settings for Date Archives
ja_JP: 日付アーカイブのSEO設定

en: SEO Settings for Search Page
ja_JP: 検索ページのSEO設定

en: Edit SEO settings for the search results page
ja_JP: 検索結果ページのSEO設定を編集

en: Mark this page
ja_JP: このページにマークを付ける

en: As Pillar Content
ja_JP: ピラーコンテンツ

en: As NoIndex
ja_JP: noindex

en: As NoFollow
ja_JP: nofollow

en: External Tools
ja_JP: 外部ツール

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
ja_JP: 訪問者と検索エンジンが404エラーに遭遇した URL を記録します。 リダイレクトをオンにして、エラーの原因となっている URL を他の URL にリダイレクトすることもできます。

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
ja_JP: 構造化データのサポートを有効にします。これにより、サイトにスキーマコードが追加され、検索結果が豊富になり、クリック率が向上し、トラフィックが増加します。

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
ja_JP: Rank Math を Google 検索コンソールに接続して、WordPress ダッシュボードに直接 Google からの最も重要な情報を表示します。

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
ja_JP: このモジュールを使用するには、WooCommerce プラグインを有効化にしてください。

en: Link Counter
ja_JP: リンクカウンター

en: Items per page
ja_JP: ページあたりの項目

en: Title of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿 / ページのタイトル

en: Post Title of parent page
ja_JP: 親ページの投稿タイトル

en: Title of the parent page of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿/ページの親ページのタイトル

en: Separator character, as set in the Title Settings
ja_JP: タイトル設定で設定された区切り文字

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
ja_JP: 現在の投稿/ページの公開日<strong>または</strong>日付アーカイブの指定日

en: Last modification date of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿 / ページの最終変更日

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
ja_JP: 現在の投稿の抜粋（または存在しない場合は自動生成）

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
ja_JP: 現在の投稿の抜粋（自動生成なし）

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
ja_JP: タグアーカイブの現在の投稿<strong>または</strong>の現在のタグに（アルファベット順に）関連付けられている最初のタグ

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
ja_JP: 現在の投稿に関連付けられているタグのカンマ区切りリスト

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
ja_JP: カテゴリーアーカイブの現在の投稿<strong>または</strong>の現在のカテゴリーに（アルファベット順に）関連付けられている最初のタグ

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
ja_JP: 現在の投稿に関連付けられているカテゴリーのカンマ区切りリスト

en: Current Term
ja_JP: 現在の単語

en: Current term name
ja_JP: 現在の単語の名前

en: Example Term
ja_JP: 単語の例

en: Term Description
ja_JP: 語句の説明

en: Current term description
ja_JP: 現在の単語の説明

en: Example Term Description
ja_JP: 例の単語の説明

en: Search Query
ja_JP: 検索クエリ

en: Search query (only available on search results page)
ja_JP: 検索クエリ（検索結果ページでのみ使用可能）

en: example search
ja_JP: サンプル検索

en: Post Author
ja_JP: 著者

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
ja_JP: 現在の投稿、ページ、または投稿者アーカイブの投稿者のナイスネームを表示します。

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
ja_JP: 現在の投稿、ページ、または投稿者のアーカイブに関する投稿者の経歴情報。

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
ja_JP: 現在の投稿、ページ、または投稿者アーカイブの投稿者のユーザーID。

en: ID of the current post/page
ja_JP: 現在の投稿 / ページの ID

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
ja_JP: コンテキスト付きのページ番号（つまり、2/4ページ）。 2 ページ以上にのみ表示されます。

en: Current server day
ja_JP: 現在のサーバーの日付

en: Current server month
ja_JP: 現在のサーバーの月

en: Current server year
ja_JP: 現在のサーバーの年

en: Post Type Name Singular
ja_JP: 投稿タイプ名単数

en: Name of current post type (singular)
ja_JP: 現在の投稿タイプの名前（単数）

en: Post Type Name Plural
ja_JP: 投稿タイプ名複数

en: Name of current post type (plural)
ja_JP: 現在の投稿タイプの名前（複数形）

en: Custom Field (advanced)
ja_JP: カスタムフィールド（詳細）

en: Custom field value.
ja_JP: カスタムフィールド値

en: Custom field value
ja_JP: カスタムフィールド値

en: Date Published (advanced)
ja_JP: 公開日（詳細）

en: Publish date with custom formatting pattern.
ja_JP: カスタムフォーマットパターンで日付を公開します。

en: Date Modified (advanced)
ja_JP: 変更日（詳細）

en: Modified date with custom formatting pattern.
ja_JP: カスタムフォーマットパターンで変更された日付。

en: Current Time (advanced)
ja_JP: 現在の時刻（詳細）

en: Current server time with custom formatting pattern.
ja_JP: カスタムフォーマットパターンを使用した現在のサーバー時間。

en: Categories (advanced)
ja_JP: カテゴリー（上級）

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
ja_JP: 現在の投稿に関連付けられているカテゴリーのリストを、カスタマイズオプションとともに出力します。

en: Tags (advanced)
ja_JP: タグ（上級）

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
ja_JP: 現在の投稿に関連付けられているタグのリストを、カスタマイズオプションとともに出力します。

en: Starts at 1 and increments by 1.
ja_JP: 1 から始まり、1 ずつ増加します。

en: Global Meta
ja_JP: グローバルメタ

en: Social Meta
ja_JP: ソーシャルメタ

en: Post Formats Archive
ja_JP: 投稿フォーマットアーカイブ

note: translators: Link to kb article
en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
ja_JP: 投稿コンテンツに表示される注目の画像やメディアに関連する SEO オプション。%s

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
ja_JP: .htaccess ファイルのバックアップに失敗しました。 ファイルのアクセス許可を確認してください。

