Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to da_DK translation catalogue (1379 entries)

en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
da_DK:  %1$s plugin deaktiveres automatisk fremadrettet for at undgå konflikter. <strong>Det anbefales derfor at importere de data, du skal bruge nu.</strong>

en:  Remove parent slugs
da_DK: Fjern overordnede korttitel

en:  To
da_DK: Til

en: $id variable required
da_DK: $id variabel påkrævet

en: $title variable required
da_DK: $title variabel påkrævet

en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
da_DK[0]: %1$d sortering ændret til %2$s.
da_DK[1]: %1$d sorteringer ændret til %2$s.

en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
da_DK: %1$s Et filter til at fjerne Rank Math-dataene fra databasen er til stede. Deaktivering og sletning af dette plugin vil fjerne alt, der er relateret til Rank Math plugin. %2$s

en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

en: %1$s, %2$s and %3$s
da_DK: %1$s, %2$s og %3$s

en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
da_DK[0]: %d Rank Math overgang ryddet.
da_DK[1]: %d Rank Math overgange ryddet.

en: %d day | %d days
da_DK[0]: %d dag
da_DK[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da_DK[0]: %d time
da_DK[1]: %d timer

en: %d log(s) deleted.
da_DK: %d log(s) slettet.

en: %d minute | %d minutes
da_DK[0]: %d minut
da_DK[1]: %d minutter

en: %d redirection(s) successfully deleted.
da_DK: %d omdirigering(er) slettet med succes.

en: %s Advanced Robots Meta
da_DK: %s Avancerede robotter Meta

en: %s Archive Description
da_DK: %s Arkivbeskrivelse

en: %s Archive Descriptions
da_DK: %s Arkivbeskrivelser

en: %s Archive Title
da_DK: %s Arkivtitel

en: %s Archive Titles
da_DK: %s Arkivtitler

en: %s Archives Advanced Robots Meta
da_DK: %s Arkiver avancerede robot Meta

en: %s Archives Robots Meta
da_DK: %s Arkivers Robot Meta

en: %s Description
da_DK: %s Beskrivelse

en: %s Robots Meta
da_DK: %s Robot meta

en: %s Title
da_DK: %s titel

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s archives
da_DK: %s arkiver

en: %s day | %s days
da_DK[0]: %s dag
da_DK[1]: %s dage

en: %s hour | %s hours
da_DK[0]: %s time
da_DK[1]: %s timer

en: %s minute | %s minutes
da_DK[0]: %s minut
da_DK[1]: %s minutter

en: %s month | %s months
da_DK[0]: %s måned
da_DK[1]: %s måneder

en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
da_DK[0]: %s side indsendt til IndexNow.
da_DK[1]: %s sider indsendt til IndexNow.

en: %s second | %s seconds
da_DK[0]: %s sekund
da_DK[1]: %s sekunder

en: %s week | %s weeks
da_DK[0]: %s uge
da_DK[1]: %s uger

en: %s year | %s years
da_DK[0]: %s år
da_DK[1]: %s år

en: &raquo; Redirect this page
da_DK: & raquo; Omdiriger denne side

en: (No Description)
da_DK: (Ingen beskrivelse)

en: (No Title)
da_DK: (Ingen titel)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: (none)
da_DK: (ingen)

en: (opens in a new window)
da_DK: (åbner i et nyt vindue)

en: +%d More...
da_DK: +%d mere...

en: .htaccess file is not writable.
da_DK: .htaccess filen er ikke skrivebar.

en: .htaccess file not found.
da_DK: .htaccess fil ikke fundet.

en: .htaccess file updated successfully.
da_DK: .htaccess file blev opdateret uden problemer.

en: 11-50 Positions
da_DK: 11-50 positioner

en: 301 Permanent Move
da_DK: 301 Permanent flyttet

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
da_DK: 301-omdirigeringer er <em>permanente</em>. Den gamle URL vil blive fjernet i søgemaskinerne og erstattet af den nye, hvilket giver SearchRank og andre SEO-scores videre. Browsere kan også gemme den nye URL i cache og omdirigere til den, selv efter omdirigeringen er slettet fra listen her.

en: 302 Temporary Move
da_DK: 302 Midlertidig flyttet

en: 307 Temporary Redirect
da_DK: 307 Midlertidig omdirigeret

en: 404 Error: page not found
da_DK: 404 Fejl - Siden ikke fundet

en: 404 Log successfully deleted.
da_DK: 404 Log blev slettet, uden problemer.

en: 404 Monitor
da_DK: 404 fejlvisning

en: 404 Monitor Log
da_DK: 404 Monitor log

en: 404 Title
da_DK: 404 Titel

en: 404 label
da_DK: 404 etiket

en: 410 Content Deleted
da_DK: 410 Indhold slettet

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
da_DK: 451 Indhold utilgængeligt af juridiske årsager

en: <strong>API Error:</strong> %s
da_DK: <strong>API Fejl:</strong> %s

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
da_DK: <strong>Aktiver/deaktiver</strong> omdirigeringer. Deaktiverede omdirigeringer træder ikke i kraft på dit websted.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
da_DK: <strong>Slet</strong> fjerner permanent elementet fra listen.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
da_DK: <strong>Slet</strong> fjerner omdirigeringen permanent.

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
da_DK: <strong>Rediger</strong> omdirigeringsdetaljer: fra/til URL og omdirigeringstypen.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
da_DK: <strong>Min. størrelse: 112Χ112px</strong>.<br /> Et kvadreret billede foretrækkes af søgemaskinerne.

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
da_DK: <strong>Bemærk:</strong> Denne mellemliggende side vises kun til administratorer. Besøgende på websted bliver omdirigeret uden forsinkelse.

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
da_DK: <strong>Omdirigering</strong> tager dig til omdirigerings administrering, for at omdirigere 404 URL'en.

en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
da_DK: <strong>SEO bemærkning:</strong> En tidligere udgivet %1$s er blevet flyttet til papirkurven. Du kan omdirigere <code>%2$s</code> til <a href="%3$s"> en ny url </a>.

en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
da_DK: <strong>SEO-meddelelse</strong>: Dit websted er indstillet til No Index og vises ikke i søgemaskiner. Du kan ændre søgemaskinens synlighed <a href="%1$s">herfra</a>.

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
da_DK: <strong>Se detaljer</strong> viser oplysninger om 404 anmodninger.

en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
da_DK: <strong>Advarsel:</strong> dit websteds søgemaskine-synlighed er indstillet til Skjult i <a href="%1$s" target="_blank">Indstillinger &gt; Læsning</a>. Det betyder, at de ændringer, du laver her, ikke vil træde i kraft. Indstil søgemaskinens synlighed til Offentlig for at kunne ændre indholdet af robots.txt.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
da_DK: Et link til arkivet for indlæggets forfatter, med forfatterens navn som som ankertekst.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
da_DK: Et link til indlægget, med titlen som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn og beskrivelse som ankertekst.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
da_DK: Et link til dit websted med dit websteds navn som ankertekst.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
da_DK: ACF-understøttelse hjælper Rank Math SEO med at læse og analysere indhold skrevet i de avancerede brugerdefinerede felter. Hvis dit tema bruger ACF, bør du aktivere denne mulighed.

en: AIOSEO Block Converter
da_DK: AIOSEO Blok konvertering

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: API Key Location
da_DK: Placering af API-nøgle

en: About Page
da_DK: Om side

en: Above & Below Content
da_DK: Over og under indhold

en: Above Content
da_DK: Over indhold

en: Accepted
da_DK: Godkendt

en: Access Time
da_DK: Adgangs tid

en: Account
da_DK: Konto

en: Action not allowed.
da_DK: Handling ikke tilladt.

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active modules
da_DK: Aktive moduler

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
da_DK: Tilføj automatisk <code>TITLE</code>-egenskab for alle <code>billeder</code> uden en <code>TITLE</code>-egenskab. egenskaberne anvendes dynamisk, når indholdet vises, og det lagrede indhold ændres ikke.

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
da_DK: Tilføj automatisk <code>alt</code>-egenskab til <code>billeder</code> uden <code>alt</code>-egenskab. egenskaben anvendes dynamisk, når indholdet vises, og det lagrede indhold ændres ikke.

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
da_DK: Tilføj <code>rel="nofollow"</code>

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
da_DK: Tilføj <code>rel="sponsored"</code>

en: Add Link
da_DK: Tilføj link

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add SEO Controls
da_DK: Tilføj SEO-kontroller

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
da_DK: Tilføj SEO-kontrol til brugerprofil sider. Adgang til meta box kan finjusteres, med kode ved hjælp af et speciel filter hook.

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
da_DK: Tilføj SEO-kontroller til redigeringsskærmen for at tilpasse SEO-indstilling for indlæg i denne posttype.

en: Add another
da_DK: Tilføj en anden

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
da_DK: Tilføj masseredigeringskolonner til skærmbilledet med indlægsliste.

en: Add content after each post in your site feeds.
da_DK: Tilføj indhold efter hvert indlæg i dit websteds feeds.

en: Add content before each post in your site feeds.
da_DK: Tilføj indhold før hvert indlæg i dit websteds feeds.

en: Add missing ALT attributes
da_DK: Tilføj manglende, ALT egenskaber

en: Add missing TITLE attributes
da_DK: Tilføj manglende TITLE egenskaber

en: Add number
da_DK: Tilføj nummer

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
da_DK: Tilføj ordentlige Meta-tags til dine bbPress-forumindlæg, kategorier, profiler osv. Få flere muligheder for at tage kontrol over, hvad søgemaskiner ser, og hvordan de ser det.

en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
da_DK: Føj sociale kontooplysninger til dit websteds Schema og Open Graph. %s.

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
da_DK: Tilføj term-id'er adskilt af komma. Denne indstilling anvendes for alle taksonomier.

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
da_DK: Tilføj SEO-kontroller for term-redigeringsskærmen, for at tilpasse SEO-mulighederne for de individuelle termer i denne klassificering.

en: Add time
da_DK: Tilføj tid

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
da_DK: Tilføj bruger-id'er adskilt af kommaer, for at ekskludere dem fra sitemap.

en: Additional Profiles
da_DK: Yderligere profiler

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
da_DK: Yderligere profiler, der skal tilføjes i Schema egenskaben <code>sameAs</code>.

en: Additional profile URLs
da_DK: Yderligere profil URL’er

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address Format
da_DK: Adresse format

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced Robots Meta
da_DK: Avancerede robot Meta

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: All
da_DK: Alle

en: All published posts have focus keywords set.
da_DK: Alle udgivne indlæg har fokusnøgleord sat.

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Alt attribute format
da_DK: Alt, egenskabs format

en: Alternative Text
da_DK: Alternativ tekst

en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
da_DK: En API Key er påkrævet for at vise integrerede Google Maps på dit websted. Få den her: %s

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
da_DK: En alternativ version af dit webstedsnavn (f.eks. et akronym eller et kortere navn).

en: Analyze this Page
da_DK: Analyser denne side

en: Anonymize IP addresses
da_DK: Anonymiser IP-adresser

en: Any
da_DK: Enhver

en: Application Category
da_DK: Ansøgningskategori

en: Archive Format
da_DK: Arkivformat

en: Archives for %s
da_DK: Arkiv for %s

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
da_DK: Er du sikker på, at du vil konvertere AIOSEO-blokke til Rank Math-blokke? Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
da_DK: Er du sikker på, at du vil konvertere Yoast-blokke til Rank Math-blokke? Denne handling er uigenkaldelig.

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette interne linksdata? Denne handling er uigenkaldelig.

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle omdirigeringsregler? Denne handling er uigenkaldelig.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette 404-loggen? Denne handling er uigenkaldelig.

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afbryde forbindelsen mellem Google-tjenester og dit websted?

en: Are you sure you want to do this?
da_DK: Er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle 404 fejl logfiler?

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Article
da_DK: Artikel

en: Article Type
da_DK: Artikeltype

en: Articles noindexed
da_DK: Artikler, noindexed

en: As NoFollow
da_DK: Som NoIndex

en: As NoIndex
da_DK: Som NoIndex

en: As Pillar Content
da_DK: Som Pillar indhold

en: Attachments
da_DK: Vedhæftninger

en: Attention: Search Engines can't see your website.
da_DK: Bemærk: Søgemaskiner kan ikke se dit websted.

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author Advanced Robots
da_DK: Forfatter, avancerede robot

en: Author Archive Description
da_DK: Forfatterarkivets beskrivelse

en: Author Archive Title
da_DK: Forfatterens arkivtitel

en: Author Archives
da_DK: Forfatterarkiver

en: Author Base
da_DK: Forfatterbase

en: Author Description
da_DK: Forfatter beskrivelse

en: Author ID
da_DK: Forfatter ID

en: Author Robots Meta
da_DK: Forfatter Robot Meta

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
da_DK: Metabeskrivelse for forfatterarkiv. SEO-indstillinger for specifikke forfatterarkiver kan indstilles med metaboksen i brugerprofilerne.

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
da_DK: Forfatterens biografiske info om det nuværende indlæg, side eller forfatterarkiv.

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
da_DK: Forfatterens bruger id for det nuværende indlæg, side eller forfatterarkiv.

en: Authors
da_DK: Forfattere

en: Auto
da_DK: Automatisk

en: Auto Post Redirect
da_DK: Automatisk omdirigering af indlæg

en: Auto-Submit Post Types
da_DK: Automatisk indsend indlægstyper

en: Automatic Updates
da_DK: Automatiske opdateringer

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
da_DK: Tilføj automatisk <code>rel="nofollow"</code> egenskab for eksterne links, der vises i dine indlæg, sider og andre indlægstyper. Egenskaben anvendes dynamisk, når indholdet vises, og det gemte indhold ændres ikke.

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
da_DK: Tilføj automatisk <code>rel="nofollow"</code> egenskaben for links der peger på eksterne billedfiler. Egenskaben anvendes dynamisk når indholdet vises, og det gemte indhold ændres ikke.

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
da_DK: Tilføj automatisk egenskaben <code>target="_blank"</code> til eksterne links, der vises i dine indlæg, sider og andre indlægstyper for at få dem til at åbne i en ny browserfane eller et nyt vindue. egenskaben anvendes dynamisk, når indholdet vises, og det lagrede indhold ændres ikke.

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
da_DK: Skriv automatisk det første tegn i hvert ord i titlerne med stort.

en: Availability
da_DK: Tilgængelighed

en: Availability Starts
da_DK: Tilgængeligheden starter

en: Available Actions
da_DK: Mulige handlinger

en: Available variables
da_DK: Tilgængelige variabler

en: Average Position
da_DK: Gennemsnitlig position

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Backup created successfully.
da_DK: Backup fuldført, uden problemer.

en: Backup does not exist.
da_DK: Backup, eksistere ikke.

en: Backup restored successfully.
da_DK: Backup gendannet, uden problemer.

en: Backup successfully deleted.
da_DK: Backup slettet, uden problemer.

en: Bad Request
da_DK: Forkert anmodning

en: Bad request. Please check the code.
da_DK: Dårlig anmodning. Tjek venligst koden.

en: Baggage Tracking
da_DK: Bagage sporing

en: Baidu Webmaster Tools
da_DK: Baidu webmasterværktøj

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
da_DK: Vær forsigtig, når du redigerer htaccess filen, det er nemt at lave fejl og ødelægge dit websted. Hvis det sker, kan du gendanne filen til dens tilstand <strong>før den sidste redigering</strong> ved at erstatte htaccess filen med sikkerhedskopien, oprettet af Rank Math i samme mappe (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em> ) ved hjælp af en FTP-klient.

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Below Content
da_DK: Under indhold

en: Bill Payment
da_DK: Betaling af regning

en: Billing Support
da_DK: Regnings support

en: Bing Webmaster Verification Page
da_DK: Bing Webmaster Verifikationsside

en: Blocks
da_DK: Blokke

en: Blocks import failed.
da_DK: Blokimport mislykkedes.

en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
da_DK[0]: Blokke konverteret med succes i %d indlæg.
da_DK[1]: Blokke konverteret med succes i %d indlæg.

en: Blog Post
da_DK: Blogindlæg

en: Blog Public
da_DK: Offentlig blog

en: Bolivia, Plurinational State Of
da_DK: Bolivia, den plurinationale stat

en: Book
da_DK: Bog

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: BuddyPress group description
da_DK: BuddyPress Gruppebeskrivelse

en: BuddyPress:
da_DK: BuddyPress

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandlinger

en: Bulk Editing
da_DK: Masseredigering

en: Business Type
da_DK: Virksomhedstype

en: Buy
da_DK: Køb

en: CAUTION:
da_DK: ADVARSEL:

en: Cache deleted.
da_DK: Cache slettet.

en: Calories
da_DK: Kalorier

en: Can't update redirection.
da_DK: Kan ikke opdatere omdirigering.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Capitalize Titles
da_DK: Sæt titler med stort

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
da_DK: Korttype valgt ved oprettelse af et nyt indlæg. Dette gælder også for indlæg uden valgt korttype.

en: Categories (advanced)
da_DK: Kategorier (avanceret)

en: Change Key
da_DK: Skift nøgle

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
da_DK: Skift <code>/author/</code>-delen i forfatterarkivets URL'er.

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
da_DK: Skift stilen for frontend SEO resultat mærket.

en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
da_DK: Det er meget nemt at ændre din undertitel . Bare gå over til <a target="_blank" href="%1$s">Indstillinger - Generelt</a> i WordPresss admin-menu (til venstre), eller klik på linket i denne sætning.

en: Check Key
da_DK: Tjek nøgle

en: Check the presence of sitemaps on your website
da_DK: Tjek tilstedeværelsen af sitemaps på dit website

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
da_DK: Tjek dit websted for SEO-venlig permalinkstruktur

en: Check your site's visibility to search engines
da_DK: Tjek dit websteds synlighed for søgemaskiner

en: Chinese
da_DK: Kinesisk

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
da_DK: Vælg, hvordan HTML-sitemappet skal vises.

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
da_DK: Vælg, hvordan du vil sortere elementerne i HTML-sitemappet.

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
da_DK: Vælg de overskrifter, der skal udelades fra blokken Indholdsfortegnelse.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
da_DK: Vælg om dette websted repræsenterer en person eller en virksomhed.

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Cleanup of %s data failed.
da_DK: Oprydning af %s data, fejlede.

en: Cleanup of %s data successfully done.
da_DK: Oprydning af %s data er gennemført, uden problemer.

en: Clear 404 Log
da_DK: Ryd 404-log

en: Clear Cache
da_DK: Ryd cache

en: Clear History
da_DK: Tøm historik

en: Clear Log
da_DK: Ryd log

en: Clear SEO Analyzer
da_DK: Ryd SEO Analyzer

en: Click here to know how
da_DK: Klik her for at vide hvordan

en: Click here to reconnect.
da_DK: Klik her for at genskabe forbindelsen.

en: Click here to see all the exciting features.
da_DK: Klik her for at se alle de spændende funktioner.

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
da_DK: Klik på knappen for at kopiere URL eller indsætte et link i indholdet. Du kan også trække og slippe links, ind i indhold.

en: Click to refresh the available credits.
da_DK: Klik for at opdatere de tilgængelige kreditter.

en: Closing Time
da_DK: Lukketid

en: Co-founder of Rank Math
da_DK: Medstifter af Rank Math

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
da_DK: Kommasepareret liste over kategorier, der er tilknyttet det nuværende indlæg

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
da_DK: Kommasepareret liste over tags, der er tilknyttet det nuværende indlæg

en: Community Blog/News Site
da_DK: Fællesskabs blog/Nyhedswebsted

en: Confirm custom tagline is set for your site
da_DK: Bekræft, at tilpasset tagline er indstillet for dit websted

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
da_DK: Bekræft, at fokussøgeord er indstillet for alle dine indlæg

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
da_DK: Bekræft, om Rank Math er knyttet til Search Console

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
da_DK: Forbind Rank Math med Google Search Console, for at se de vigtigste oplysninger fra Google direkte i dit WordPress dashboard.

en: Connect Your Rank Math Account
da_DK: Forbind din Rank Math konto

en: Contact Page
da_DK: Kontaktside

en: Contains
da_DK: indeholder

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
da_DK: Indhold A.I. (Kunstig intelligens)

en: Content AI
da_DK: Indhold AI

en: Content AI is not enabled on this Post type.
da_DK: Indhold AI er ikke aktiveret på denne posttype.

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
da_DK: Indholdet er låst, fordi en robots.txt-fil er til stede i rodmappen.

en: Continue redirecting
da_DK: Fortsæt omdirigering

en: Convert Blocks
da_DK: Konverter blokke

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
da_DK: Konverter ofte stillede spørgsmål, vejledninger og indholdsfortegnelsesblokke oprettet ved hjælp af Yoast. Brug denne indstilling til nemt at flytte dine tidligere blokke til Rank Math.

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
da_DK: Konverter TOC-blok oprettet ved hjælp af AIOSEO. Brug denne mulighed til nemt at flytte dine tidligere blokke ind i Rank Math.

en: Cooking Time
da_DK: Tilberedningstid

en: Copy Link URL to Clipboard
da_DK: Kopier link URL til udklipsholder

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
da_DK: Kunne ikke kontrollere fokussøgeord i indlæg – postmetatabellen overskrider størrelsesgrænsen.

en: Counter
da_DK: Tæller

en: Course
da_DK: Kursus

en: Course Provider
da_DK: Kursusudbyder

en: Course Provider Name
da_DK: Kursusudbyderens navn

en: Course Provider URL
da_DK: Kursusudbyder URL

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
da_DK: Opret et sitemap til nyheder til dit nyhedsrelaterede indhold. Du har kun brug for et sitemap til nyheder, hvis du planlægger at slå nyhedsrelateret indhold op på dit website.

en: Create and edit redirections
da_DK: Opret og rediger omdirigeringer

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Credit Card Support
da_DK: Kreditkort support

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Cuisine
da_DK: Køkken

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Current Date
da_DK: Nuværende dato

en: Current Day
da_DK: Nuværende dag

en: Current Month
da_DK: Nuværende måned

en: Current Term
da_DK: Nuværende term

en: Current Time
da_DK: Nuværende tid

en: Current Time (advanced)
da_DK: Nuværende tid (avanceret)

en: Current Year
da_DK: Nuværende år

en: Current page number
da_DK: Nuværende sidenummer

en: Current server date
da_DK: Nuværende server dato

en: Current server day
da_DK: Nuværende server dag

en: Current server month
da_DK: Nuværende server måned

en: Current server time
da_DK: Nuværende server tid

en: Current server time with custom formatting pattern.
da_DK: Nuværende servertid med brugerdefineret formateringsmønster.

en: Current server year
da_DK: Nuværende server år

en: Current term description
da_DK: Nuværende term beskrivelse

en: Current term name
da_DK: Nuværende term navn

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom (use shortcode)
da_DK: Brugerdefineret (brug shortcode)

en: Custom Field (advanced)
da_DK: Brugerdefineret felt (avanceret)

en: Custom Fields
da_DK: Brugerdefinerede felter

en: Custom Redirection
da_DK: Brugerdefinerede omdirigering

en: Custom Term (advanced)
da_DK: Brugerdefineret term (avanceret)

en: Custom Term description
da_DK: Brugerdefineret term beskrivelse

en: Custom Term description.
da_DK: Brugerdefineret term titel.

en: Custom Term title.
da_DK: Tilpasset term titel.

en: Custom Url
da_DK: Brugerdefineret URL

en: Custom field value
da_DK: Brugerdefineret feltværdi

en: Custom field value.
da_DK: Brugerdefineret feltværdi.

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
da_DK: Brugerdefineret eller genereret SEO Beskrivelse af det aktuelle indlæg/side

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
da_DK: Brugerdefineret eller genereret SEO titel på det aktuelle indlæg/side

en: Custom term value
da_DK: Brugerdefineret term værdi

en: Custom term value.
da_DK: Brugerdefineret term værdi.

en: Custom values for robots meta tag on author page.
da_DK: Brugerdefinerede værdier for robots-metatag på forfattersiden.

en: Custom values for robots meta tag on date page.
da_DK: Brugerdefinerede værdier for robot metatag på dato siden.

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
da_DK: Brugerdefinerede værdier for robots-metatag på gruppesiden.

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
da_DK: Brugerdefinerede værdier for robot meta tag på hjemmesiden.

en: Customer Service
da_DK: Kundeservice

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Czechia
da_DK: Tjekkiet

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Data Chart
da_DK: Datadiagram

en: Data Rows: %s
da_DK: Datarækker: %s

en: Data Stream
da_DK: Datastrøm

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
da_DK: Dataimport fungerer ikke for denne tjeneste, da der ikke gives tilstrækkelige tilladelser.

en: Database Table: Inspections
da_DK: Databasetabel: Inspektioner

en: Database Tools
da_DK: Database værktøjer

en: Date Advanced Robots
da_DK: Dato Avancerede Robotter

en: Date Archive Description
da_DK: Dato arkiv beskrivelse

en: Date Archive Title
da_DK: Dato arkiv titel

en: Date Archives
da_DK: Dato arkiver

en: Date Modified
da_DK: Ændringsdato

en: Date Modified (advanced)
da_DK: Dato modificeret (avanceret)

en: Date Posted
da_DK: Udgivelsesdato

en: Date Published
da_DK: Udgivelsesdato

en: Date Published (advanced)
da_DK: Udgivelsesdato (avanceret)

en: Date Robots Meta
da_DK: Dato Robots Meta

en: Date archive description.
da_DK: Dato arkiv beskrivelse

en: Days
da_DK: Dage

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Debug Redirections
da_DK: Fejlfind omdirigeringer

en: Default
da_DK: Standard

en: Default 404
da_DK: Standard 404

en: Default Country
da_DK: Standard land

en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
da_DK: Standard beskrivelse for enkelte %s sider. Dette kan ændres pr. indlæg på indlægseditorens skærm.

en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
da_DK: Standard rich snippet er valgt, når du har oprettet et nyt indlæg af denne type. Hvis %s er valgt, vil det blive anvendt for alle eksisterende indlæg uden et skema valgt.

en: Default rich snippet selected when creating a new product.
da_DK: Standard rich uddrag valgt, når der oprettes et nyt produkt.

en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
da_DK: Standard titel tag for enkelte %s sider. Dette kan ændres på post basis via indlægseditorens skærm.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
da_DK: Standardværdier for robot meta tag. Disse kan ændres for de individuelle indlæg, taksonomier mv.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Internal Links
da_DK: Slet interne links

en: Delete Internal Links Data
da_DK: Slet interne linksdata

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

en: Delete Redirections
da_DK: Slet omdirigeringer

en: Delete Redirections Rules
da_DK: Slet omdirigeringsregler

en: Delete data
da_DK: Slet data

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description for %s archive pages.
da_DK: Beskrivelse for %s arkivsider.

en: Description for %s archives
da_DK: Beskrivelse for %s arkiver.

en: Description of the site
da_DK: Beskrivelse af webstedet.