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
ja_JP: WordPress がコンテンツを動的に処理できるようにするには、フィールドを空のままにします。実際の robots.txt ファイルがサイトのルートフォルダにある場合、このオプションは有効になりません。ファイルを直接編集するか、ファイルを削除してからここから編集する必要があります。

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
ja_JP: .htaccess ファイルの更新に失敗しました。 ファイルのアクセス許可を確認してください。

en: .htaccess file updated successfully.
ja_JP: .htaccess ファイルが正常に更新されました。

en: Hours:
ja_JP: 時間：

en: Play icon
ja_JP: Play アイコン

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
ja_JP: ページがインデックスに登録されて検索エンジンの結果ページに表示されないようにします

en: Prevents search engines from following links on the pages
ja_JP: 検索エンジンがページ上のリンクをたどることを防ぎます

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
ja_JP: 検索エンジンがページのキャッシュされたリンクを表示しないようにします

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
ja_JP: スニペットが検索結果に表示されないようにします

en: Software Application
ja_JP: ソフトウェアアプリケーション

en: Titles & Meta Settings
ja_JP: タイトルとメタの設定

en: 404 Monitor Log
ja_JP: 404 ログの監視

en: Link Builder
ja_JP: リンクビルダー

en: Site-Wide Analysis
ja_JP: サイト全体の分析

en: On-Page Analysis
ja_JP: ページ上の分析

en: On-Page General Settings
ja_JP: ページ上の一般設定

en: On-Page Advanced Settings
ja_JP: ページ上の詳細設定

en: On-Page Social Settings
ja_JP: ページ上のソーシャル設定

en: Top Admin Bar
ja_JP: トップ管理バー

en: Robots Meta
ja_JP: robots のメタ

en: Summary Card with Large Image
ja_JP: 大きな画像の要約カード

en: Summary Card
ja_JP: サマリーカード

note: translators: delete counter
en: %d log(s) deleted.
ja_JP: %d ログが削除されました。

note: translators: delete counter
en: Log cleared - %d items deleted.
ja_JP: ログがクリアされました - %d 項目が削除されました。

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
ja_JP: 404 エラーログをすべて削除してもよろしいですか？

en: Review 404 errors on your site
ja_JP: サイトの 404 エラーを確認する

en: Log item successfully deleted.
ja_JP: ログ項目が正常に削除されました。

en: The 404 error log is empty.
ja_JP: 404 エラーログは空です。

en: User-Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: Hits
ja_JP: ヒット数

en: Access Time
ja_JP: アクセス時間

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
ja_JP: リストの行にカーソルを合わせると、項目を管理できるアクションリンクが表示されます。 次のアクションを実行できます。

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
ja_JP: <strong>詳細の表示</strong>には、404 リクエストの詳細が表示されます。

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
ja_JP: <strong>リダイレクト</strong> を使用すると、リダイレクトマネージャに移動して 404 URL をリダイレクトします。

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
ja_JP: <strong>削除</strong> すると、リストからアイテムが完全に削除されます。

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
ja_JP: 複数の項目を一度にリダイレクトまたは削除することもできます。 リダイレクトする複数の項目を選択すると、それらを単一の URL にリダイレクトできます。

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
ja_JP: この画面のコンテンツの表示は、さまざまな方法でカスタマイズできます。

en: You can hide/display columns based on your needs.
ja_JP: 必要に応じて列を非表示/表示できます。

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
ja_JP: 「表示オプション」タブを使用して、画面ごとに一覧表示する項目の数を決定できます。

en: You can search items using the search form at the top.
ja_JP: 上部の検索フォームを使用して項目を検索できます。

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
ja_JP: 列見出しをクリックすると、リストを並べ替えることができます。

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
ja_JP: 404 エラーが数百ある場合、エラーログが急速に増加する可能性があります。このオプションを選択するのは、404 が非常に少なく、特定の URL で 404 エラーを複製できない場合のみにしてください。

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
ja_JP: シンプルモードは URI とアクセス時間のみをログに記録しますが、高度モードはリファラー URL などの追加情報を含む詳細なログを作成します。

en: Log Limit
ja_JP: ログ制限

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
ja_JP: ログの最大行数を設定します。 制限を無効にするには、0に設定します。

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
ja_JP: 404 モニターによってログに記録されないようにするURIまたはキーワードを入力します。

en: Ignore Query Parameters
ja_JP: クエリー変数を無視する

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
ja_JP: オンにすると、404 エラーをログに記録するときに、すべてのクエリークエリー（URL の疑問符の後の部分）が無視されます。

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ja_JP: サイトが個人を表すか組織を表すかを選択します。

en: URL of the item.
ja_JP: 項目の URL。

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
ja_JP: 検索エンジンは、モバイルユーザーの連絡先電話番号を目立つように表示する場合があります。

en: Address Format
ja_JP: 住所形式

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
ja_JP: <code>[rank_math_contact_info]</code>のショートコードを使用してアドレスを表示するときに使用される形式。<br><strong>使用可能なタグ：{address}、{locality}、{region}、{postalcode}、{country}、{gps}</strong>