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
da_DK: Beskrivelse af dit websted, når det deles på Facebook, Twitter og andre sociale netværk.

en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
da_DK: Giv søgemaskiner som Bing og Yandex direkte besked ved hjælp af %s, når sider tilføjes, opdateres og fjernes, eller indsend URL'er manuelt.

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disconnect
da_DK: Afbryd forbindelse

en: Display Format
da_DK: Visningsformat

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
da_DK: Vis forfatterens "pæne navn" på det nuværende indlæg, side eller forfatterarkiv.

en: Display homepage breadcrumb in trail.
da_DK: Vis startsiden brødkrumme i sporet.

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
da_DK: Vis fejlretningskonsollen i stedet for at blive omdirigeret. Administratorer kun.

en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
da_DK: Vis mærkerne automatisk, eller indsæt %1$s shortcode i dine indlæg og %2$s skabelontagget i dine tema-skabelonfiler.

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Edit .htaccess
da_DK: Rediger .htaccess

en: Edit Homepage SEO Settings
da_DK: Rediger Hjemmesidens SEO indstillinger

en: Edit SEO settings for the search results page
da_DK: Rediger SEO indstillinger for siden med søgeresultater

en: Edit SEO settings for this archive page
da_DK: Rediger SEO indstillinger for denne arkiv side

en: Edit default SEO settings for this post type
da_DK: Rediger standart SEO indstillinger for denne post type

en: Edit robots.txt
da_DK: Rediger robots.txt

en: Edition
da_DK: Udgave

en: Editor's Rating:
da_DK: Redaktørens bedømmelse:

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Email Reports
da_DK: E-mail rapporter

en: Email report frequency.
da_DK: Hyppighed af e-mail-rapporter.

en: Emergency
da_DK: Nødsituation

en: Employment Type
da_DK: Ansættelsestype

en: Empty Trash
da_DK: Tøm papirkurv

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
da_DK: Aktiver metaboks for linkforslag, for denne posttype sammen, med funktionen Pillar Content.

en: Enable Tracking
da_DK: Aktiver sporing

en: Enable breadcrumbs function
da_DK: Aktiver brødkrumme funktionen

en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
da_DK: Aktiver eller deaktiver datoarkiverne (f.eks. %s). Hvis denne mulighed er deaktiveret, vil datoarkiverne blive omdirigeret til hjemmesiden.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
da_DK: Aktiver understøttelse af de strukturerede data, som tilføjer Schema på dit websted, hvilket resulterer i "rich search" resultater, bedre CTR og mere trafik.

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
da_DK: Aktiver BuddyPress-modulet til Rank Math SEO, for at gøre dit BuddyPress-forum SEO-venligt, ved at tilføje ordentlige metatags til alle forumsider.

en: Enable the HTML sitemap.
da_DK: Aktiver HTML-sitemappet.

en: Enable the Index Status tab
da_DK: Aktiver fanebladet Indeksstatus

en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
da_DK: Aktiver denne indstilling, for at registrere et REST API-slutpunkt, der returnerer HTML-metatags for en given URL. %s

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
da_DK: Aktiver denne mulighed for at vise Analytics-statistik på forsiden, lige efter administratorlinjen.

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
da_DK: Aktiver denne indstilling for at vise fanen Indeksstatus i Analytics-modulet.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
da_DK: Aktiverer eller deaktiverer forfatterarkiver. Hvis den er deaktiveret, omdirigeres forfatterarkiverne til din hjemmeside. For at undgå problemer med duplikeret indhold, arkiverer noindex-forfatteren, hvis du holder dem aktiveret.

en: End Date
da_DK: Slutdato

en: End With
da_DK: Ender med

en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
da_DK: Indtast %s. Alternativt kan du indtaste et bruger-id ovenfor.

en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
da_DK: Indtast %s. Brug et komma for at adskille flere id'er. Alternativt kan du indtaste et app-id nedenfor.

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
da_DK: Angiv URI'er eller søgeordene, du ønsker at forhindre i at blive logget i 404 -visningen.

en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
da_DK: Indtast alfanumerisk hemmeligt ID. %s.

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
da_DK: Indtast indlægs-id'er for indlæg, du vil ekskludere fra sitemap'et, adskilt af kommaer. Denne mulighed **gælder** for alle indlægstyper inklusive indlæg, sider og tilpassede indlægstyper.

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
da_DK: Indtast forfatterens Twitter-brugernavn for at tilføje <code>twitter:creator</code>-tag til indlæg. f.eks.: <code>RankMathSEO</code>

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
da_DK: Angiv den standardtitel, der skal bruges til blokken Indholdsfortegnelse.

en: Enter the name of your site to appear in search results.
da_DK: Indtast navnet på dit websted, der skal vises i søgeresultaterne.

en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
da_DK: Indtast din HTML-kode eller -id til bekræftelse af Baidu Webmaster Tools. Lær hvordan du får det: %s

en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
da_DK: Indtast din HTML-kode eller id for bekræftelse af Bing Webmaster Tools. Hent det her: %s

en: Enter your Google Search Console verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
da_DK: Indtast din HTML-kode eller id for bekræftelse af Google Search Console. Lær hvordan du får det: %s

en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
da_DK: Indtast din Norton Safe Web verifikations HTML-kode eller id. Lær hvordan du får det: %s

en: Enter your Pinterest verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
da_DK: Indtast din Pinterest verifikations HTML-kode eller id. Lær hvordan du får det: %s

en: Enter your Yandex verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
da_DK: Indtast din Yandex-verifikations HTML-kode eller id. Lær hvordan du får det: %s

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
da_DK: Indtast din komplette Facebook-side URL her. for eks:

en: Entry Price
da_DK: Entre pris

en: Error submitting page to IndexNow.
da_DK: Fejl ved indsendelse af side til IndexNow.

en: Error: Nonce verification failed
da_DK: Fejl: Ikke-bekræftelse mislykkedes

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
da_DK: Fejl: Rank Math blog-feedet kunne ikke downloades.

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Event Status
da_DK: Begivenhedsstatus

en: Event Type
da_DK: Begivenhedstype

en: Every 30 days
da_DK: Hver 30. dag

en: Exact
da_DK: Eksakt

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Example Category
da_DK: Eksempel kategori

en: Example Category 1, Example Category 2
da_DK: Eksempel kategori 1, Eksempel kategori 2

en: Example Post title
da_DK: Eksempel på posttitel

en: Example Tag
da_DK: Eksempel tag

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
da_DK: Eksempel Tag 1 | Eksempel Tag 2

en: Example Tag 1, Example Tag 2
da_DK: Eksempel Tag 1, Eksempel Tag 2

en: Example Term
da_DK: Eksempel term

en: Example Term Description
da_DK: Eksempel term beskrivelse

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
da_DK: Uddrag af det nuværende indlæg (eller automatisk genereret, hvis det ikke findes)

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
da_DK: Uddrag af det nuværende indlæg (uden automatisk genering)

en: Exclude Paths
da_DK: Ekskluder stier

en: Exclude Posts
da_DK: Ekskluder indlæg

en: Exclude Terms
da_DK: Ekskluder vilkår

en: Exclude User Roles
da_DK: Ekskluder brugerroller

en: Exclude Users
da_DK: Ekskluder brugere

en: Exclude this attachment from sitemap
da_DK: Ekskluder denne vedhæftede fil fra sitemap

en: Exclusive Offer!
da_DK: Eksklusivt tilbud!

en: Expiry Posted
da_DK: Udløb Udgivet

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export to .htaccess
da_DK: Exporter til .htaccess

en: Export to Nginx config file
da_DK: Exporter til Nginx config file

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
da_DK: Udvid funktionaliteten af WordPress ved at oprette omdirigeringer i vores plugin, når du ændrer slug på et indlæg, en side, kategori eller en CPT. Du kan modificere omdirigeringen yderligere i overensstemmelse med dine behov.

en: External Link Icon
da_DK: Eksternt link ikon

en: External Links
da_DK: Ekstern links

en: External Tools
da_DK: Eksterne værktøjer

en: FULL REPORT
da_DK: Komplet rapport

en: Facebook Authorship
da_DK: Facebook forfatterskab

en: Facebook Page URL
da_DK: Facebook-sides URL

en: Facebook Sharing Debugger
da_DK: Facebook delings fejlfinding

en: Facebook profile URL
da_DK: Facebook profil URL

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
da_DK: Fejlede under sikkerhedskopiering af .htaccess filen. Kontroller venligst fil-tilladelserne.

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
da_DK: Kunne ikke indsende URL'er. Se detaljer under fanen Historik.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
da_DK: Fejlede under opdatering af .htaccess filen. Kontroller venligst fil-tilladelserne.

en: Fallback Behavior
da_DK: Fallback adfærd

en: Featured image of the article.
da_DK: Fremhævede billede fra artiklen.

en: Fetching in Progress
da_DK: Indhentning igang

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: File Name of the attachment
da_DK: Fil Navn på vedhæftede fil

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
da_DK: Første kategori (alfabetisk) tilknyttet det nuværende indlæg <strong>ELLER</strong> nuværende kategori i kategoriarkiver

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
da_DK: Først tag (alfabetisk) der er tilknyttet det aktuelle indlæg <strong>ELLER</strong> nuværende tag på tag arkiver

en: Fix Analytics table collations
da_DK: Ret Analytics-tabelsortering

en: Fix Collations
da_DK: Ret samlinger

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
da_DK: Det er nemt at løse problemet - bare rediger indlægget/siden og tilføj fokus-nøgleordene til titlen.

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
da_DK: Det er nemt at løse dette problem - bare rediger indlægget, og indstil et fokusnøgleord. Følg derefter Rank Maths analysen for at forbedre dine placeringer.

en: Flush SEO Analyzer Data
da_DK: Ryd SEO-analysedata

en: Focus Keyword
da_DK: Fokus nøgleord

en: Focus Keyword Not Set
da_DK: Fokus nøgleord ikke indstillet

en: Focus Keyword of the current post
da_DK: Fokus nøgleord for det nuværende indlæg

en: Focus Keywords of the current post
da_DK: Fokus Nøgleord for det aktuelle indlæg

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
da_DK: Fokusnøgleord vises i titlerne på offentliggjorte indlæg, hvor det er indstillet.

en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
da_DK: For at få de bedste SEO-resultater skal du bruge en tilpasset permalinkstruktur, helst en, der inkluderer indlægstitlen (<code>%%postname%%</code>). Du kan ændre det ved at gå til <a href="%s">Indstillinger &gt; Permalinks</a>

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
da_DK: Til dit videoindhold er et videositemap et anbefalet trin til bedre placeringer og inklusion i videosøgningen.

en: Forbidden
da_DK: Forbudt

en: Format the label used for archive pages.
da_DK: Formatér etiketten, der bruges til arkivsider.

en: Format the label used for search results pages.
da_DK: Formatér etiketten, der bruges til søgeresultatsider.

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
da_DK: Format brugt til de nye <code>alt</code>-egenskabsværdier.

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
da_DK: Format brugt til de nye <code>title</code>-egenskabsværdier.

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
da_DK: Format bruges, når adressen vises ved hjælp af <code> [rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Tilgængelige Tags:{address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>

en: Format: +1-401-555-1212
da_DK: Format: +45-88-88-88-88

en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
da_DK: Heldigvis er det meget nemt at rette. Bare hop over til <a target="_blank" href="%1$s">Indstillinger - Permalinks</a>. Vælg derefter indstillingen "Indlægsnavn".

en: France
da_DK: Frankrig

en: Free
da_DK: Gratis

en: Free 15 Content AI Credits
da_DK: Gratis 15 indholds AI-kreditter

en: French
da_DK: Fransk

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From
da_DK: Fra

en: Frontend Stats Bar
da_DK: Frontend statistik-bar

en: GIF icon
da_DK: GIF ikon

en: Gender
da_DK: Køn

en: General
da_DK: Generelt

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Geo Coordinates
da_DK: Geokoordinater

en: German
da_DK: Tysk

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Get Rank Math PRO!
da_DK: Få Rank Math PRO!

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
da_DK: Få sofistikerede AI-forslag til relaterede søgeord, spørgsmål og links, der skal medtages i SEO meta- og indholdsområdet. %s.

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
da_DK: Få sofistikerede AI-forslag til relaterede nøgleord, spørgsmål og links, der skal inkluderes i SEO-meta- og indholdsområdet. Understøtter 80+ lande.

en: Getting Started
da_DK: Kom i gang

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
da_DK: Får du en omdirigeringsløkke eller har du brug for en frisk start? Slet alle omdirigeringer ved hjælp af dette værktøj. Bemærk: Denne proces er uigenkaldelig og sletter ALLE dine omdirigeringsregler.

en: Global Meta
da_DK: Global meta

en: Go Pro
da_DK: Få Pro

en: Google Rich Results (Desktop)
da_DK: Google Rich resultater (Desktop)

en: Google Rich Results (Mobile)
da_DK: Google Rich resultater (mobil)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
da_DK: DesktopGoogle Rich resultater - Googlebot Desktop

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
da_DK: Google Rich resultat test - Googlebot Smartphone

en: Google Search Console has been linked.
da_DK: Google Search Console er blevet tilknyttet.

en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
da_DK: Google tillader ikke Person som udgiver af artikler. Organisation vil blive brugt i stedet. Du kan læse mere om dette <a href="%s" target="_blank">her</a>.

en: Google oAuth is not authorized.
da_DK: Google oAuth er ikke autoriseret.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
da_DK: Googles Search Console er en vigtig kilde til information om dine placeringer og klikrater. Rank Math kan importere disse data, så du ikke behøver at logge ind på din Google-konto for at få de data, du har brug for.