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
ja_JP: 営業時間を選択します。 ある日の営業時間と閉店時間が異なる場合、または正午の休憩がある場合は、複数のセットを追加できます。 時間は 24:00 の時間を使用して指定されます。

en: e.g. 09:00-17:00
ja_JP: 例：09:00〜17:00

en: Opening Hours Format
ja_JP: 営業時間の形式

en: Time format used in the contact shortcode.
ja_JP: 連絡先のショートコードで使用される時間形式。

en: Credit Card Support
ja_JP: クレジットカードのサポート

en: Baggage Tracking
ja_JP: 手荷物のトラッキング

en: Roadside Assistance
ja_JP: 道端での援助

en: Package Tracking
ja_JP: 荷物追跡

en: Format: +1-401-555-1212
ja_JP: フォーマット：+1-401-555-1212

en: The price range of the business, for example $$$.
ja_JP: ビジネスの価格帯、例えば $$$。

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
ja_JP: LocalBusiness のメタデータを表示するサイト上のページを選択します。

en: Google Maps API Key
ja_JP: Google Maps API キー

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
ja_JP: サイトに埋め込まれた Google Maps を表示するには、API キーが必要です。 ここで入手：%s

en: Latitude and longitude values separated by comma.
ja_JP: 緯度と経度の値はコンマで区切られます。

en: Redirection Count
ja_JP: リダイレクションカウント

en: Redirection Hits
ja_JP: リダイレクションヒット

en: No valid action found.
ja_JP: 有効なアクションが見つかりません。

en: Redirection successfully activated.
ja_JP: リダイレクトが正常に有効化した。

en: Redirection successfully deactivated.
ja_JP: リダイレクトが正常に無効化した。

en: Redirection successfully moved to Trash.
ja_JP: リダイレクトは正常にゴミ箱に移動しました。

note: translators: delete counter
en: %d redirection(s) successfully deleted.
ja_JP: %d リダイレクトは正常に削除されました。

note: translators: source pattern
en: Invalid regex pattern: %s
ja_JP: 無効な正規表現パターン：%s

en: Redirection successfully deleted.
ja_JP: リダイレクトは正常に削除されました。

en: New redirection created.
ja_JP: 新しいリダイレクトが作成されました。

en: Create and edit redirections
ja_JP: リダイレクトを作成および編集する

en: Redirect the current URL
ja_JP: 現在のURLをリダイレクトする

en: No redirections found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱にリダイレクトが見つかりません。

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
ja_JP: リダイレクトはまだ追加されていません。<a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">新しいリダイレクトを追加</a>

note: translators: %1$s: post type label, %2$s: edit redirection URL. translators: %1$s: term name, %2$s: edit redirection URL.
en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
ja_JP: SEO の注意：%1$s のスラッグを変更したところ、Rank Math が自動的にリダイレクトを作成しました。<a href="%2$s">ここをクリックする</a>と、リダイレクトを編集できます。

note: translators: 1. url to new screen, 2. old trashed post permalink
en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
ja_JP: <strong>SEO 通知：</strong>以前に公開された %1$s はゴミ箱に移動されました。<code>%2$s</code>を<a href="%3$s">新しいURL</a>にリダイレクトできます。

en: Redirection Debugger
ja_JP: リダイレクションデバッガー

en: Redirecting from
ja_JP: ここからリダイレクト:

en:  To
ja_JP: 行き先:

note: translators: countdown seconds
en: Redirecting in %s seconds...
ja_JP: %s 秒でリダイレクトしています...

en: Stop Redirection
ja_JP: リダイレクトを停止します

en: Continue redirecting
ja_JP: リダイレクトを続行します

en: Manage This Redirection
ja_JP: このリダイレクトを管理する

en: Manage All Redirections
ja_JP: リダイレクトを管理

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
ja_JP: <strong>ご注意：</strong> このインタースティシャルページは、管理者にのみ表示されます。 サイト訪問者は遅滞なくリダイレクトされます。

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
ja_JP: リダイレクトの詳細を<strong>編集します</strong>：差出人/宛先 URL とリダイレクトタイプ。

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
ja_JP: リダイレクトを<strong>有効化 / 無効化します</strong>。 無効化されたリダイレクトは、サイトでは有効になりません。

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
ja_JP: <strong>削除する</strong>と、リダイレクトが完全に削除されます。

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
ja_JP: 「一括操作」ドロップダウンを使用して、一度に複数のアイテムを有効化、無効化、または削除することもできます。

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
ja_JP: ここで、カスタムリダイレクトを設定できます。 適切なタイプのリダイレクトを選択することが重要です。

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
ja_JP: 302の<em>一時的</em>なリダイレクトを使用すると、元のページのSEOスコアに影響を与えずに、クライアントのフィードバックについて新しいページを一時的にテストする場合に役立ちます。

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
ja_JP: 「SEO」> 「設定」> 「インポート/エクスポート」で、リダイレクトを .htaccess ファイルにエクスポートしてリダイレクトを高速化できます。

en: Export to .htaccess
ja_JP: .htaccess にエクスポート

en: Export to Nginx config file
ja_JP: Nginx 構成ファイルにエクスポート

en: Debug Redirections
ja_JP: リダイレクションをデバッグ

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
ja_JP: リダイレクトされる代わりに、デバッグコンソールを表示します。 管理者のみ。

en: Fallback Behavior
ja_JP: フォールバック動作

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
ja_JP: 301 リダイレクトは<em>永続的</em>です。古い URL は検索エンジンで削除され、新しいURLに置き換えられ、 SearchRank やその他の SEO スコアが渡されます。ブラウザーは、リダイレクトがここのリストから削除された後でも、新しい URL をキャッシュに保存し、リダイレクトする場合があります。

en: Default 404
ja_JP: デフォルト 404

en: Redirect to Homepage
ja_JP: ホームページにリダイレクト

en: Custom Redirection
ja_JP: カスタムリダイレクト

en: Custom Url
ja_JP: カスタム URL

en: Auto Post Redirect
ja_JP: 自動投稿リダイレクト

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
ja_JP: 投稿、ページ、カテゴリー、または CPT のスラッグを変更したときにプラグインにリダイレクトを作成して、WordPress の機能を拡張します。必要に応じて、リダイレクトをさらに変更できます。