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Group Advanced Robots Meta
da_DK: Gruppere avancerede robot Meta

en: Group Description
da_DK: Gruppebeskrivelse

en: Group Description.
da_DK: Gruppebeskrivelse

en: Group Robots Meta
da_DK: Dato Robot Meta

en: Group Title
da_DK: Gruppetitel

en: Group description of the current group
da_DK: Gruppebeskrivelse af nuværende gruppe

en: Group name of the current group
da_DK: Gruppenavn på den nuværende gruppe

en: Group name.
da_DK: Gruppenavn

en: Groups
da_DK: Grupper

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
da_DK: HTML-sidetitler spiller en stor rolle i Googles rangeringsalgoritme. Når du tilføjer et fokusnøgleord til et indlæg eller en side, vil Rank Math kontrollere, at du har brugt nøgleordet i titlen. Hvis den finder nogle indlæg eller sider, der mangler nøgleordet i titlen, vil den fortælle dig det her.

en: HTML Sitemap
da_DK: HTML-sitemap

en: Halloween Sale
da_DK: Halloween udsalg

en: Heading H1
da_DK: Overskrift H1

en: Heading H2
da_DK: Overskrift H2

en: Heading H3
da_DK: Overskrift H3

en: Heading H4
da_DK: Overskrift H4

en: Heading H5
da_DK: Overskrift H5

en: Heading H6
da_DK: Overskrift H6

en: Headline
da_DK: Overskrift

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Hello,
da_DK: Hej,

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Help &amp; Support
da_DK: Hjælp & support

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
da_DK: Her kan du opsætte brugerdefinerede omdirigeringer. Det er vigtigt at vælge den rigtige type omdirigering.

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide Post Title
da_DK: Skjul indlægstitel

en: Hide Post title from Breadcrumb.
da_DK: Skjul indlægstitel fra brødkrumme.

en: Hide Taxonomy Name
da_DK: Skjul klassificeringsnavn

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
da_DK: Skjul klassificeringsnavn for  brødkrumme.

en: Hide details
da_DK: Skjul detaljer

en: Hiring Organization
da_DK: Ansættelses Organisation

en: History
da_DK: Historik

en: Home
da_DK: Forside

en: Homepage
da_DK: Forside

en: Homepage Advanced Robots
da_DK: Hjemmeside Avancerede robot

en: Homepage Description for Facebook
da_DK: Hjemmeside beskrivelse for Facebook

en: Homepage Link
da_DK: Hjemmeside link

en: Homepage Meta Description
da_DK: Hjemmeside meta beskrivelse

en: Homepage Robots Meta
da_DK: Hjemmeside robotter Meta

en: Homepage SEO
da_DK: Hjemmeside SEO

en: Homepage Thumbnail for Facebook
da_DK: Hjemmeside miniaturebillede for Facebook

en: Homepage Title
da_DK: Hjemmeside titel

en: Homepage Title for Facebook
da_DK: Hjemmeside titel for Facebook

en: Homepage label
da_DK: Hjemmeside label

en: Homepage meta description.
da_DK: Hjemmeside meta beskrivelse

en: Homepage title tag.
da_DK: Hjemmeside titel tag

en: Hours:
da_DK: Timer:

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
da_DK: Markør over en række på listen, vil vise handlinglink, som giver dig mulighed for at administrere elementet. Du kan udføre følgende handlinger:

en: How many times your site was clicked on in the search results.
da_DK: Hvor mange gange der blev klikket på dit websted i søgeresultaterne.

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: I already added
da_DK: Jeg har allerede tilføjet

en: I already did
da_DK: Det har jeg allerede gjort

en: I already purchased
da_DK: Jeg har allerede købt

en: I already upgraded
da_DK: Jeg har allerede opgraderet

en: I understand the risks and I want to edit the file
da_DK: Jeg forstår risikoen, og jeg vil redigere filen

en: ID of the current post/page
da_DK: ID på det nuværende indlæg/side

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
da_DK: Hvis kategori er en underkategori, vis alle overordnet kategorier.

en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
da_DK: Hvis problemet fortsætter, venligst prøv løsningen beskrevet i vores vidensbase-artikel: %s

en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
da_DK: Hvis du kan se webstedsdataene i dine Search Console og Analytics-kontoen, men ikke her, så prøv %1$s at tilknytte din konto %2$s igen og sørg for, at de korrekte egenskaber er valgt i %1$s Analytics-indstillinger%2$s.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
da_DK: Hvis du ikke har et XML-sitemap, er den bedste mulighed, at installere et plugin, der opretter en sitemaps til dig. På den måde ved du, at sitemap altid vil være opdateret. Plugins kan også automatisk pinge søgemaskinerne, når XML-filen opdateres. Rank Math WordPress-plugin'et giver dig fuld kontrol over dit websteds XML-sitemaps. Du kan styre indstillingerne for hver side, mens du skriver eller redigerer den, og Rank Math vil pinge Google, så snart du indsender dine redigeringer. Dette resulterer i hurtige gennemgange og indeksering.

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
da_DK: Hvis du har hundredvis af 404 fejl, så stiger din fejl-log muligvis hurtigt. Vælg derfor kun denne mulighed, hvis du har meget få 404'er og ikke er i stand til at replikere 404 fejlen på en bestemt URL fra din ende.

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
da_DK: Hvis du ser et problem, mens du bruger Rank Math eller en af dets indstillinger - rydning af Rank Math-transienterne, løser problemet i de fleste tilfælde. Sletning af transienter sletter IKKE NOGEN data, der er tilføjet ved brug af Rank Math.

en: Ignore Query Parameters
da_DK: Ignorer forespørgselsparametre

en: Image Custom Fields
da_DK: Brugerdefinerede billed felter

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
da_DK: Billede, der vises, når din startside deles på Facebook og andre sociale netværk. Brug billeder, der er mindst 1200 x 630 pixels, for at få den bedste visning på enheder med høj opløsning.

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
da_DK: Billede, der vises, når din side deles på Facebook og andre sociale netværk. Brug billeder, der er mindst 1200 x 630 pixels, for at få den bedste visning på højopløsningsenheder.

en: Images
da_DK: Billeder

en: Images in Sitemaps
da_DK: Billeder i sitemaps

en: Import &amp; Export
da_DK: Import & eksport

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
da_DK: Importer AIO SEO plugin indstillinger, global meta, sitemap indstillinger, osv.

en: Import Author Meta
da_DK: Importer forfatter meta

en: Import Blocks
da_DK: Importer blokke

en: Import Locations
da_DK: Importer lokationer

en: Import Locations Settings.
da_DK: Importer placeringsindstillinger.

en: Import Post Meta
da_DK: Importer post meta

en: Import Redirections
da_DK: Importer omdirigeringer

en: Import Schemas
da_DK: Importere Schemas

en: Import Settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Import Social URLs of your author archive pages.
da_DK: Importer sociale URL-adresser på dine forfatterarkivsider.

en: Import Term Meta
da_DK: Importer term meta

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
da_DK: Importer alle schema data til indlæg, sider og brugerdefineret indlægstyper.

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
da_DK: Importer alle de omdirigeringer, du allerede har sat op i AIO SEO Premium.

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
da_DK: Importer og konverter alle kompatible blokke i indlægsindhold.

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
da_DK: Importer data som kategori, tag, og CPT meta data fra SEO.

en: Import meta data from the %1$s plugin.
da_DK: Importer metadata fra %1$s plugin.

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
da_DK: Importer meta oplysninger som titler, beskrivelser, fokus nøgleord, robot meta osv. På dine forfatter arkivsider.

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
da_DK: Importer meta oplysninger om dine indlæg/sider som f.eks. fokus nøgleord, titler, beskrivelser, robot meta, OpenGraph info, osv.

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
da_DK: Importer meta oplysninger til dine indlæg/sider som titler, beskrivelser, robot meta, OpenGraph info osv.

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
da_DK: Importer plugin indstillinger, global meta, sitemap indstillinger, osv.

en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
da_DK: Importer indstillinger og metadata fra %1$s plugin.

en: Imported %s redirections.
da_DK: Importeret %s omdirigeringer.

en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
da_DK: Importerede blokke fra indlæg %1$s - %2$s ud af %3$s

en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
da_DK: Importeret post meta for indlæg %1$s - %2$s ud af %3$s

en: Imported term meta for %s terms.
da_DK: Importeret termer meta for %s termer.

en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
da_DK: Importeret bruger meta til brugere %1$s - %2$s ud af %3$s

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
da_DK: I nogle tilfælde matcher Analytics-databasetabellerne eller -kolonnerne ikke med hinanden, hvilket kan forårsage databasefejl. Dette værktøj kan løse dette problem.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
da_DK: I nogle tilfælde viser de interne linksdata muligvis et for højt tal eller slet intet tal. Sletning af de interne linksdata kan muligvis løse problemet.

en: In stock
da_DK: På lager

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Include Empty Terms
da_DK: Inkluder tomme vilkår

en: Include Featured Images
da_DK: Medtag fremhævede billeder

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
da_DK: Medtag arkivsider for vilkårene i denne taksonomi i HTML-sitemappet.

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
da_DK: Inkluder arkivsider for vilkår for denne klassificering i XML-sitemap.

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
da_DK: Inkluder arkivsider med termer, som ikke har noget indhold tilknyttet.

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
da_DK: Medtag forfatterarkiver i HTML-sitemappet, hvis det er aktiveret.

en: Include author archives in the XML sitemap.
da_DK: Medtag forfatterarkiver i XML-sitemappet.

en: Include in HTML Sitemap
da_DK: Medtag i HTML-sitemap

en: Include in Sitemap
da_DK: Inkluder i sitemap

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
da_DK: Inkluder reference til billeder fra indlæggets indhold i sitemaps. Dette hjælper søgemaskiner med at indeksere de vigtige billeder på dine sider.

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
da_DK: Inkluder også det fremhævede billede, selvom det ikke vises direkte i indlæggets indhold.

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
da_DK: Medtag denne indlægstype i HTML-sitemappet, hvis det er aktiveret.

en: Include this post type in the XML sitemap.
da_DK: Inkluder denne indholdstype i XML-sitemap'et.

en: Incoming Links
da_DK: Indgående links

en: Index
da_DK: Indeks

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Insert Link in Content
da_DK: Indsæt link i indholdet

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
da_DK: Indsæt URL'er, der skal sendes til IndexNow API (én pr. linje, op til 10.000):

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
da_DK: Indsæt brugerdefinerede felt (post meta), som indeholder billed-URL'er, for at inkludere dem i sitemaps. Tilføj en pr. linje.

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
da_DK: Indsæt personlig Facebook profils URL, for at vise Facebook-forfatterskab, når dine artikler bliver delt på Facebook. for eks:

en: Insert/edit link
da_DK: Indsæt/rediger link

en: Installing the rollback version&#8230;
da_DK: Installere tilbage til versionen&#8230;

en: Instant Indexing
da_DK: Øjeblikkelig indeksering

en: Instant Indexing: Submit Page
da_DK: Øjeblikkelig indeksering: Indsend side

en: Instant Indexing: Submit Pages
da_DK: Øjeblikkelig indeksering: Indsend sider

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
da_DK: Instruerer søgemaskiner til at indeksere og vise disse sider i søgeresultaterne.

en: Internal Links
da_DK: Interne links

en: Internal Links successfully deleted.
da_DK: Interne links blev slettet, uden problemer.

en: Internal server error.
da_DK: Intern serverfejl

en: Invalid API key.
da_DK: Ugyldig API nøgle

en: Invalid URL.
da_DK: Ugyldig URL.

en: Invalid URLs provided.
da_DK: Ugyldig URL'er angivet.

en: Invalid post ID.
da_DK: Ugyldigt indlægs-ID.

en: Invalid regex pattern: %s
da_DK: Ugyldigt regex mønster: %s

en: Invalid request.
da_DK: Ugyldig anmodning.

en: Invalid term ID.
da_DK: Ugyldigt term ID.

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Is Pillar
da_DK: Er Pillar

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
da_DK: Er 404-fejlloggen ved at være ude af kontrol? Brug denne indstilling til at rydde ALLE 404-logfiler, der er genereret af dit websted i Rank Math 404-monitoren.

en: It seems that there are no stats to show right now.
da_DK: Det lader til, at der ikke er nogen statistikker at vise lige nu.

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
da_DK: Det er ikke særlig venligt for øjnene, og det gør intet for dit websteds SEO. Faktisk kan det skade det – Googles bot er ret forsigtig med at crawle sider, der ser autogenererede ud.

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italy
da_DK: Italien

en: Item Titles
da_DK: Varetitler

en: Items
da_DK: Emner

en: Items per page
da_DK: Emner pr side

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Job Posting
da_DK: Jobopslag

en: Job Title
da_DK: Stillingsbetegnelse

en: KML File
da_DK: KML fil

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Keyword
da_DK: Nøgleord

en: Keyword Rank Tracker
da_DK: Tracker for søgeordsrangering

en: Keywords
da_DK: Nøgleord

en: Korea, Republic Of
da_DK: Korea, republikken

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
da_DK: Etiket brugt til 404 fejlemne i brødkrummer.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
da_DK: SoftLabel bruges til hjemmesidelink (første element) i brødkrummer.

en: Large
da_DK: Stor

en: Last 30 Days
da_DK: Seneste 30 dage

en: Last Accessed
da_DK: Seneste tilgang

en: Last Mod.
da_DK: Sidste Mod.

en: Last Modified
da_DK: Senest ændret

en: Last modification date of the current post/page
da_DK: Sidste ændringsdato for det nuværende indlæg/side

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Latitude and longitude values separated by comma.
da_DK: breddegrader og længdegrader, adskilt med komma.

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Learn More
da_DK: Læs mere

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
da_DK: Lær mere om <a href="%s" target="_blank">KML-fil</a>.

en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
da_DK: Lær mere om <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.

en: Learn more.
da_DK: Lær mere.

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
da_DK: Lad feltet være tomt for at lade WordPress håndtere indholdet dynamisk. Hvis der faktisk er en robots.txt-fil til stede i rodmappen på dit websted, vil denne mulighed ikke i kraft, og du er nødt til at redigere filen direkte eller slette det, og derefter redigere herfra.

en: Less than a minute
da_DK: Mindre end et minut

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
da_DK: Lad Rank Math analysere dit websted og dit websteds indhold, ved hjælp af mere end 70 forskellige tests, for at levere skræddersyet SEO-analyse til dig.

en: Link Builder
da_DK: Link bygger

en: Link Counter
da_DK: Link tæller

en: Link Suggestion Titles
da_DK: Titler på linkforslag

en: Link Suggestions
da_DK: Link forslag

en: Link Title
da_DK: Link titel

en: Link inserted.
da_DK: Link indsat.

en: Link selected.
da_DK: Link markeret.

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
da_DK: Link til brug for hjemmeside (første element) i breadcrumbs.

en: Links Per Sitemap
da_DK: Links pr. sitemap

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
da_DK: Liste over brugerdefinerede felter, der skal medtages i sideanalysen. Tilføj en pr. linje.

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Local SEO
da_DK: Lokal SEO

en: Location
da_DK: Placering

en: Log Limit
da_DK: Log grænse

en: Log cleared - %d items deleted.
da_DK: Log slettet - %d elementer blev slettet.

en: Log item successfully deleted.
da_DK: Log emner, blev slettet uden problemer.

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
da_DK: Makedonien, den tidligere jugoslaviske republik

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
da_DK: Sørg for, at de fokusnøgleord, du har angivet for indlæggene, vises i deres titler.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
da_DK: Gør dine podcasts synlige via Google Podcasts, Apple Podcasts og lignende tjenester med Podcast RSS-feed og Schema Markup af Rank Math.

en: Manage All Redirections
da_DK: Administrer alle omdirigeringer

en: Manage Redirections
da_DK: Administrer omdirigeringer

en: Manage This Redirection
da_DK: Administrer denne omdirigering

en: Mark this page
da_DK: Marker denne side

en: Max Pages
da_DK: Maks sider

en: Max number of links on each sitemap page.
da_DK: Maks. antal links på hver sitemap side.

en: Max pages number
da_DK: Maks sider nummer

en: Media
da_DK: Medie

en: Meta to add or update data.
da_DK: Meta for at tilføje eller opdatere data.

en: Misc Pages
da_DK: Diverse sider

en: Mode
da_DK: Tilstand

en: Modified date with custom formatting pattern.
da_DK: modificeret dato med brugerdefinerede formaterings mønster.

en: Module slug
da_DK: Module korttitel

en: Module state either on or off
da_DK: Modultilstand enten til eller fra

en: Modules
da_DK: Moduler

en: Monday
da_DK: Mandag

en: More powerful options are available in the PRO version.
da_DK: Mere effektive muligheder er tilgængelige i PRO-versionen.

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
da_DK: De fleste WordPress-temaer placerer dit websteds tagline i en fremtrædende position (inde i header-tags nær toppen af siden). Brug af det rigtige slogan kan give dit websted et SEO-boost.

en: Move to Trash
da_DK: Flyt til papirkurv

en: Music
da_DK: Musik

en: NEW
da_DK: NY

en: NEW!
da_DK: NY!

en: Name
da_DK: Navn

en: Name of current post type (plural)
da_DK: Navn på nuværende indlægstype (flertal)

en: Name of current post type (singular)
da_DK: Navn på nuværende indlægstype (ental)

en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
da_DK: Naviger til %1$sIndstillinger > Læsning%2$s, og deaktiver denne mulighed: "Afskrækker søgemaskiner fra at indeksere dette websted".

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
da_DK: Har du brug for en ren "tavle" eller ikke i stand til at køre SEO Analyzer-værktøjet? Hvis du rydder analysedataene, kan problemet løses. At rydder SEO Analyzer-data er helt sikkert og fjerner ikke kritiske data fra dit websted.

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: New redirection created.
da_DK: Ny omdirigering oprettet.

en: New!
da_DK: Ny!

en: News Article
da_DK: Nyhedsartikel

en: News Sitemap
da_DK: News-sitemap

en: No 404 log data found.
da_DK: Ingen 404 logdata fundet.

en: No Archive
da_DK: Intet arkiv

en: No Internal Links data found.
da_DK: Ingen interne links-data fundet.

en: No Rank Math transients found.
da_DK: Ingen Rank Math-transienter fundet.

en: No Redirections found.
da_DK: Ingen omdirigeringer fundet.

en: No URLs provided.
da_DK: Ingen URL'er angivet.

en: No backup key found to delete.
da_DK: Der blev ikke fundet en backup nøgle som kunne slettes.

en: No collation mismatch to fix.
da_DK: Der er ingen uoverensstemmelse i sorteringen, der skal rettes.

en: No data found for the researched keyword.
da_DK: Ingen data fundet for det undersøgte nøgleord.

en: No items found.
da_DK: Ingen emner fundet

en: No matches found.
da_DK: Ingen match fundet.

en: No post found.
da_DK: Ingen indlæg fundet.

en: No posts found to convert.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen indlæg til konvertering.

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
da_DK: Ingen omdirigeringer tilføjet endnu. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection"> Tilføj ny omdirigering </a>

en: No redirections found in Trash.
da_DK: Ingen omdiriger fundet i papirkurven.

en: No settings found to be imported.
da_DK: Ingen indstillinger, fundet til importering.

en: No sitemaps found.
da_DK: Ingen sitemaps fundet.

en: No valid action found.
da_DK: Ingen gyldig handling fundet.

en: No valid id found.
da_DK: Ingen gyldig id fundet.

en: No, I don't want it
da_DK: Nej, jeg ønsker det ikke

en: No, maybe later
da_DK: Nej, måske senere

en: Nofollow Domains
da_DK: Nofollow Domæner

en: Nofollow Exclude Domains
da_DK: Nofollow udelukket domæner

en: Nofollow External Links
da_DK: Nofollow eksterne links

en: Nofollow Image File Links
da_DK: Nofollow billede-fils links

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
da_DK: Noindex tomme kategorier og tag-arkiver

en: Noindex Paginated Single Pages
da_DK: Noindex sideinddelte enkelt sider

en: Noindex Password Protected Pages
da_DK: Noindex  kodebeskyttede sider

en: Noindex Search Results
da_DK: Noindex søgeresultater

en: Noindex Subpages
da_DK: Noindex undersider

en: None
da_DK: Ingen

en: None (Click here to set one)
da_DK: Ingen (Klik her for at indstille en)

en: Norton Ownership Verification Page
da_DK: Norton Ejerskabsbekræftelsesside

en: Norton Safe Web Verification ID
da_DK: Norton Safe Web verifikations ID

en: Norway
da_DK: Norge

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Not Set
da_DK: Ikke indstillet

en: Not a valid settings founds to delete cache.
da_DK: Der findes ikke en gyldig indstilling til sletning af cache.

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Note
da_DK: Bemærk

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Now!
da_DK: Nu!

en: Numbered
da_DK: Nummereret

en: Object Type i.e. post, term, user
da_DK: Objekttype, dvs. indlæg, term, bruger

en: Object unique id
da_DK: Objektets enestående id

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
da_DK: Selvfølgelig, hvis du ikke giver Rank Math et fokusnøgleord at arbejde med, så kan det selvfølgelig ikke give dig nogen brugbar eedback.

en: Off
da_DK: Fra

en: On
da_DK: Til

en: On-Page Advanced Settings
da_DK: På - side avancerede indstillinger

en: On-Page Analysis
da_DK: På - side analyse

en: On-Page General Settings
da_DK: På - side generelle indstillinger

en: On-Page Schema Settings
da_DK: Indstillinger for On-Page Schema

en: On-Page Social Settings
da_DK: På - side sociale indstillinger

en: Online Event URL
da_DK: URL til onlinebegivenhed

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
da_DK: Tilføj kun <code>nofollow</code>-egenskab for linket, hvis destinations-domænet er på denne liste. Tilføj en pr. linje. Lad stå tomt for at anvende nofollow for <strong>ALLE</strong> eksterne domæner.

en: Open External Links in New Tab/Window
da_DK: Åbn eksterne links i ny fane/vindue

en: OpenGraph Thumbnail
da_DK: OpenGraph miniaturebillede

en: Opening Hours
da_DK: Åbningstider

en: Opening Hours Format
da_DK: Åbningstide format

en: Opening Time
da_DK: Åbningstid

en: Operating System
da_DK: Operativsystem

en: Organization
da_DK: Organisation

en: Organization Logo
da_DK: Organisationslogo

en: Organization Name
da_DK: Organisationsnavn

en: Organization URL
da_DK: Organisations URL

en: Other Business Website
da_DK: Anden virksomheds-websted

en: Other Personal Website
da_DK: Anden personlig websted

en: Others
da_DK: Andre

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
da_DK: Outputliste over kategorier, der er knyttet til det nuværende indlæg, med tilpasningsmuligheder.

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
da_DK: Outputliste over tags, der er knyttet til det nuværende indlæg, med tilpasningsmuligheder.

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
da_DK: Outputliste over termer fra den primære taksonomi, der er knyttet til det aktuelle indlæg.

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: PRO options are enabled.
da_DK: PRO indstillinger er aktiveret.

en: Package Tracking
da_DK: Pakkesporing

en: Page
da_DK: Side

en: Page %1$d of %2$d
da_DK: Side %1$d af %2$d

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page Number
da_DK: Side nummer

en: Page not found
da_DK: Side ikke fundet

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
da_DK: Sidetal med kontekst (dvs. side 2 af 4). Vises kun på side 2 og derover.

en: Pages
da_DK: Sider

en: Payroll
da_DK: Lønningsliste

en: Performer Name
da_DK: Udøverens navn

en: Performer URL
da_DK: Udøver URL

en: Permalink Structure
da_DK: Permanentlink struktur

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
da_DK: Permalinks er indstillet til en brugerdefineret struktur, men indlægstitlerne vises ikke i permalinksene.

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
da_DK: Permalinks er indstillet til standardværdien. <em>Smukke permalinks</em> er deaktiveret.

en: Person or Company
da_DK: Person eller virksomhed

en: Person/Organization Name
da_DK: Person-/organisationsnavn

en: Personal Blog
da_DK: Personlig blog

en: Personal Portfolio
da_DK: Personlig portfolio

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone Number
da_DK: Telefonnummer

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer

en: Pillar Content
da_DK: Pillar indhold

en: Pinterest Account
da_DK: Pinterest Konto

en: Pinterest Verification ID
da_DK: Pinterest verifikations ID

en: Play icon
da_DK: Afspil ikon

en: Please activate ACF plugin to use this module.
da_DK: Aktiver venligst ACF plugin, for at bruge dette modul.

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
da_DK: Aktiver venligst BuddyPress plugin, for at bruge dette modul.

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
da_DK: Aktiver venligst WooCommerce plugin for at bruge dette modul.

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
da_DK: Aktiver venligst bbPress plugin, for at bruge dette modul.

en: Please add at least one valid source URL.
da_DK: Tilføje venligst, mindst en gyldig kilde URL.

en: Please enable Redirections module.
da_DK: Aktiver venligst omdirigerings modulet.

en: Please enter a valid URL.
da_DK: Skriv venligst en gyldig URL

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Angiv venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic.
da_DK: Hold venligst kun et SEO plugin aktivt, ellers mister du muligvis din placering og trafik.

en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic.
da_DK: Hold venligst kun et sitemap-plugin aktivt, ellers mister du muligvis din placering og trafik.

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
da_DK: Bemærk venligst, at dette vil tilføje de vedhæftede side-URL'er til sitemap'et, ikke direkte billed-URL'er.

en: Please try reconnecting.
da_DK: Prøv venligst at genoprette forbindelsen.

en: Please use the correct format.
da_DK: Brug venligst det rigtige format.

en: Plugin deactivated successfully.
da_DK: Plugin deaktiveret uden problemer.

en: Plugin rollback successful.
da_DK: Plugin blev med succes rullet tilbage.

en: Plugin settings and site-wide meta data.
da_DK: Plugin indstillinger og websted-wide meta data.

en: Poland
da_DK: Polen

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Post Author
da_DK: Indholdsforfatter

en: Post Categories
da_DK: Indlægskategorier

en: Post Category
da_DK: Indlægs kategori

en: Post Excerpt
da_DK: Uddrag af indlæg

en: Post Excerpt Only
da_DK: Kun uddrag af indlæg

en: Post Formats
da_DK: Indlægsformater

en: Post Formats Archive
da_DK: Indlægsarkiv formater

en: Post ID
da_DK: Indholds ID

en: Post Tag
da_DK: Indlægs tag

en: Post Tags
da_DK: Indlægs tags

en: Post Thumbnail
da_DK: Indlægs-miniature

en: Post Title
da_DK: Indlægstitel

en: Post Title of parent page
da_DK: Indlæg titel på forælder side

en: Post Titles Missing Focus Keywords
da_DK: Indlægstitler mangler fokusnøgleord

en: Post Type Name Plural
da_DK: Indlægstype navn flertal

en: Post Type Name Singular
da_DK: Indlægstype navn ental

en: Post Types:
da_DK: Indlægstyper:

en: Post URL
da_DK: Indlæg URL

en: Post permalink structure is set to %s.
da_DK: Indlægs permalink strukturen er sat til %s.