en: Course Provider
ja_JP: コースプロバイダー

en: Course Provider URL
ja_JP: コースプロバイダーのURL

en: Event Status
ja_JP: イベントのステータス

en: Ticket URL
ja_JP: チケット URL

en: Entry Price
ja_JP: エントリー価格

en: Availability Starts
ja_JP: 可用性が始まります

en: Stock Inventory
ja_JP: 棚卸品

en: Salary Currency
ja_JP: 給与の通貨

en: Expiry Posted
ja_JP: 公開された有効期限

en: Unpublish when expired
ja_JP: これが期限切れになったときに非公開

en: Opening Time
ja_JP: 開始時間

en: Closing Time
ja_JP: 閉店時間

en: Product Brand
ja_JP: 製品ブランド

en: Product Currency
ja_JP: 製品通貨

en: Product In-Stock
ja_JP: 在庫のある製品

en: Recipe Yield
ja_JP: レシピー歩留まり

en: Preparation Time
ja_JP: 準備時間

en: Recipe Video Thumbnail
ja_JP: レシピ動画サムネイル

en: Recipe Video Name
ja_JP: レシピ動画ネーム

en: Recipe Video Description
ja_JP: レシピ動画の説明

en: Recipe Ingredients
ja_JP: レシピー材料

en: Recipe Instructions
ja_JP: レシピーの説明

en: Serves Cuisine
ja_JP: 料理

en: Menu URL
ja_JP: メニューの URL

en: Price Currency
ja_JP: 価格通貨

en: Operating System
ja_JP: オペレーティング・システム

en: Application Category
ja_JP: アプリのカテゴリー

en: You are not authorized to perform this action.
ja_JP: この操作の実行権限がありません。

en: Bad request. Please check the code.
ja_JP: 要求の形式が正しくありません。 コードを確認してください。

en: Not found
ja_JP: 見つかりません

en: Total Keywords
ja_JP: 総キーワード

en: Average Position
ja_JP: 平均ポジション

en: Not a valid settings founds to delete cache.
ja_JP: キャッシュを削除するための有効な設定が見つかりません。

en: Google oAuth is not authorized.
ja_JP: Google oAuth は承認されていません。

en: Fetching in Progress
ja_JP: 進行中のフェッチ

note: translators: number of rows
en: Data Rows: %s
ja_JP: データ行：%s

en: Site-wide analysis
ja_JP: サイト全体の分析

en: Analyze this Page
ja_JP: このページを分析する

en: SEO Analysis for this page
ja_JP: このページの SEO 分析

en: SEO Score
ja_JP: SEO スコア

note: translators: link to general setting screen
en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
ja_JP: テーマにサイトタグラインが表示される場合があります。また、SEO タイトルや SEO タイトルでも使用できます。 説明。 何かユニークなものに設定してください。<a href="%s">「設定」>「一般」</a>に移動して変更できます。

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
ja_JP: ほとんどの WordPress テーマは、サイトのタグラインを目立つ位置（ページ上部近くのヘッダータグ内）に配置します。適切なタグラインを使用すると、サイトの SEO を向上させることができます。

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
ja_JP: 残念ながら、標準の WordPress タグラインは「Just Another WordPress site」です。それは SEO には役立ちません。実際、これは実際にはセキュリティ上のリスクです。WordPressを悪用したハッカーが、自動検索でサイトを簡単に見つけることができます。

note: translators: link to general setting screen
en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
ja_JP: タグラインの変更はとても簡単です。 WordPress 管理メニュー（左側）の<a target="_blank" href="%1$s">「設定」-「一般」</a>に移動するか、この文のリンクをクリックしてください。

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
ja_JP: キャッチフレーズは 2 番目のオプションです。サイトをいくつかの言葉で要約するタグラインを選択してください。 キャッチフレーズは、メインキーワードを使用するのにも適した場所です。

note: translators: link to permalink setting screen
en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
ja_JP: 最良の SEO 結果を得るには、カスタムのパーマリンク構造を使用します。できれば、投稿のタイトル(<code>%%postname%%</code>)を含む構造を使用してください。<a href="%s">「設定」> 「パーマリンク」に移動して変更できます</a>

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
ja_JP: 標準のパーマリンク構造はかなり醜いです - WordPress は次のような不快な URL を生成します：http://www.yoursite.com/?p=99

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
ja_JP: 目にはあまり親切ではなく、サイトの SEO には何の影響もありません。 実際、それはそれを傷つける可能性があります- Google のボットは、自動生成されたように見えるページのクロールについて非常に慎重です。

note: translators: link to permalink setting screen
en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
ja_JP: 幸い、修正は非常に簡単です。<a target="_blank" href="%1$s">「設定」-「パーマリンク」</a>に移動するだけです。 次に、「投稿名」オプションを選択します。

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
ja_JP: このオプションは、URLの「?p=99」の部分を次のように投稿のタイトルに置き換えます：http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
ja_JP: これは読者にとっては見栄えがよく、キーワードを URL に取り込みます（URL 内のキーワードはランキング要素です）。

en: Focus Keywords
ja_JP: 重要なキーワード

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
ja_JP: 投稿にフォーカスキーワードを設定すると、Rank Math でコンテンツを分析できます。

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
ja_JP: Rank Math では、書くすべての投稿とページにフォーカスキーワードを設定することができます-オプションは、コンテンツを書いたり編集したりする画面のテキストエディタの下に表示される「メタボックス」にあります。

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
ja_JP: Rank Math は、これらのフォーカスキーワードを使用して、ページ上のコンテンツを分析します。 これらのキーワードのランク付けのためにテキストを最適化するのに良い仕事をしたかどうかを知ることができます。

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
ja_JP: もちろん、Rank Math にフォーカスキーワードを指定しないと、有用なフィードバックを提供できません。

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
ja_JP: この問題の修正は簡単です。投稿を編集して、フォーカスキーワードを設定するだけです。 次に、Rank Math の分析に従ってランキングを改善します。

en: Post Titles Missing Focus Keywords
ja_JP: フォーカスキーワードがない投稿タイトル

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
ja_JP: 投稿に設定したフォーカスキーワードがタイトルに表示されていることを確認してください。

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
ja_JP: HTML ページタイトルは、Google のランキングアルゴリズムで大きな役割を果たします。 投稿またはページにフォーカスキーワードを追加すると、ランク数学は、タイトルでキーワードを使用したかどうかを確認します。 タイトルにキーワードがない投稿やページが見つかった場合は、ここに表示されます。

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
ja_JP: 問題の修正は簡単です。投稿/ページを編集して、タイトルにフォーカスキーワードを追加するだけです。

note: translators: link to plugin setting screen
en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
ja_JP: Google Search Console に登録し、<a href="%1$s">「設定」> 「ツールを検証」</a>にコードを追加してサイトを検証し、<a href="%2$s">「設定」> 「検索コンソール」</a>に移動して、サイトを認証およびリンクします。

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
ja_JP: Google Search Console は、ランキングとクリック率に関する重要な情報源です。Rank Math はこのデータをインポートできるため、必要なデータを取得するために Google アカウントにログインする必要はありません。

note: translators: link to plugin search console setting screen
en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
ja_JP: Google Search Console を Rank Math と統合するには、ランク計算の「一般設定」メニューの<a href="%1$s" target="_blank">「Search Console」</a>タブを使用します。

note: translators: Link to Search Console KB article
en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
ja_JP: Google Webmaster アカウントを設定し、ランク数学をGoogle Search Consoleで機能させるための詳細な手順については、<a href="%1$s" target="_blank">この記事</a>をお読みください。

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
ja_JP: サイトタグラインはデフォルト値  <em>Just another WordPress site</em> に設定されています。

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
ja_JP: サイトタグラインはカスタム値に設定されています。

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
ja_JP: XML サイトマップは、サイトの構造について検索エンジンに通知する特殊なタイプのテキストファイルです。 これらは、検索エンジンでインデックスを作成するすべてのリソース（ページとファイル）のリストです。 さまざまな優先順位を割り当てることができるため、特定のページが最初にクロールされます。 XML サイトマップが登場する前は、検索エンジンはリンクをたどることで見つけたコンテンツのインデックス作成に限定されていました。 これは検索エンジンスパイダーにとって依然として重要な機能ですが、XML サイトマップにより、コンテンツ作成者と検索エンジンのコラボレーションが容易になりました。

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
ja_JP: XML サイトマップがない場合は、サイトマップを作成するプラグインをインストールするのが最善の方法です。 そうすれば、サイトマップが常に最新であることがわかります。 プラグインは、XML ファイルが更新されたときに検索エンジンに自動的にpingを実行することもできます。 Rank Math の WordPress プラグインを使用すると、サイトの XML サイトマップを完全に制御できます。 ページを作成または編集するときに各ページの設定を制御できます。編集を送信するとすぐに、Rank Math がGoogle に ping を送信します。 これにより、クロールとインデックス作成が高速になります。

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
ja_JP: パーマリンクはデフォルト値に設定されています。<em>Pretty パーマリンク</em>が無効になっています。

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
ja_JP: パーマリンクはカスタム構造に設定されていますが、投稿のタイトルはパーマリンクに表示されません。

note: translators: permalink structure
en: Post permalink structure is set to %s.
ja_JP: 投稿パーマリンク構造は%sに設定されます。

en: Google Search Console has been linked.
ja_JP: Google Search Console がリンクされました。

en: You have not linked Google Search Console yet.
ja_JP: Google Search Console はまだリンクしていません。

en: All published posts have focus keywords set.
ja_JP: 公開されたすべての投稿には、フォーカスキーワードが設定されています。

note: translators: post type links
en: There are %s with no focus keyword set.
ja_JP: フォーカスキーワードが設定されていない%sがあります。

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
ja_JP: フォーカスキーワードは、設定されている公開投稿のタイトルに表示されます。

note: translators: post ID count
en: +%d More...
ja_JP: +さらに%d ...

en: Your site has one or more sitemaps.
ja_JP: サイトに1つ以上のサイトマップがあります。

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
ja_JP: このタブには、XML サイトマップに関連する一般設定が含まれています。

note: translators: Learn more link.
en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
ja_JP: 投稿者アーカイブページのサイトマップオプションを設定します。%s

en: your product pages
ja_JP: 製品ページ

note: translators: Post Type label
en: single %s
ja_JP: 単一 %s

note: translators: Post Type Sitemap Url translators: Taxonomy Sitemap Url
en: Sitemap URL: %s
ja_JP: サイトマップ URL：%s

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
ja_JP: これにより、直接の画像URLではなく、添付ファイルページのURLがサイトマップに追加されることに注意してください。

note: translators: Taxonomy singular label
en: your product %s pages
ja_JP: 製品の %s ページ

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
ja_JP: Rank Math は新しい投稿タイプを検出しました：%1$s。<a href="%2$s">タイトル&amp;メタページ</a>と<a href="%3$s">サイトマップ</a>の設定を確認することをお勧めします。