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Posts meta import failed.
da_DK: Import af post meta mislykkedes.

en: Powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Powerful Schema Generator
da_DK: Kraftfuld schema generator

en: Prefix Breadcrumb
da_DK: Præfiks Brødkrumme

en: Prefix for the breadcrumb path.
da_DK: Præfiks for brødkrummestien.

en: Preparation Time
da_DK: Forberedelsestid

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
da_DK: Forhindre, at sideinddelt arkivsider bliver indekseret af søgemaskiner.

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
da_DK: Undgå, at sideinddelte sider på enkelte sider og indlæg vises i søgeresultaterne. Dette gælder også for blogsiden.

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
da_DK: Forhindre kodebeskyttede sider og indlæg i at blive indekseret af søgemaskiner.

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
da_DK: Undgå, at søgeresultatsider bliver indekseret af søgemaskiner. Søgeresultater kan anses for at være dårligt indhold og ofte tilbøjelighed til at ses som duplikeret indhold.

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
da_DK: Forhindrer, at et uddrag vises i søgeresultaterne

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
da_DK: Forhindrer billeder på en side, i at blive indekseret af Google og andre søgemaskiner

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
da_DK: Forhindrer, at sider indekseres og vises i søgemaskinernes søgeresultat

en: Prevents search engines from following links on the pages
da_DK: Forhindrer søgemaskiner i at følge links på siderne

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
da_DK: Forhindrer søgemaskiner i at vise cached links til sider

en: Price
da_DK: Pris

en: Price Currency
da_DK: Pris valuta

en: Price Range
da_DK: Prisinterval

en: Price Valid Until
da_DK: Pris Gælder til

en: Primary Taxonomy
da_DK: Primær klassificering

en: Primary Terms
da_DK: Primære vilkår

en: Product
da_DK: Produkt

en: Product Brand
da_DK: Produkt Brand

en: Product Currency
da_DK: Produkt valuta

en: Product In-Stock
da_DK: Produkt på lager

en: Product Price
da_DK: Produkt pris

en: Product SKU
da_DK: Produkt varenummer

en: Product's SKU of the current product
da_DK: Produkt varenummeret på det aktuelle produkt

en: Product's SKU.
da_DK: Produkt varenummer

en: Product's brand of the current product
da_DK: Produktets mærke for nuværende produkt

en: Product's brand.
da_DK: Produktets mærke.

en: Product's price of the current product
da_DK: Produkt prisen på det aktuelle produkt

en: Product's price.
da_DK: Produkt pris.

en: Product's short description of the current product
da_DK: Produktets korte beskrivelse af nuværende produkt

en: Product's short description.
da_DK: Produktets korte beskrivelse.

en: Products
da_DK: Produkter

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
da_DK: Produkt nøgleord &ldquo;%s&rdquo;

en: Property
da_DK: Ejendom

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
da_DK: Offentliggørelsesdato for det aktuelle indlæg/side <strong>ELLER</strong> angivet dato på datoarkiver

en: Publish date with custom formatting pattern.
da_DK: Dato for offentliggørelse med brugerdefinerede formaterings mønster.

en: RSS After Content
da_DK: RSS Efter indhold

en: RSS Before Content
da_DK: RSS Før Indhold

en: Rank Math Dashboard
da_DK: Rank Math kontrolpanel

en: Rank Math Knowledge Base
da_DK: Rank Math vidensdatabase

en: Rank Math Overview
da_DK: Rank Math Oversigt

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
da_DK: Rank Math giver dig mulighed for at indstille et fokusnøgleord for hvert indlæg og hver side du skriver - muligheden er i "Meta Box", som vises under teksteditoren på skærmen, hvor du skriver og redigerer indhold.

en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
da_DK: Rank Math kan ikke forbindes, fordi dit websteds URL ikke ser ud til at være en gyldig URL. Hvis domænenavnet indeholder specialtegn, skal du sørge for at bruge den kodede version i %1$s &amp; %2$s felter på %3$s siden.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
da_DK: Rank Math kunne ikke registrere, om der findes en robots.txt-fil eller ej, på grund af et filsystemproblem. Filindhold som indtastes her, kan muligvis ikke anvendes.

en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
da_DK: Rank Math har fundet nye indlægstyper: %1$s. Du vil måske kontrollere indstillingerne for <a href="%2$s">Titler &amp; Metaside</a> og <a href="%3$s">sitemappen</a>.

en: Rank Math plugin could not be connected.
da_DK: Rank Math plugin kunne ikke forbindes.

en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
da_DK: Rank Math kræver PHP version %s eller derover. Opdater venligst PHP for at køre dette plugin.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
da_DK: Rank Math bruger disse fokusnøgleord til at analysere dit indhold på siden. Dette kan fortælle, om du har gjort et godt stykke arbejde, med at optimere din tekst til at rangere for disse fokusnøgleord.

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
da_DK: Ranger dit indhold med krafterne fra PRO & A.I.

en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
da_DK: Læs <a href="%1$s" target="_blank">denne artikel</a> for at få detaljerede instruktioner om, hvordan du opsætter din Google Webmaster-konto og får Rank Math til at fungere med Google Search Console.

en: Read Only
da_DK: Kun læse

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
da_DK: Klar til at skifte til Google Analytics 4? %s

en: Reasons
da_DK: Årsager

en: Rebuild Index
da_DK: Genopbyg indeks

en: Recalculate Scores
da_DK: Genberegn resultater

en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
da_DK: Genberegning af score for indlæg %1$s - %2$s...

en: Recipe
da_DK: Opskrift

en: Recipe Ingredients
da_DK: Opskrift ingredienser

en: Recipe Instructions
da_DK: Opskriftsinstruktionerne

en: Recipe Video Description
da_DK: Opskrift videoens beskrivelse

en: Recipe Video Name
da_DK: Navn på opskriftsvideo

en: Recipe Video Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede til opskriftens video

en: Recipe Yield
da_DK: Opskrift Udbytte

en: Reconnect
da_DK: Genopret forbindelse

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
da_DK: Registrerer URL'erne, som besøgende og søgemaskiner løber ind i af 404 fejl. Du kan også slå omdirigeringer til, for at omdirigere den fejl, som er skyld i URL'er til andre URL'er.

en: Redirect
da_DK: Omdiriger

en: Redirect Attachments
da_DK: Omdiriger vedhæftninger

en: Redirect Orphan Attachments
da_DK: Omdiriger forældreløse vedhæftninger

en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
da_DK: Omdiriger alle vedhæftede side-URL'er til det indlæg, de vises i. For mere avanceret omdirigeringskontrol, brug det indbyggede %s.

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
da_DK: Omdiriger vedhæftede filer uden et overordnet indlæg til denne URL. Lad stå tomt for ingen omdirigering.

en: Redirect the current URL
da_DK: Omdiriger nuværende URL

en: Redirect to Homepage
da_DK: Omdiriger til side

en: Redirecting from
da_DK: Omdiriger fra

en: Redirecting in %s seconds...
da_DK: Omdirigerer om %s sekunder ...

en: Redirection Count
da_DK: Viderestillings tæller

en: Redirection Debugger
da_DK: Omdirigerings fejlfinding

en: Redirection Hits
da_DK: Viderestillings hits

en: Redirection Manager
da_DK: Omdirigerings håndtering

en: Redirection Settings
da_DK: Omdirigerings indstillinger.

en: Redirection Type
da_DK: Viderestillings-type

en: Redirection rules successfully deleted.
da_DK: Redirection regler blev slettet, uden problemer.

en: Redirection successfully activated.
da_DK: Viderestilling blev aktiveret, uden problemer.

en: Redirection successfully deactivated.
da_DK: Viderestilling blev deaktiveret, uden problemer.

en: Redirection successfully deleted.
da_DK: Omdirigering slettet uden problemer.

en: Redirection successfully moved to Trash.
da_DK: Viderestilling blev flyttet til papirkurven, uden problemer.

en: Redirection successfully restored.
da_DK: Viderestilling blev genskabt, uden problemer.

en: Redirection updated successfully.
da_DK: Omdirigering opdateret, uden problemer.

en: Redirections
da_DK: Omdirigeringer

en: Redirections Manager
da_DK: Omdirigerings håndtering

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
da_DK: Omdirigeringer kan eksporteres til din .htaccess-fil for hurtigere omdirigeringer, i SEO > Indstillinger > Importer/Eksporter.

en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
da_DK: Registrer dig på Google Search Console, og bekræft dit websted ved at tilføje koden til <a href="%1$s">Indstillinger &gt; Bekræft værktøjer</a>, og naviger derefter til <a href="%2$s">Indstillinger &gt; Search Console</a> for at godkende og linke dit websted

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
da_DK: Fjern /category/ fra kategoriarkivets URL'er. %s <br>f.eks. <code>example.com/category/my-category/</code> bliver <code>example.com/my-category</code>

en: Remove Generator Tag
da_DK: Fjern generator Tag

en: Remove Rank Math Transients
da_DK: Fjern Rank Math Transienter

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
da_DK: Fjern Schema Markup Data fra WooCommerce Shoppens arkivsider.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
da_DK: Fjern Schema Markup på butiksarkiver

en: Remove Snippet Data
da_DK: Fjern Snippet data

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
da_DK: Fjern WooCommerce generator Tag fra source code.

en: Remove base
da_DK: Fjern base

en: Remove category base
da_DK: Fjern kategoribase

en: Remove parent slugs from category URL.
da_DK: Fjern overordnede korttitel fra kategori URL.

en: Remove prefix from category URL.
da_DK: Fjern præfiks fra kategoriens URL.

en: Remove schema data from %s.
da_DK: Fjern skema data fra %s.

en: Remove transients
da_DK: Fjern transienter

en: Reservations
da_DK: Reservationer

en: Reset Options
da_DK: Nulstil Indstillinger

en: Response
da_DK: Svar

en: Response Code
da_DK: Svar kode

en: Response Code Help
da_DK: Svarkode Hjælp

en: Response Message
da_DK: Svar meddelelse

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Results for %s
da_DK: Resultater for "%s"

en: Review (Unsupported)
da_DK: Anmeldelse (ikke understøttet)

en: Review 404 errors on your site
da_DK: Gennemgå 404 fejl på dit websted

en: Review analytics and sitemaps
da_DK: Gennemgå analytics og sitemaps

en: Rewrite Titles
da_DK: Omskriv titler

en: Roadside Assistance
da_DK: Vejhjælp

en: Robots Meta
da_DK: Robot meta

en: Role Manager
da_DK: Rollehåndtering

en: Rollback Plugin
da_DK: Rul plugin tilbage

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Russian Federation
da_DK: Russiske Føderation

en: SEO Analysis for this page
da_DK: SEO analyse for denne side

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
da_DK: SEO Analyzer-data blev slettet, uden problemer.

en: SEO Desc
da_DK: SEO beskrivelse

en: SEO Details
da_DK: SEO detaljer

en: SEO Email Reports
da_DK: SEO e-mail rapporter

en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
da_DK: SEO bemærkning: du har lige ændret korttitlen på %1$s, og Rank Math har automatisk oprettet en omdirigering. Du kan redigere omdirigering ved at <a href="%2$s">klikke her</a>.

en: SEO Report of Your Website
da_DK: SEO-rapport for dit websted

en: SEO Score Position
da_DK: SEO Score position

en: SEO Score Post Types
da_DK: SEO score indlægstyper

en: SEO Score Template
da_DK: SEO Score skabelon

en: SEO Score: Bad
da_DK: SEO Score: Dårlig

en: SEO Score: Good
da_DK: SEO Score: God

en: SEO Score: Ok
da_DK: SEO Score: OK

en: SEO Settings
da_DK: SEO-indstillinger

en: SEO Settings for %s
da_DK: SEO indstillinger for %s

en: SEO Settings for Date Archives
da_DK: SEO indstillinger for dato arkiv

en: SEO Settings for Search Page
da_DK: SEO indstillinger for søgningssiden

en: SEO Title
da_DK: SEO titel

en: SEO Titles
da_DK: SEO Titler

en: SEO Titles &amp; Meta
da_DK: SEO titler &amp; Meta

en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
da_DK: SEO muligheder relateret til fremhævede billeder og medier, der vises i dit indlægs indhold. %s.

en: Salary
da_DK: Løn

en: Salary Currency
da_DK: Løn valuta

en: Sales
da_DK: Salg

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi Arabien

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Schema
da_DK: Skema

en: Schema (Structured Data)
da_DK: Schema (strukturerede data)

en: Schema Type
da_DK: Schema type

[ctx: Schema type name in a field description]
en: Article
da_DK: Artikel

en: Screen Content
da_DK: Skærmindhold

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Console
da_DK: Søgekonsol

en: Search Console Verification Page
da_DK: Search Console bekræftelsesside

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
da_DK: Søgemaskine-optimering af Rank Math - https://rankmath.com/

en: Search Options
da_DK: Søge indstillinger

en: Search Query
da_DK: Søgeforespørgsel

en: Search Results Format
da_DK: Søgeresultats format

en: Search Results Title
da_DK: Søgeresultater titel

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
da_DK: Søgemaskiner viser muligvis dit kontaktnummer for mobilbrugere.

en: Search query (only available on search results page)
da_DK: Søgeforespørgsel (kun tilgængelig på søgeresultatsiden)

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
da_DK: Dit websteds URL har ændret sig, siden du oprettede forbindelse til Rank Math.

en: Select Page
da_DK: Vælg side

en: Select Post Type
da_DK: Vælg posttype

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
da_DK: Vælg Product Brand klassificering til brug i Schema.org & OpenGraph markup.

en: Select a page
da_DK: Vælg en side

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
da_DK: Vælg en side på dit websted, hvor du vil vise metadataene for lokal virksomhed.