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: XML Sitemap %1$s %2$s
ja_JP: XML サイトマップ %1$s %2$s

en: Exclude User Roles
ja_JP: ユーザーロールを除外する

en: Exclude Users
ja_JP: ユーザーを除外する

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
ja_JP: ユーザーIDをコンマで区切って追加し、サイトマップから除外します。

en: Links Per Sitemap
ja_JP: サイトマップごとのリンク

en: Max number of links on each sitemap page.
ja_JP: 各サイトマップページのリンクの最大数。

en: Images in Sitemaps
ja_JP: サイトマップの画像

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
ja_JP: 投稿コンテンツからの画像への参照をサイトマップに含めます。 これは、検索エンジンがページ上の重要な画像のインデックスを作成するのに役立ちます。

en: Include Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像を含める

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
ja_JP: 投稿コンテンツに直接表示されていない場合でも、アイキャッチ画像も含めてください。

en: Exclude Posts
ja_JP: 投稿を除外

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
ja_JP: サイトマップから除外する投稿の投稿IDをカンマで区切って入力します。 このオプションは、投稿、ページ、カスタム投稿タイプを含むすべての投稿タイプに**適用されます**。

en: Exclude Terms
ja_JP: 単語を除外する

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
ja_JP: 単語 IDをコンマで区切って追加します。 このオプションは、すべての分類法に適用されます。

en: Include in Sitemap
ja_JP: サイトマップに含める

en: Include this post type in the XML sitemap.
ja_JP: この投稿タイプをXMLサイトマップに含めます。

en: Image Custom Fields
ja_JP: 画像カスタムフィールド

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
ja_JP: 画像のURLを含むカスタムフィールド（投稿メタ）名を挿入して、サイトマップに含めます。 1行に1つずつ追加します。

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
ja_JP: この分類法の用語のアーカイブページをXMLサイトマップに含めます。

en: Include Empty Terms
ja_JP: 空の単語を含める

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
ja_JP: 投稿が関連付けられていない用語のアーカイブページを含めます。

en: Product's price.
ja_JP: 商品の価格

en: Product's price of the current product
ja_JP: 現在の製品の製品の価格

en: Product's SKU.
ja_JP: 商品 SKU

en: Product's SKU of the current product
ja_JP: 現在の製品の SKU

en: Product's short description.
ja_JP: 製品の簡単な説明。

en: Product's short description of the current product
ja_JP: 現在の製品の簡単な説明

en: Product's brand.
ja_JP: 製品のブランド。

en: Product's brand of the current product
ja_JP: 現在の製品の製品のブランド

en: Remove base
ja_JP: ベースを取り外します

en: Remove category base
ja_JP: カテゴリーベースを削除

en: Remove prefix from category URL.
ja_JP: カテゴリURLからプレフィックスを削除します。

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
ja_JP: デフォルト：/product-category/accessories/action-figures/ - かわった：/accessories/action-figures/

en:  Remove parent slugs
ja_JP: 親スラッグを削除します

en: Remove parent slugs from category URL.
ja_JP: カテゴリーURLから親スラッグを削除します。

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
ja_JP: デフォルト：/product-category/accessories/action-figures/ - かわった：/product-category/action-figures/

en: Remove Generator Tag
ja_JP: ジェネレータのタグを削除する

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
ja_JP: ソースコードから WooCommerce ジェネレータータグを削除します。

en: Enable breadcrumbs function
ja_JP: パンくずリストの機能を有効にする

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
ja_JP: パンくずリストをオフにすると、テンプレートファイルに挿入されたブレッドクラムも非表示になります。

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
ja_JP: パンくずリスト項目の間に表示される区切り文字または文字列。

en: Show Homepage Link
ja_JP: ホームページのリンクを表示

en: Display homepage breadcrumb in trail.
ja_JP: ホームページのパンくずリストをトレイルに表示します。

en: Homepage label
ja_JP: ホームページのラベル

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
ja_JP: ブレッドクラムのホームページリンク（最初のアイテム）に使用されるラベル。

en: Prefix Breadcrumb
ja_JP: パンくずリストのプレフィックス

en: Prefix for the breadcrumb path.
ja_JP: パンくずリストパスのプレフィックス。

en: Archive Format
ja_JP: アーカイブ形式

en: Format the label used for archive pages.
ja_JP: アーカイブページに使用されるラベルをフォーマットします。

en: Search Results Format
ja_JP: 検索結果の形式

en: Format the label used for search results pages.
ja_JP: 検索結果ページに使用されるラベルをフォーマットします。

en: 404 label
ja_JP: 404 ラベル

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
ja_JP: パンくずリストの404エラーアイテムに使用されるラベル。

en: Hide Post Title
ja_JP: 投稿タイトルを非表示

en: Hide Post title from Breadcrumb.
ja_JP: パンくずリストから投稿タイトルを非表示にします。

en: Show Category(s)
ja_JP: カテゴリを表示

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
ja_JP: カテゴリーが子カテゴリーの場合は、すべての祖先カテゴリーを表示します。

en: Hide Taxonomy Name
ja_JP: タクソノミーを非表示

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
ja_JP: パンくずリストから分類名を非表示にします。

en: .htaccess file not found.
ja_JP: .htaccess ファイルが見つかりません。

en: .htaccess file is not writable.
ja_JP: .htaccess ファイルは書き込み可能ではありません。

en: I understand the risks and I want to edit the file
ja_JP: リスクを理解しており、ファイルを編集したい

en: Alt attribute format
ja_JP: alt 属性フォーマット

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
ja_JP: 新しい<code>alt</code>属性値に使用される形式。

en: Add missing TITLE attributes
ja_JP: 不足している TITLE 属性を追加する

en: Title attribute format
ja_JP: Title 属性フォーマット

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
ja_JP: 新しい<code>title</code>属性値に使用される形式。

note: translators: Link to kb article
en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
ja_JP: カテゴリーアーカイブのURLから/ category /を削除します。%s <br>例：<code>example.com/category/my-category/</code> は<code>example.com/my-category</code>になります

note: translators: Link to kb article
en: Why do this?
ja_JP: なぜこれをするのですか？

note: translators: Redirection page url
en: Redirection Manager
ja_JP: リダイレクションマネージャー

en: Redirections Manager
ja_JP: リダイレクションマネージャー

en: Please enable Redirections module.
ja_JP: リダイレクションモジュールを有効にしてください。

en: Redirect Attachments
ja_JP: 添付ファイルをリダイレクトする

note: translators: Link to kb article
en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
ja_JP: すべての添付ファイルページのURLを、それらが表示される投稿にリダイレクトします。より高度なリダイレクト制御については、組み込みの%sを使用してください。