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
da_DK: Vælg brugerdefineret robotmeta for gruppearkivsider. Ellers vil standard-metaen blive brugt, som angivet i Global Meta-fanebladet.

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
da_DK: Vælg brugerdefineret robotmeta til forfattersiden, såsom <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> osv. Ellers vil standardmetaen blive brugt, som angivet på fanen Global Meta.

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
da_DK: Vælg brugerdefineret robot meta til hjemmesiden, såsom <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> osv. Ellers vil standard metaen som er angivet i global meta fanebladet, blive brugt,

en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
da_DK: Vælg brugerdefinerede robot meta, såsom <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> osv. for %s arkivsider. Ellers vil standard metaen blive brugt, som angivet i Global Meta fanebladet.

en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
da_DK: Vælg brugerdefinerede robot meta, såsom <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> osv. for enkelte %s sider. Ellers vil standard metaen som angivet i Global Meta-fanen blive brugt.

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
da_DK: Vælg åbningstider. Du kan tilføje flere sæt, hvis du har forskellige åbnings- eller lukketider på nogle dage, eller hvis du har en pause midt på dagen. Tidspunkterne er angivet som 24:00 timer.

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
da_DK: Vælg standardlistetypografien for blokken Indholdsfortegnelse.

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
da_DK: Vælg siden for at få vist HTML-sitemappet. Når indstillingerne er gemt, vises sitemappet under indholdet på den valgte side.

en: Selected page:
da_DK: Valgt side:

en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
da_DK: Valgt side: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
da_DK: Send URL'er direkte til IndexNow API.

en: Separator Character
da_DK: Separatortegn

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
da_DK: Skilletegn eller strenge, der vises mellem brødkrumme-elementer.

en: Separator character, as set in the Title Settings
da_DK: Separatortegn, som angivet i titel indstillingerne

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Served from cache
da_DK: Kommer fra cache

en: Serves Cuisine
da_DK: Serverings køkken

en: Service
da_DK: Tjeneste

en: Service Type
da_DK: Service type

en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
da_DK: Indstil sitemap-indstillingerne for forfatterens arkivsider. %s.

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
da_DK: Indstiller til maksimale antal rækker i en log. Indstil til 0 for at deaktivere begrænsning.

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
da_DK: Indstilling af tomme arkiver til <code>noindex</code>, er nyttigt for at undgå indeksering af indholdssider med begrænset indhold, samt minimal page rank. Så snart et indlæg tilføjes, opdateres siden til <code>index</code>.

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
da_DK: Indstilling af fokusnøgleord til dine indlæg, gør det muligt for Rank Math at analysere indholdet.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings could not be imported:
da_DK: Indstillingerne kunne ikke importeres:

en: Settings could not be imported: Upload failed.
da_DK: Indstillinger kunne ikke importeres: Upload mislykkedes.

en: Settings import failed.
da_DK: Import af indstillinger mislykkedes.

en: Settings imported successfully.
da_DK: Indstillinger importeret uden problemer.

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
da_DK: Indstillingerne blev importeret, uden problemer. Din gamle konfiguration er gemt som en backup.

en: Setup Wizard
da_DK: Opsætningsguide

en: Setup Wizard - Rank Math
da_DK: Opsætningsguide - Rank Math

en: Show Blog Page
da_DK: Vis blogside

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
da_DK: Vis blogside i brødkrummer

en: Show Category(s)
da_DK: Vis kategori(er)

en: Show Dates
da_DK: Vis datoer

en: Show Homepage Link
da_DK: Vis hjemmeside-link

en: Show SEO Score to Visitors
da_DK: Vis SEO-score til besøgende

en: Show more
da_DK: Vis mere

en: Show published dates for each post & page.
da_DK: Vis udgivelsesdatoer for hvert indlæg og side.

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
da_DK: Vis post-/termtitlerne eller SEO-titlerne i HTML-sitemappet.

en: Simple
da_DK: Simpel

en: Single %s Description
da_DK: Enkelt %s beskrivelse

en: Single %s Title
da_DK: Enkelt %s titel

en: Site
da_DK: Websted

en: Site Address (URL)
da_DK: Webstedsadresse (URL)

en: Site Description
da_DK: Webstedsbeskrivelse

en: Site Tagline
da_DK: Websteds undertitel/slogan

en: Site Title
da_DK: Webstedstitel

en: Site disconnected successfully.
da_DK: Tilknytningen til webstedet blev afbrudt.

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
da_DK: Indstillingen for automatisk opdatering af plugins på hele webstedet er deaktiveret på dit websted.

en: Site-Wide Analysis
da_DK: Websted-bred analyse

en: Site-wide analysis
da_DK: Websted-brede analyse

en: Sitemap
da_DK: Sitemaps

en: Sitemap Settings
da_DK: Sitemap indstillinger

en: Sitemap URL: %s
da_DK: Sitemap-URL: %s

en: Size: %s
da_DK: Størrelse: %s

en: Slack Enhanced Sharing
da_DK: Slack forbedret deling

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Small Business Site
da_DK: Mindre virksomheds-websted

en: Social Meta
da_DK: Social meta

en: Software Application
da_DK: Software applikation

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
da_DK: Beklager, feltet er tomt, hvilket ikke er tilladt.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
da_DK: Beklager, det er kun godkendte brugere, der kan undersøge nøgleord.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
da_DK: Sorry, you are not allowed to create/update the redirection.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at deaktivere plugins på dette websted.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
da_DK: Du har desværre ikke tilladelse til at redigere dette indlæg.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
da_DK: Beklager, du har ikke rettigheder til at redigere denne term.

en: Sort By
da_DK: Sorter efter

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
da_DK: Angiv en maksimal varighed i sekunder af en animeret videoeksempel.

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
da_DK: Angiv en maksimal størrelse af billedeksempel, der skal vises for billeder på denne side.

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
da_DK: Angiv en maksimal tekstlængde, i tegn, for et uddrag til din side.

en: Square
da_DK: Firkant

en: Start Date
da_DK: Start datoen

en: Starts With
da_DK: Starter med

en: Starts at 1 and increments by 1.
da_DK: Starter ved 1 og øges med 1.

en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
da_DK: A static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add an SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s

en: Status & Tools
da_DK: Status og værktøjer

en: Stock Inventory
da_DK: Lagerbeholdning

en: Stop Redirection
da_DK: Stop omdirigering

en: Strip Category Base
da_DK: Strip kategori base

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
da_DK: Send automatisk indlæg fra disse indlægstyper til IndexNow API, når et indlæg udgives, opdateres eller smides i papirkurven.

en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
da_DK[0]: %s URL blev indsendt.
da_DK[1]: %s URL'er blev indsendt.

en: Summary Card
da_DK: Resume kort

en: Summary Card with Large Image
da_DK: Resume kort med stort billede

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Support Us with a Link
da_DK: Support os med et link

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Table of Contents
da_DK: Indholdsfortegnelse

en: Table of Contents Exclude Headings
da_DK: Indholdsfortegnelse Udelad overskrifter

en: Table of Contents List style
da_DK: Indholdsfortegnelse typografi for liste

en: Table of Contents Title
da_DK: Indholdsfortegnelse titel

en: Tags (advanced)
da_DK: Tags (avanceret)

en: Take SEO to the Next Level!
da_DK: Tag SEO til næste niveau!

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
da_DK: Tag kontrol over de standardindstillinger, der er tilgængelige for Rank Math blokke.

en: Take your SEO to the Next Level!
da_DK: Tag din SEO til det næste niveau!

en: Taxonomies:
da_DK: Taksonomier:

en: Technical Support
da_DK: Teknisk support

en: Term Description
da_DK: Term beskrivelse

en: Term meta import failed.
da_DK: Import af term meta mislykkedes.

en: Test Connections
da_DK: Test forbindelser

en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
da_DK: Tak fordi du bruger <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

en: The $%1$s is required for variable %2$s.
da_DK: $%1$s er påkrævet for variabel %2$s.

en: The $id variable is required.
da_DK: Variablen $id er påkrævet.

en: The 404 error log is empty.
da_DK: Fejlloggen med 404 fejl er tom.

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
da_DK: Egenskaben <code>nofollow</code> <strong>bliver ikke tilføjet</strong> til linket, hvis destinationsdomænet er på denne liste. Tilføj en pr. linje.

en: The Google Analytics Console request failed.
da_DK: Anmodningen om Google Analytics Console mislykkedes.

en: The Google Search Console request failed.
da_DK: Google Search Console-anmodningen mislykkedes.

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
da_DK: IndexNow API-nøglen beviser ejerskabet af webstedet. Det genereres automatisk. Du kan ændre nøglen, hvis den bliver kendt for tredjeparter.

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
da_DK: Den Simple tilstand logger kun URI og adgangstid, mens avanceret tilstand opretter detaljerede logfiler, herunder yderligere oplysninger som referencen URL.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
da_DK: URL'en blev indsendt til IndexNow API'et, men API-nøglen vil blive kontrolleret senere.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
da_DK: URL'en blev sendt til IndexNow API.

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
da_DK: URL'erne tilhører ikke værten, eller nøglen matcher ikke schema i protokollen.

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
da_DK: Den canonical URL du indtastede, ser ikke ud til at være en gyldig URL. Venligst dobbelt tjek den i SEO meta box &raquo; Avanceret fanen.

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
da_DK: Det udvalgt billede skal være mindst 200 x 200 px, for at Facebook og andre sociale medier bruger billede.

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
da_DK: Nøglen var ugyldig (f.eks. nøgle ikke fundet, fil fundet, men nøgle ikke i filen).

en: The last 100 IndexNow API requests.
da_DK: De sidste 100 IndexNow API-anmodninger.

en: The price range of the business, for example $$$.
da_DK: Virksomhedens prisklasse, for eksempel $$$.

en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
da_DK: Processen kan tage et par minutter, hvis du har et stort antal indlæg eller sider <a href="%2$s" target="_blank">Få mere at vide om importprocessen her.</a>

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
da_DK: Den omdirigering, du forsøger at oprette, kan forårsage en uendelig løkke. Tjek kilde- og destination url’er. Omdirigeringen er blevet deaktiveret.

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
da_DK: Den omdirigering, du forsøger at opdatere, kan forårsage en uendelig løkke. Tjek kilde- og destination url’er.

en: The request was invalid.
da_DK: Anmodningen var ugyldig.

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
da_DK: Standard-permalink-strukturen er ret grim - WordPress genererer knap så lækre-URL'er som: http://www.yoursite.com/?p=99

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
da_DK: Undertitel er den anden mulighed. Vælg en undertitel, der opsummerer dit websted med få ord. Undertitel er også et godt sted at bruge dit primære nøgleord.

en: The variable has already been registered.
da_DK: Variablen er allerede blevet registreret.

en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
da_DK: Der er %s publicerede indlæg, hvor fokusnøgleordet ikke vises i indlæggets titel.

en: There are %s with no focus keyword set.
da_DK: Der er %s uden fokus nøgleord indstillet.

en: There are no redirection to import.
da_DK: Der er ingen omdirigeringer at importere.

en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
da_DK: Denne KML-fil er genereret af <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. Den bruges til at give Google placeringsoplysninger.

en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
da_DK: Denne XML Sitemap Index-fil indeholder <strong>%s</strong> sitemaps

en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
da_DK: Denne XML-sitemap indeholder <strong>%s</strong> URL'er.

en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
da_DK: Dette XML-sitemap er genereret af <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. Det er hvad søgemaskiner som Google bruger til at crawle og gencrawle indlæg/sider/produkter/billeder/arkiver på dit websted.

en: This email was sent to you as a registered member of %s.
da_DK: Denne e-mail blev sendt til dig som et registreret medlem af %s.

en: This feature is not available on the localhost.
da_DK: Denne funktion er ikke tilgængelig på en lokale vært.

en: This field is required.
da_DK: Dette felt er påkrævet.

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
da_DK: Dette ser godt ud for læserne – og det får dine nøgleord ind i URL'en (nøgleord i URL'en er en rangeringsfaktor).

en: This module is available in the PRO version.
da_DK: Dette modul er tilgængelig i Pro versionen.

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
da_DK: Denne indstilling erstatter "?p=99"-delen af URL'en med indlæggets titel, sådan her: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
da_DK: Denne fane indeholder generelle indstillinger relateret til XML-sitemaps.

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
da_DK: Denne fane indeholder SEO-indstillinger for BuddyPress-gruppesider.

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
da_DK: Denne fane indeholder indstillinger, der er relateret til HTML-sitemappet.