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
ja_JP: 親投稿のない添付ファイルをこのURLにリダイレクトします。 リダイレクトしない場合は空のままにします。

en: Nofollow Domains
ja_JP: Nofollowのドメイン

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
ja_JP: ターゲットドメインがこのリストにある場合にのみ、リンクに<code>nofollow</code>属性を追加します。 1行に1つずつ追加します。 <strong>すべて</strong>の外部ドメインにnofollowを適用するには、空のままにします。

en: Nofollow Exclude Domains
ja_JP: nofollow から除外されたドメイン

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
ja_JP: ターゲットドメインがこのリストにある場合、リンクの<code>nofollow</code>属性は<strong>追加されません</strong>。 1行に1つずつ追加します。

en: RSS Before Content
ja_JP: コンテンツの前の RSS

en: Add content before each post in your site feeds.
ja_JP: サイトフィードの各投稿の前にコンテンツを追加します。

en: RSS After Content
ja_JP: コンテンツ後の RSS

en: Add content after each post in your site feeds.
ja_JP: サイトフィードの各投稿の後にコンテンツを追加します。

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
ja_JP: ルートフォルダにrobots.txtファイルが存在するため、コンテンツはロックされています。

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ja_JP: 投稿者名のアンカーテキスト付きの投稿者のアーカイブへのリンクです。

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ja_JP: タイトルのアンカーテキスト付きの投稿へのリンクです。

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
ja_JP: 投稿、ページ、その他の投稿タイプに表示される外部リンクの<code>target="_blank"</code>属性を自動的に追加して、新しいブラウザのタブまたはウィンドウで開くようにします。 この属性は、コンテンツが表示されるときに動的に適用され、保存されているコンテンツは変更されません。

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ja_JP: サイト名のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ja_JP: サイト名と説明文のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: Featured image of the article.
ja_JP: 投稿のアイキャッチ画像。

note: translators: Google Search Console Link
en: Search Console Verification Page
ja_JP: Search Console の確認ページ

note: translators: Bing webmaster link
en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
ja_JP: Bing Webmaster Tools の確認用のHTMLコードまたはIDを入力します。 ここから入手してください：%s

note: translators: Bing webmaster link
en: Bing Webmaster Verification Page
ja_JP: Bing Webmaster の確認ページ

en: Yandex Verification ID
ja_JP: Yandex 確認ID

note: translators: Yandex webmaster link
en: Yandex.Webmaster Page
ja_JP: Yandex のウェブマスターページ

en: Pinterest Verification ID
ja_JP: Pinterest の確認 ID

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Pinterest Account
ja_JP: Pinterest アカウント

en: Norton Safe Web Verification ID
ja_JP: Norton Safe Web 検証ID

note: translators: Norton webmaster link
en: Norton Ownership Verification Page
ja_JP: Norton 所有権確認ページ

en: Author Archives
ja_JP: 投稿者アーカイブ

en: Author Base
ja_JP: 投稿者ベース

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
ja_JP: 投稿者アーカイブURLの<code>/author/</code>部分を変更します。

en: Author Archive Title
ja_JP: 投稿者アーカイブタイトル

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
ja_JP: 投稿者アーカイブのタイトルタグ。 特定の投稿者のSEOオプションは、ユーザープロファイルで使用可能なメタボックスを使用して設定できます。

en: Author Archive Description
ja_JP: 投稿者アーカイブの説明

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
ja_JP: 投稿者アーカイブのメタ記述。 特定の投稿者アーカイブのSEOオプションは、ユーザープロファイルのメタボックスで設定できます。

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
ja_JP: ユーザープロファイルページのSEOコントロールを追加します。 メタボックスへのアクセスは、特別なフィルターフックを使用してコードで微調整できます。

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
ja_JP: robots メタタグのデフォルト値。 これらは、個々の投稿、タクソノミーなどに合わせて変更できます。

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
ja_JP: タイトルフィールドに<code>%separator%</code>または<code>%sep%</code>を挿入すると、タイトルに区切り文字を使用できます。

en: Capitalize Titles
ja_JP: タイトルを大文字にする

en: Twitter Card Type
ja_JP: Twitter カードの種類

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
ja_JP: 新しい投稿を作成するときに選択したカードの種類。 これは、カードタイプが選択されていない投稿にも適用されます。

en: Homepage title tag.
ja_JP: ホームページのタイトルタグ。

en: Homepage Meta Description
ja_JP: ホームページメタの説明

en: Homepage meta description.
ja_JP: ホームページメタの説明

en: Homepage Robots Meta
ja_JP: ホームページrobotsメタ

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
ja_JP: <code>nofollow</code>、<code>noarchive</code>など、ホームページのカスタムロボットメタを選択します。それ以外の場合は、「グローバルメタ」タブで設定されているデフォルトのメタが使用されます。

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
ja_JP: ホームページのrobotsメタタグのカスタム値。

en: Homepage Title for Facebook
ja_JP: Facebook のホームページタイトル

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
ja_JP: Facebook、Twitter、その他のソーシャルネットワークで共有されたときのサイトのタイトル。

en: Homepage Description for Facebook
ja_JP: Facebook のホームページの説明

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
ja_JP: Facebook、Twitter、その他のソーシャルネットワークで共有されたときのサイトの説明。

en: Homepage Thumbnail for Facebook
ja_JP: Facebook のホームページサムネイル

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
ja_JP: Facebook やその他のソーシャルネットワークでホームページを共有するときに表示される画像。 高解像度デバイスで最高のディスプレイを得るには、1200x630 ピクセル以上の画像を使用してください。

en: Date Archives
ja_JP: 日付アーカイブ

en: Date Archive Title
ja_JP: 日付アーカイブタイトル

en: Title tag on day/month/year based archives.
ja_JP: 日/月/年ベースのアーカイブのタイトルタグ。

en: Date Archive Description
ja_JP: 日付アーカイブの説明

en: Date archive description.
ja_JP: 日付アーカイブの説明

en: Search Results Title
ja_JP: 検索結果のタイトル

en: Title tag on search results page.
ja_JP: 検索結果ページのタイトルタグ。

en: 404 Title
ja_JP: 404タイトル

en: Title tag on 404 Not Found error page.
ja_JP: 404 Not Foundエラーページのタイトルタグ。

en: Response Code
ja_JP: レスポンスコード

en: Items
ja_JP: 項目

en: Update data manually
ja_JP: データを手動で更新する

note: translators: post type links
en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
ja_JP: There are %s published posts where the focus keyword does not appear in the post title.

en: Cooking Time
ja_JP: 調理時間

en: Description
ja_JP: 説明

en: None
ja_JP: なし

en: Save
ja_JP: 保存

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Add Link
ja_JP: リンク追加

en: Alternative Text
ja_JP: 代替テキスト

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: General
ja_JP: 一般

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Insert/edit link
ja_JP: リンクの挿入/編集

en: Keyword
ja_JP: キーワード

en: Link inserted.
ja_JP: リンクを挿入しました。

en: Link selected.
ja_JP: リンクを選択しました。

en: Location
ja_JP: 場所

en: Off
ja_JP: オフ

en: Price
ja_JP: 金額

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Update
ja_JP: 更新

en: Setup Wizard
ja_JP: 設定ウィザード

en: Import &amp; Export
ja_JP: インポート / エクスポート

en: Copy Link URL to Clipboard
ja_JP: リンク URL をクリップボードにコピー

en: Link Title
ja_JP: リンクタイトル

en: Modules
ja_JP: モジュール

en: Facebook profile URL
ja_JP: Facebook プロフィール URL

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Help &amp; Support
ja_JP: ヘルプとサポート

en: In stock
ja_JP: 在庫あり

en: On
ja_JP: オン

en: SEO Title
ja_JP: SEO タイトル

en: Search Options
ja_JP: 検索設定

en: This field is required.
ja_JP: この欄は入力必須です。

en: Twitter username (without @)
ja_JP: Twitter ユーザー名 (@ は不要)

note: translators: plugin url
en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a> をご利用いただきありがとうございます。

en: Small Business Site
ja_JP: スモールビジネスサイト

en: Sitemap Settings
ja_JP: サイトマップ設定

en: Settings could not be imported:
ja_JP: 設定をインポートできませんでした:

en: SEO Score: Good
ja_JP: SEO スコアー: 良い

en: SEO Score: Bad
ja_JP: SEO スコアー: 悪い

en: Personal Blog
ja_JP: 個人ブログ

en: Panel
ja_JP: パネル

en: Other Personal Website
ja_JP: 他の個人サイト

en: Other Business Website
ja_JP: 他のビジネスサイト

en: No settings found to be imported.
ja_JP: インポートされた設定が見つかりません。

en: No matches found.
ja_JP: 一致するものが見つかりませんでした。

en: No backup key found to delete.
ja_JP: 削除するバックアップキーが見つかりません。

en: Calories
ja_JP: カロリー

en: Business Type
ja_JP: 事業の種類

en: Backup successfully deleted.
ja_JP: バックアップが正常に削除されました。

en: Backup restored successfully.
ja_JP: バックアップの復元に成功しました。

en: Backup does not exist.
ja_JP: バックアップは存在しません。

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
ja_JP: <code>rel="nofollow"</code> を追加

en: SEO Details
ja_JP: SEO の詳細

en: Insert Link in Content
ja_JP: コンテンツにリンクを挿入

en: Focus Keyword Not Set
ja_JP: 重要なキーワードが設定されていません

en: Backup created successfully.
ja_JP: バックアップを正常に作成しました。

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
ja_JP: 入力した正規 URL は有効な URL ではないようです。 SEOメタボックス &raquo; 詳細設定タブで再確認してください。

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data failed.
ja_JP: %s データの消去に失敗しました。

en: Action not allowed.
ja_JP: アクションは許可されていません。

en: Unable to create backup this time.
ja_JP: 今回はバックアップを作成できません。

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
ja_JP: 設定が正常にインポートされました。 古い構成はバックアップとして保存されています。

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
ja_JP: Facebook などのソーシャルメディアサイトで使われるようにするには、画像サイズを200x200ピクセル以上にするべきです。

en: Link Suggestions
ja_JP: リンクの提案

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
ja_JP: ボタンをクリックして、URLをコピーするか、コンテンツにリンクを挿入します。 投稿コンテンツにリンクをドラッグアンドドロップすることもできます。

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
ja_JP: この投稿へのリンクの提案は表示できません。 この投稿のカテゴリとタグを選択し、他の投稿をピラーコンテンツとしてマークして、ここに表示されるようにしてください。

en: Articles noindexed
ja_JP: noindex の投稿

en: SEO Desc
ja_JP: SEO の説明

en: Pillar Content
ja_JP: ピラーコンテンツ

en: Community Blog/News Site
ja_JP: コミュニティブログ/ニュースサイト

en: Personal Portfolio
ja_JP: 個人ポートフォリオ

en: Webshop
ja_JP: ウェブショップ

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data successfully done.
ja_JP: %s データのクリーンアップが正常に完了しました。