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
da_DK: Dette værktøj beregner SEO-scoren for de indlæg/sider, der har et fokussøgeordssæt. Bemærk: Denne proces kan tage noget tid, og browserfanen skal holdes åben, mens den kører.

en: This update will install a beta version of Rank Math.
da_DK: Denne opdatering vil installere en beta-version af Rank Math.

en: Thumbnail for Facebook
da_DK: Miniaturebillede for Facebook

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Ticket URL
da_DK: Billet URL

en: Time
da_DK: Tid

en: Time format used in the contact shortcode.
da_DK: Tidsformat brugt i kontakt shortcode.

en: Time to read
da_DK: Tid for at læse

en: Title
da_DK: Titel

en: Title attribute format
da_DK: Title, egenskabs format

en: Title for %s archive pages.
da_DK: Titel for %s arkivsider.

en: Title of the current post/page
da_DK: Titel på det nuværende indlæg/side

en: Title of the parent page of the current post/page
da_DK: Titel på overordnet side for det aktuelle indlæg/side

en: Title of the site
da_DK: Titlen på webstedet

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
da_DK: Titlen på dit websted, når det deles på Facebook, Twitter og andre sociale netværk.

en: Title tag for %s archives
da_DK: Titel tag for %s arkiver

en: Title tag for groups
da_DK: Titel-tag for grupper

en: Title tag on 404 Not Found error page.
da_DK: Titel tag på, 404 Ikke fundet fejlside.

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
da_DK: Titeltag på forfatterarkiver. SEO-indstillinger for specifikke forfattere kan indstilles med metaboksen, der er tilgængelig i brugerprofilerne.

en: Title tag on day/month/year based archives.
da_DK: Titel tag på dag/måned/år baseret arkiver.

en: Title tag on search results page.
da_DK: Titel tag på søgeresultats siden.

en: Titles
da_DK: Titler

en: Titles & Meta Settings
da_DK: Titler og meta indstillinger

en: Titles &amp; Meta
da_DK: Titler &amp; Meta

en: To
da_DK: Til

en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
da_DK: For at konfigurere metatags til dine medievedhæftede sider, skal du først %s til forældre.

en: To update your email preferences, %s.
da_DK: For at opdatere dine e-mail-præferencer, %s.

en: Too Many Requests
da_DK: For mange forespørgsler

en: Too Many Requests (potential Spam).
da_DK: For mange forespørgsler (potentiel spam).

en: Too many requests.
da_DK: For mange anmodninger.

en: Top 3 Positions
da_DK: Top 3 positioner

en: Top Admin Bar
da_DK: Top  administratorbjælke

en: Total Clicks
da_DK: Samlet antal klik

en: Total Impressions
da_DK: Samlet antal eksponeringer

en: Total Keywords
da_DK: Total antal nøgleord

en: Total Time
da_DK: Tid i alt

en: Total Time:
da_DK: Total Tid:

en: Track 500 Keywords
da_DK: Spor 500 søgeord

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
da_DK: Aktivere for at ignorere alle forespørgselsparametre (delen efter et spørgsmålstegn i en URL), når der logges 404 fejl.

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
da_DK: Deaktivering af brødkrummer, skjuler også brødkrummer, der er indsat i skabelonfiler.

en: Twitter Card Type
da_DK: Twitter korttype

en: Twitter Username
da_DK: Twitter brugernavn

en: Twitter username (without @)
da_DK: Twitter brugernavn (uden @)

en: URL of the item.
da_DK: URL på emnet.

[ctx: URL slug placeholder]
en: hello-world
da_DK: hej verden

en: URL to get HTML tags for.
da_DK: URL for at hente HTML-tags.

en: Unable to connect Rank Math.
da_DK: Kan ikke forbinde Rank Math.

en: Unable to create backup this time.
da_DK: Det var ikke muligt, at opretten en backup denne gang.

en: Unable to perform action this time.
da_DK: Kunne ikke udføre handlingen denne gang.

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
da_DK: Kan ikke validere Rank Math SEO-registreringsdata.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
da_DK: Desværre er standard WordPress tagline "Just Another WordPress site." Det ser ret sjusket ud, og det gør intet for din SEO. Dette udgør faktisk en sikkerhedsrisiko – det gør det nemt for hackere med en WordPress exploit, at lokalisere dit websted med en automatisk søgning.

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States Of America
da_DK: United States of America

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
da_DK: Ukendt fejl, ring get_response() for at finde ud af, hvad der skete.

en: Unknown error.
da_DK: Ukendt fejl.

en: Unlimited Websites
da_DK: Ubegrænset websteder

en: Unlimited personal websites
da_DK: Ubegrænsede personlige websteder

en: Unprocessable Entity
da_DK: Ubearbejdelig enhed

en: Unpublish when expired
da_DK: Fjern offentliggørelsen, når den udløber

en: Update
da_DK: Opdatér

en: Update SEO Scores
da_DK: Opdater SEO score

en: Update data manually
da_DK: Opdater data manuelt

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Uploaded file could not be read.
da_DK: Den uploadede fil kunne ikke læses.

en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
da_DK: Brug knappen %1$s til at bekræfte, at nøglen er tilgængelig for søgemaskiner. Hvis du klikker på den, skal du åbne nøglefilen i din browser og vise API-nøglen.

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
da_DK: Brug fokusnøgleordet som standardtekst for linkene i stedet for indlægstitlerne.

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
da_DK: Brug denne shortcode til at få vist HTML-sitemappet.

en: User meta import failed.
da_DK: Import af bruger meta mislykkedes.

en: User-Agent
da_DK: bruger-agent

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
da_DK: Brugen af en 302 <em>midlertidig</em> omdirigering er nyttig, når du vil teste en ny side for klientfeedback midlertidigt uden at påvirke SEO-resultaterne på den originale side.

en: Variable
da_DK: Variabel

en: Variable Required
da_DK: Variabel påkrævet

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
da_DK: Variablenavne kan kun indeholde alfanumeriske tegn, understregninger og bindestreger.

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
da_DK: Venezuela (Bolivarian Republic of)

en: Venue Name
da_DK: Sted navn

en: Venue URL
da_DK: Sted URL

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
da_DK: Bekræft, at automatiske opdateringer er aktiveret for Rank Math

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
da_DK: Bekræft tilstedeværelsen af fokussøgeord i dine indlægstitler

en: Version Control
da_DK: Versionskontrol

en: Viet Nam
da_DK: Vietnam

en: View
da_DK: Vis

en: View Redirection
da_DK: Se viderstilling

en: View Report
da_DK: Vis rapport

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
da_DK: Advarsel: du har mere end %d aktive omdirigeringer. Hvis du eksporterer dem til din .htaccess-fil, kan det forårsage problemer med ydeevnen.

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
da_DK: Vi kan ikke vise link forslag til dette indlæg. Prøv at vælge kategorier og tags til dette indlæg, og markér andre indlæg som Pillar indhold, for at få dem vist her.

en: Webmaster Tools
da_DK: Webmaster-værktøjer

en: Website Alternate Name
da_DK: Webstedets alternative navn

en: Website Name
da_DK: Websted navn

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
da_DK: Når et fremhævet billede eller et OpenGraph-billede ikke er indstillet til individuelle indlæg/sider/CPT'er, vil dette billede blive brugt som et reserve-miniaturebillede, når dit opslag deles på Facebook. Den anbefalede billedstørrelse er 1200 x 630 pixels.

en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og en %s er delt på Slack, vil yderligere information blive vist (forventet læsetid og forfatter).

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og en side deles på Slack, vil yderligere information blive vist (forventet læsetid).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og et produkt deles på Slack, vil yderligere information blive vist (pris og tilgængelighed).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og et produkt deles på Slack, vil yderligere information blive vist (pris).

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og en term fra denne taksonomi deles på Slack, vil yderligere information blive vist (det samlede antal elementer med denne term).

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
da_DK: Når muligheden er aktiveret, og et forfatterarkiv deles på Slack, vil yderligere information blive vist (navn og totalt antal indlæg).

en: Why do this?
da_DK: Hvorfor gøre dette?

en: WordPress Address (URL)
da_DK: WordPress-adresse (URL)

en: WordPress General Settings
da_DK: Wordpress generelle indstillinger

en: Worldwide
da_DK: I hele verden

en: Written by
da_DK: Skrevet af

en: XML Sitemap
da_DK: XML-sitemap

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
da_DK: XML-sitemaps er en speciel type tekstfil, der fortæller søgemaskinerne om strukturen på dit websted. Det er en liste over alle de ressourcer (sider og filer), du gerne vil have søgemaskinen til at indeksere. Du kan tildele forskellige prioriteter, så visse sider vil blive crawlet først. Før XML-sitemaps, var søgemaskiner begrænset til at indeksere det indhold, de kunne finde ved at følge de forskellige links. Det er stadig en vigtig funktion for søgemaskine crawler, men XML-sitemaps har gjort det nemmere for indholdsskaberne og søgemaskiner at samarbejde.

en: Yandex Verification ID
da_DK: Yandex Verifikations ID

en: Yandex.Webmaster Page
da_DK: Yandex.Webmaster Side

en: Yes, I want better SEO
da_DK: Ja, jeg vil have bedre SEO

en: Yes, I want to learn more
da_DK: Ja, jeg vil gerne lære mere

en: Yes, you deserve it
da_DK: Ja, du fortjener det!

en: Yoast Block Converter
da_DK: Yoast blok konverter

en: You are about to delete all the previously imported data.
da_DK: Du er ved at slette alle tidligere importerede data.

en: You are about to delete your 90 days cache.
da_DK: Du er ved at slette din 90 dages cache.

en: You are not authorized to perform this action.
da_DK: Du er ikke autoriseret til at udføre denne handling.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
da_DK: Du kan også aktivere, deaktivere eller slette flere elementer på én gang ved hjælp af, rullemenuen Massehandlinger.

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
da_DK: Du kan også omdirigere eller slette flere elementer på én gang. Valg af flere elementer til omdirigering, og du kan omdirigere dem til en enkelt URL.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
da_DK: Du kan tilpasse visningen af denne skærms indhold på en række måder:

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
da_DK: Du kan bestemme, hvor mange elementer der skal vises pr. Skærm, ved hjælp af fanen Skærmindstillinger.

en: You can hide/display columns based on your needs.
da_DK: Du kan skjule/vise kolonner baseret på dine behov.

en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
da_DK: Du kan integrere Google Search Console med Rank math under<a href="%1$s" target="_blank">Search Console-fanen</a>. i Rank Maths menuen, med generelle indstillinger.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
da_DK: Du kan omarrangere listen ved at klikke på kolonneoverskrifterne.

en: You can search items using the search form at the top.
da_DK: Du kan søge efter elementer ved hjælp af søgeformularen øverst.

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
da_DK: Du kan bruge separator-tegnet i titler ved at indsætte <code>%separator%</code> eller <code>%sep%</code> i titelfelterne.

en: You cant access this page.
da_DK: Du kan ikke få adgang til denne side.

en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
da_DK: Du har endnu ikke indtastet en slogan. Det er en god idé at vælge en. %1$sDu kan rette dette i brugertilpasningen%2$s.

en: You have not linked Google Search Console yet.
da_DK: Du har ikke tilknyttet Google Search Console endnu.

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
da_DK: Du har brugt alle de gratis kreditter, som er tilladt på dette domæne.

en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
da_DK: Du skal %1$sgå til dine læseindstillinger%2$s og fjerne markeringen i afkrydsningsfeltet for søgemaskine synlighed.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
da_DK: Dit webstedsnavn er indstillet til en brugerdefineret værdi.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
da_DK: Dit websteds beskrivelse er indstillet til standardværdien <em>Endnu et WordPress-websted</em>.

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
da_DK: Dit nuværende tema understøtter ikke titel-tag. Aktiver denne mulighed for at omskrive side, opslags, kategori, søgnings og arkivsidetitler.

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
da_DK: Dit navn eller firmanavn, der skal vises i Googles infopanel.

en: Your site has one or more sitemaps.
da_DK: Dit websted har et eller flere sitemaps.

en: Your site is accessible by search engine.
da_DK: Dit websted er tilgængeligt via søgemaskine.

en: Your site may not be visible to search engine.
da_DK: Dit websted er muligvis ikke synligt for søgemaskinen.

en: Your sitemap index can be found here: %s
da_DK: Dit sitemap-indeks kan findes her: %s

en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
da_DK: Dit tema viser muligvis webstedets tagline, og det kan også bruges i SEO-titler &amp; beskrivelser. Indstil det til noget unikt. Du kan ændre det ved at gå til <a href="%s">Indstillinger &gt; Generelt</a>.

en: [%s] An update is available for Rank Math
da_DK: [%s] En opdatering er tilgængelig for Rank Math

en: [3. Unable to Encrypt]
da_DK: [3. Kan ikke kryptere]

en: and Many More…
da_DK: og mange flere…

en: attachments
da_DK: Vedhæftninger

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
da_DK: Generer automatisk indholdsfortegnelsen ud fra de overskrifter, der er føjet til denne side.

[ctx: block description]
en: Easily add Schema-ready, SEO-friendly, Frequently Asked Questions to your content.
da_DK: Tilføj nemt  Schema-klar, SEO-venlige, ofte stillede spørgsmål til dit indhold.

[ctx: block keyword]
en: content ai
da_DK: indhold ai

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
da_DK: Indholdsfortegnelse af Rank Math

en: click here
da_DK: klik her

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
da_DK: Standard: /product-category/accessories/action-figures/ - ændret: /accessories/action-figures/

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
da_DK: Standard: /product-category/accessories/action-figures/ - ændret: /product-category/action-figures/

en: disable redirect attachments
da_DK: deaktiver vedhæftede omdirigeringer

en: example search
da_DK: søge eksempel

en: free version
da_DK: gratis version

en: here
da_DK: her

en: or
da_DK: eller

en: robots.txt file is not writable.
da_DK: robots.txt filen er ikke skrivebar.

en: single %s
da_DK: enkelt %s

en: username
da_DK: brugernavn

en: your product %s pages
da_DK: dine produkt %s sider

en: your product pages
da_DK: dine produktsider
